Sport
Indie ubiegają się o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 r., po tym jak MKOl krytykuje „upolitycznienie sportu” | Wiadomości olimpijskie
MKOl ostrzegł przed wydalaniem sportowców i drużyn z powodów politycznych w obliczu „rosnącego upolitycznienia sportu”.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ostrzegł, że kraje, które zakazują sportowcom udziału w zawodach ze względów politycznych, mogą zagrozić ich planom organizacji igrzysk olimpijskich.
W niedzielę członkini MKOl Kolinda Grabar-Kitarovic w komunikacie dla światowych liderów sportowych na temat krajów, które chcą być gospodarzami igrzysk, wymieniła „rosnące upolitycznienie sportu” jako problem.
Tymczasem premier Indii Narendra Modi potwierdził, że najludniejszy kraj świata będzie ubiegał się o organizację Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2036 roku.
Polska i Indonezja wyraziły także zainteresowanie organizacją Igrzysk Olimpijskich 2036 – kolejnych Letnich Igrzysk do wygrania.
Przemawiając podczas ceremonii otwarcia sesji MKOl w Bombaju, Modi powiedział, że organizacja igrzysk olimpijskich jest „odwiecznym marzeniem” Indii.
„Hindusi to nie tylko miłośnicy sportu, my także nim żyjemy” – powiedział Modi.
„Indie nie pozostawią kamienia bez kamienia w przygotowaniach do pomyślnej organizacji igrzysk olimpijskich w 2036 r. – to marzenie o kwocie 140 crore funtów”. [1.4 billion] W.”
„Chcemy spełnić to marzenie dzięki Waszemu wsparciu. Jestem pewien, że Indie otrzymają stałe wsparcie ze strony MKOl”.
Modi nie podał nazwy miasta ani regionu, ale Ahmedabad, w którym znajduje się największy na świecie stadion na 132 000 widzów i którego nazwa pochodzi od premiera Indii, byłby prawdopodobnym kandydatem na główne miasto-gospodarza konkursu dla kraju.
MKOl podkreśla konieczność przestrzegania kodeksu etycznego
Indonezja i Meksyk już wcześniej wyraziły oficjalne zainteresowanie organizacją Igrzysk Olimpijskich w 2036 r., a w zeszłym miesiącu prezydent Polski Andrzej Duda powiedział MKOl, że chce być gospodarzem igrzysk.
Polska nie zgodziła się na udział rosyjskich sportowców w tegorocznych Igrzyskach Europejskich, a organ zarządzający piłką nożną FIFA zakazała Indonezji organizacji mistrzostw świata do lat 20 mężczyzn w maju, ponieważ kraj z większością muzułmańską nie chciał gościć izraelskiej drużyny.
„Zaobserwowaliśmy, jak dostęp sportowców do międzynarodowych zawodów sportowych jest coraz bardziej ograniczany przez rząd” – powiedziała była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovic podczas spotkania w Bombaju.
Panel MKOl, który współpracuje z potencjalnymi oferentami i któremu przewodniczy Grabar-Kitarovic, „musi brać pod uwagę wszelkie naruszenia Karty Olimpijskiej na wszystkich etapach dialogu” – stwierdziła.
„Ważne jest, aby wszystkie zainteresowane strony i preferowani gospodarze zobowiązali się do przestrzegania Kodeksu etyki i zasad postępowania MKOl” – powiedziała.
Prezes Indonezyjskiego Związku Piłki Nożnej Erick Thohir jest również wybranym członkiem MKOl, ale ogłoszono, że jest nieobecny na początku spotkania.
Proces za zamkniętymi drzwiami
Decyzja o tym, kto będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2036 r., powinna zostać podjęta „nie wcześniej niż w 2026 lub 2027 r.” – stwierdziła Grabar-Kitarovic w ramach nowego procesu, który pozwala uniknąć kampanii publicznych i kontrowersyjnego głosowania.
„Z przyjemnością ogłaszam, że liczba osób zainteresowanych organizacją igrzysk jest dwucyfrowa” – powiedział Grabar-Kitarovic.
Nie wyjaśniła, czy liczba ta obejmuje kandydatury zarówno na letnie, jak i zimowe igrzyska, czy tylko na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2036.
Tradycyjnie gospodarzy igrzysk wybierano poprzez przesłanie listy kandydatów 100 członkom MKOl.
Zamiast tego potencjalni gospodarze współpracują teraz za kulisami z MKOl, w wyniku czego preferowany kandydat otrzymuje wyłączny okres negocjacji w celu dopracowania swoich planów.
Gospodarz Igrzysk Olimpijskich w 2032 r., Brisbane, jako pierwszy został wybrany w ten sposób dwa lata temu, kiedy członkowie MKOl zgodzili się jedynie na rekomendację komitetu wykonawczego, któremu przewodniczy prezydent Thomas Bach.
Grabar-Kitarovic dodała, że wybory w 2036 r. powinny odbyć się pod „nowym przywództwem MKOl” – ponieważ 12-letnia kadencja Bacha na stanowisku prezydenta wygasa w 2025 r.
W niedzielę kilku członków MKOl zapytało, czy Bach może pozostać prezydentem przez kolejną czteroletnią kadencję, do 2029 r. Wymagałoby to zmiany przepisów olimpijskich, prawdopodobnie w lipcu, w przededniu Igrzysk w Paryżu w 2024 roku.
Paryż będzie gospodarzem igrzysk w 2024 r., Los Angeles w 2028 r. i Brisbane w 2032 r.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”