Connect with us

Nauka

Polska uruchamia inicjatywę kształcenia inżynierów jądrowych

Published

on

Polska uruchamia inicjatywę kształcenia inżynierów jądrowych

Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisało list intencyjny z państwowym koncernem naftowo-gazowym PK Orlen i sześcioma uczelniami w sprawie kształcenia inżynierów jądrowych. Uczelnie obejmują Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnikę Gdańską, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Śląską, Politechnikę Warszawską i Politechnikę Wrocławską. Na tych uczelniach powstaną nowe kierunki kształcenia specjalistów nuklearnych. Inicjatywę poparła także Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska oraz nowo utworzona Akademia Kopernika przy Komisji Europejskiej.

Minister Oświaty i Nauki Przemysław Czarnek zauważył, że rozmowy o konieczności uruchomienia i przywrócenia szkoleń z zakresu energetyki jądrowej toczą się już od jakiegoś czasu. „Konieczne jest stworzenie nowych kierunków, ożywienie specjalności, ale też nowych kierunków badań naukowych…. Świat nauki musi podążać za biznesem, musi wspierać biznes, musi wspierać przedsiębiorczość, musi wspierać gospodarkę.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że transformacja energetyczna w Polsce wymaga nie tylko inwestycji, ale także dobrze wykwalifikowanej kadry. Podkreślił plany budowy pierwszego małego reaktora modułowego (SMR) w Polsce do 2028 roku. „To czas na działanie. Mamy ambitny plan na rok 2038 na 76 SMR w 26 lokalizacjach.” I dodał: „Będzie to największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale i w Europie. Będzie wymagała kilkudziesięciu miliardów euro”. Lokalizacja reaktorów zostanie ogłoszona w pierwszej połowie tego roku. „Już pracujemy nad lokalizacjami, badamy te lokalizacje” – powiedział. „Nie możemy myśleć tylko o aktywach, ale musimy także pomyśleć o kapitał ludzki, dlatego ważna jest współpraca Orlenu z uczelniami.”

Kontynuował: „Musimy polegać na polskich uczelniach, które mają doświadczenie. Niektórzy z nich mogą reaktywować to doświadczenie, niektórzy będą musieli je zbudować od nowa, ale mamy na to czas. Podkreślił potrzebę stworzenia miksu energetycznego gwarantującego bezpieczeństwo Polski. „Często widzę błędy popełnione w przeszłości – dochodzenie zostało przeprowadzone, ale zakończyło się na uniwersytecie i nie posunęło się dalej. I musimy naprawić te błędy. Nauka musi służyć biznesowi, a biznes musi służyć nauce.

„Małe reaktory jądrowe to technologia, którą zdecydowaliśmy się rozwijać ze względu na ich efektywność energetyczną i rolę w procesie osiągnięcia przez firmę neutralności emisyjnej do 2050 roku” – zauważył. „Jako źródło zeroemisyjne, reaktory SMR uzupełnią portfolio najnowocześniejszych mocy wytwórczych Grupy Orlen. Rozwój wyspecjalizowanych kadr dla tego nowego sektora energetyki to ważny krok we wzmacnianiu polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju.”

Dawid Jackiewicz, Członek Zarządu ORLEN Synthos Green Energy, powiedział: „Branża nuklearna to nowa i bardzo perspektywiczna gałąź gospodarki. Biorąc pod uwagę, że reaktor będzie potrzebował ponad 100 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, do 2040 roku będziemy potrzebować ponad 2500 specjalistów….

Przygotowujemy się do otwarcia Centrum Energii Jądrowej PG.” Dodał, że nowe porozumienie toruje drogę do odzyskiwania energii jądrowej. „Polega ona na opracowaniu programu szkoleń oraz organizacji studiów pierwszego i drugiego stopnia na rok akademicki 2023/2024.” Koncern chemiczny Synthos Green i PKN Orlen utworzyły wcześniej spółkę joint venture Orlen Synthos Green Energy w celu zbudowania w Polsce floty reaktorów BWRX-300 SMR firmy GE Hitachi Nuclear Energy, z których uruchomienie pierwszego zaplanowano na 2030 rok.

Profesor Janusz Wojtkowiak z Politechniki Poznańskiej powiedział, że każda z sześciu uczelni ma pełną świadomość konieczności odbudowy kadrowej. „Ludzie byli aktywni w przeszłości, to znaczy podczas pierwszego programu energetyki jądrowej, ale minęło wiele lat. Część pracowników pozostała z drugiej [nuclear programme]która rozpoczęła się w 2009 r., a zakończyła w 2014 r. Ale każda uczelnia widzi potrzebę inwestowania w swoją kadrę, wspierania nauczycieli z zagranicy”.

Polska stała się celem deweloperów SMR. Oprócz projektu Orlen Synthos Green Energy, EDF podpisał umowę z polską spółką Respect Energy na realizację projektów w oparciu o technologię Nuward SMR. Producent miedzi i srebra KGHM Polska Miedź bada możliwość rozwoju VOYGR SMR firmy NuScale.

READ  Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem na całym świecie osiągnęła 3 miliony

Zdjęcie: Rząd Polski nawiązał współpracę z PKN Orlen i wiodącymi uczelniami technologicznymi w kraju w celu uruchomienia nowego kierunku studiów na kierunku inżynieria jądrowa (dzięki uprzejmości PAP/Tomasz Gzell)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *