Connect with us

Gospodarka

Nowa większość w Polsce chce przekształcić program wyborczy w realną strategię gospodarczą | Artykuł

Published

on

Nowa większość w Polsce chce przekształcić program wyborczy w realną strategię gospodarczą |  Artykuł

Widzimy pięć głównych priorytetów dla przyszłego rządu:

Po pierwsze, istnieje potrzeba zmiany paradygmatu w polityce gospodarczej ze wsparcia ukierunkowanego przede wszystkim na konsumpcję na większe wsparcie inwestycji. Dotyczy to inwestycji krajowych poprzez przewidywalną politykę podatkową. W ciągu ostatnich ośmiu lat nieprzewidywalna i surowa polityka podatkowa doprowadziła do wydatków prywatnych. W rezultacie relacja inwestycji do PKB w Polsce spadła do 17%, znacznie poniżej poziomu w innych gospodarkach Europy Środkowej, gdzie relacja ta oscyluje w granicach 25-28%. Uważamy również, że napływa wiele bezpośrednich inwestycji zagranicznych ze względu na obawy geopolityczne i Nearshoring/friendshoring. Niezależne badanie Reuters/Maersk wykazało, że Polska jest najpopularniejszym kierunkiem Nearshoringu w Europie. To trend gospodarczy i polityczny wynikający z zakłóceń w łańcuchach dostaw w czasie pandemii Covid-19. Na ryzyko pogorszenia relacji z Azją/Chinami przygotowują się także niemieckie firmy. Chodzi o przeniesienie działalności zakupowej czy inwestycyjnej firm europejskich czy globalnych bliżej rynków macierzystych lub zaprzyjaźnionych krajów. W naszym raporcie na temat łańcuchów dostaw omawialiśmy, jak w tym kontekście Polska może przyciągnąć nowe inwestycje.

Jednocześnie uwolnienie środków unijnych z RRF i nowa polityka spójności wspierałyby inwestycje publiczne. Pomagają zwiększać potencjał wzrostu Polski i wspierają dalszą konwergencję dochodów realnych.

Uwolnienie inwestycji prywatnych, bezpośrednich inwestycji zagranicznych i funduszy UE postrzegamy jako nisko wiszący owoc, który może przywrócić wyższy wzrost PKB, będący kluczowym wskaźnikiem w analizie zdolności obsługi zadłużenia. Dodatkowo uwolnione inwestycje powinny pomóc w przywróceniu mniej inflacyjnej struktury PKB, która w ostatnich latach opierała się głównie na konsumpcji. Oczekuje się, że wyższe inwestycje złagodzą presję cenową i będą wspierać dalszą dezinflację w kierunku celu inflacyjnego na poziomie 2,5% w średnim okresie. Według badania GUS lato 2023, trzema najważniejszymi barierami inwestowania dla firm produkcyjnych (w próbie 3500 firm) były wysokie koszty inwestycji (55,6% wskazań), wysoka inflacja (46,4%) i niepewna sytuacja makroekonomiczna (37,2%).

READ  Minister spraw zagranicznych Polski ostrzega amerykańską Komisję Helsińską przed konfliktem na Ukrainie – The First News
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *