Connect with us

Zabawa

Film transpłciowy walczy o zmiany w konserwatywnej Polsce

Published

on

Film transpłciowy walczy o zmiany w konserwatywnej Polsce
Z filmu „Kobieta”. Zdjęcie dzięki uprzejmości Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Śledź nas, aby nie przegapić naszych najświeższych wiadomości

Twórcy „Kobiety” mają nadzieję, że ich film pomoże przełamać głęboko zakorzenione uprzedzenia w społecznie konserwatywnej Polsce. Film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, zaledwie miesiąc przed wyborami powszechnymi w Polsce, w których rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) mogła zapewnić sobie bezprecedensową trzecią kadencję u władzy. Krytycy zarzucają PiS podsycanie nastrojów anty-LGBTQ, ale Szumowska podkreśliła, że ​​„Woman Of” ma na celu zmianę dyskusji na tematy transpłciowe.

Wyjaśniła: „Nasz film nie jest konfrontacyjny; ma delikatny ton. To, czego szukaliśmy, to jedność. Próbowaliśmy zbudować most.”

Film śledzi najważniejsze momenty w życiu bohaterki, od dzieciństwa po małżeństwo, rodzicielstwo i ewentualną transformację, a postkomunistyczny rozwój Polski jest zarówno tłem, jak i metaforą głównego wątku fabularnego. Pomimo znaczących zmian w Polsce na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat prawa osób LGBT pozostają kwestią sporną, a PiS wykorzystuje sprzeciw wobec nich do celów politycznych.

Lider PiS Jarosław Kaczyński podczas wydarzeń kampanii wyborczej publicznie naśmiewał się z osób transpłciowych, wywołując śmiech publiczności. Szumowska wyraziła swoją frustrację, mówiąc: „Politycy przedstawiają to jako coś złego i wykorzystują jako zagrożenie”.

Związki cywilne osób tej samej płci w dalszym ciągu nie są w Polsce uznawane, a osoby chcące zmienić swoją prawnie uznaną płeć często muszą zwracać się do sądu, pozywając nawet własnych rodziców, co stwarza przeszkody prawne dla osób pragnących zmienić płeć.

Biorąc pod uwagę, że do niedawna zmiany płciowe w Polsce były rzadkością, reżyserom nie udało się znaleźć transpłciowego aktora, który wcieliłby się w starszą Anielę, która w swoim małym, prowincjonalnym miasteczku boryka się z biurokracją i uprzedzeniami. Zamiast tego obsadzono Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, doświadczoną aktorkę, po konsultacji z konsultantami ds. transpłciowości, którzy zarekomendowali do tej roli profesjonalną aktorkę.

READ  Producent katolicki zajmuje się historią św. Maksymiliana Kolbego

„Kobieta” znalazła się w sobotę wśród 23 filmów ubiegających się o prestiżowego Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Natomiast Złotego Lwa otrzymał film „Biedne rzeczy” z Emmą Stone w roli głównej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *