Connect with us

Gospodarka

Polska zamawia dodatkowe haubice samobieżne K9 w związku ze zbliżającym się wycofywaniem rządu PiS – Monitor Bezpieczeństwa Obronnego

Published

on

Polska zamawia dodatkowe haubice samobieżne K9 w związku ze zbliżającym się wycofywaniem rządu PiS – Monitor Bezpieczeństwa Obronnego

Ustępujący prawicowy rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wydał 1 grudnia prawdopodobnie ostatnie duże rozporządzenie w sprawie obronności, z podpisem ustępującego ministra obrony Mariusza Błaszczaka umowę o wartości 2,6 miliarda dolarów z południowokoreańską firmą Hanwha Aerospace na zakup haubic samobieżnych 152 K9 „Thunder” (SPH).

Umowa obejmuje sześć wariantów K9A1 oraz 146 wersji K9PL (zmodyfikowanych na potrzeby polskie). Pierwsza partia sześciu K9A1 ma zostać dostarczona w 2025 r., a polskie warianty mają pojawić się w latach 2026–2027.

Hanwha podpisała już umowę z polskim państwowym holdingiem obronnym PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) na przyszłą produkcję wariantu K9PL w kraju. Rozporządzenie to mogłoby złagodzić część problemów polityczną porażkę Stało się tak po niedawnym ogłoszeniu, które partie sprzeciwiające się PiS uważają, że pozostają poza kompetencjami ustępującego rządu.

Rosyjska inwazja na Ukrainę skłoniła rząd PiS do przyspieszenia działań w zakresie modernizacji obronności przewidzianych w planie modernizacji technicznej kraju (2021-2035).

Tylko w 2022 roku złożono zamówienia o wartości ponad 30 miliardów złotych. Obejmowały one szereg zdolności, w tym zakup systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, zakup 300 sztuk południowokoreańskich wyrzutni wielokrotnych rakiet (MRL) K239 Chunmoo oraz pakiet umów obronnych z Koreą Południową o szacunkowej wartości 14,5 miliarda dolarów W akcji wzięło udział 180 czołgów podstawowych K2 Black Panther, 672 K9 SPH i 48 lekkich myśliwców FA-50 Golden Eagle.

Tymczasem Polska jest na dobrej drodze do nabycia 250 czołgów podstawowych M1A2 Abrams SEPv3, 96 helikopterów Boeing AH-64E Apache w najnowszym wariancie Guardiana, dwóch francuskich wojskowych satelitów obserwacyjnych Airbus Defence & Space oraz dwóch „statków szpiegowskich” wywiadu sygnałowego. Saaba ze Szwecji i potencjalny zakup systemu rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności M142 (HIMARS) o wartości 10 miliardów dolarów.

Marnowanie sprzętu obronnego odbija się na przyszłych finansach Polski, zanim nowy rząd – prawdopodobnie koalicja centroprawicowych, centroprawicowych i lewicowych sojuszy politycznych pod przewodnictwem byłego premiera Donalda Tuska – obejmie urząd pod koniec roku.

Masowa rozbudowa sprzętu wojskowego oraz ciężar finansowy kilku dużych i kapitałochłonnych kontraktów będą oznaczać, że nowy rząd będzie musiał zweryfikować plany akwizycyjne pod kątem przystępności cenowej i dodatkowych możliwości absorpcji nowego sprzętu przez Siły Zbrojne RP.

Jednocześnie ustępujący rząd zapewnił gwałtowny wzrost wydatków na obronność, spychając budżet wojskowy do około 3 proc. PKB, przy czym PiS opowiadał się za dalszym wzrostem do 4 proc. PKB.

Obie strony polityczne prawdopodobnie zgodzą się co do tego, aby polski przemysł otrzymał jak największy podział pracy i transfer technologii z bieżących zamówień.

Tutaj najnowsze zamówienie opiera się na mocniejszych podstawach – pomimo politycznej krytyki przyznania zamówienia obecnemu rządowi.

PiS zwrócił się do Korei Południowej z prośbą o zakup K9 Thunder i zawarł umowę ramową w lipcu 2022 r. Miesiąc później, w sierpniu 2022 roku, podpisano kontrakt na około 200 egzemplarzy K9 Thunder w dwóch transzach produkcyjnych.

Zamówienie K9 stanowi uzupełnienie trwającego w Polsce zakupu SPH Krab 155 mm od lokalnego producenta Huty Stalowa Wola. Krab SPH oparty jest na podwoziu K9 opracowanym na licencji południowokoreańskiej firmy Hanwa Techwin, stąd symetria przyjęcia K9.

Pierwsza transza SPH K9 obejmowała 48 jednostek K9A1 zbudowanych w Korei Południowej i dostarczonych w latach 2022–2023. Pierwsze 24 K9A1 przybyły do ​​Polski w grudniu 2022 roku i zostały przekazane 11. Mazowieckiemu Pułkowi Artylerii.

Ta najnowsza część będzie początkowo produkowana w Korei Południowej, zanim nowa fabryka w Polsce przejmie większość zamówienia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *