Gospodarka
Polskie małżeństwo otrzymuje nagrodę ONZ za przyjęcie w swojej sieci hoteli 14 000 ukraińskich uchodźców
Polskie małżeństwo, które wykorzystało swoją sieć hoteli do przyjęcia tysięcy ukraińskich uchodźców, zdobyło nagrodę ONZ za swoją działalność humanitarną.
Lena Grochowska i Władysław Grochowski (na zdjęciu powyżej, w środku z tyłu, z ukraińskimi uchodźcami Oksaną, Valerii i Ludmiłą) otrzymali tegoroczną Nagrodę Narodów Zjednoczonych dla Uchodźców Nansena dla Regionu Europejskiego.
Są pierwszymi polskimi laureatami nagrody, która „honoruje osoby, grupy i organizacje, które wykraczają poza swój obowiązek ochrony uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych i bezpaństwowców”.
Grochowski jest dyrektorem generalnym Arche, dużej grupy hotelowo-nieruchomościowej. Natychmiast po rosyjskiej inwazji na Ukrainę on i jego żona rozpoczęli program zapewniający bezpłatne schronienie w swoich domach niektórym z milionów Ukraińców uciekających przed wojną.
Od tego czasu zapewnili bezpłatne zakwaterowanie ponad 14 000 uchodźców na ponad 500 000 nocy.
Agencja ONZ ds. uchodźców UNHCR zauważa, że fundacja charytatywna pary przeznaczyła również 4,5 mln dolarów na długoterminowe zakwaterowanie dla ukraińskich rodzin tylko w 2022 r., w tym na otwarcie ośrodków zakwaterowania w sześciu różnych miastach Polski.
„Działalność filantropijna Grochowskich wywarła niezatarty wpływ na tysiące uchodźców, zapewniając im niezbędne wsparcie, w tym schronienie, środki do życia i integrację społeczną” – napisała agencja, która pochwaliła także parę za wysiłki na rzecz zjednoczenia świata biznesu i społeczeństwa .
Według nowego badania około 77 proc. Polaków zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy i wydało z własnej kieszeni około 2 miliardy euro @PIE_NET_PL znalazł https://t.co/xWu8JWNMui
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 28 lipca 2022 r
„Przyjmuję Nagrodę Nansena w podziękowaniu za to, co nasza fundacja i inne organizacje pozarządowe robią w naszym kraju, przyjmując tysiące uchodźców, dając im dach nad głową, pomagając im w znalezieniu pracy i edukacji oraz rozwijając ich zainteresowania” – powiedział. Grochowska, cytowana przez Onet.
Po wybuchu wojny głównym celem uchodźców ukraińskich była Polska. Rząd, władze lokalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i organizacje religijne – a także miliony zwykłych Polaków – zmobilizowały się, aby im pomóc.
Około 77 proc. Polaków zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy w pierwszych miesiącach wojny, wydając z własnej kieszeni szacunkowo od 9 do 10 miliardów złotych (1,93 do 2,14 miliarda euro) – wynika z szacunków polskiego rządu. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc, jakiej udzieliła uchodźcom z Ukrainy po inwazji Rosji – stwierdził ambasador USA w Warszawie https://t.co/F4fKsoEUYc
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 28 września 2022 r
„Jestem dumny, że jako naród potrafiliśmy zachować się godnie w tych trudnych momentach historii i gościć w swoich domach miliony ukraińskich kobiet i dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych” – powiedział Grochowski.
Grochowscy założyli fundację charytatywną w 2014 roku i jeszcze przed wojną na Ukrainie korzystali z hoteli, w których przyjmowali uchodźców. Oprócz zapewnienia zakwaterowania fundacja pomaga także osobom bezdomnym i niepełnosprawnym przezwyciężyć ich wykluczenie z rynku pracy.
„Godność rodzi się przez pracę” – stwierdził Grochowski. „Dlatego nie zostawiamy ludzi w naszych domach dla uchodźców i nie przekazujemy ich całkowicie [assistance]. Ludzie są aktywni i szukają pracy.”
Polski hotelarz-milioner wezwał rząd do bardziej humanitarnego podejścia do kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią.
On sam zobowiązał się zapewnić mieszkanie, pracę i edukację 100 rodzinom uchodźców https://t.co/sLJcurcuy2
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 28 października 2021 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: UNHCR/Tarik Argaz
Agata Pyka jest asystentką redakcyjną w Notes from Poland. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisała wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”