Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Analiza – Hałas polityczny odwraca uwagę od ustalania stóp procentowych w Europie Środkowej | WSAU Wiadomości/Rozmowy 550 AM · 99,9 FM

Published

on

Analiza – Hałas polityczny odwraca uwagę od ustalania stóp procentowych w Europie Środkowej |  WSAU Wiadomości/Rozmowy 550 AM · 99,9 FM

Autorzy: Paweł Florkiewicz, Gergely Szakacs i Marc Jones

WARSZAWA/BUDAPESZT (Reuters) – Prezesi banków centralnych Polski i Węgier są uwikłani w wrzaski z przeciwnikami w związku z ich polityką stóp procentowych, stwarzając nowe niebezpieczeństwa dla inwestorów chcących stawić czoła zaciekle spolaryzowanej polityce Europy Środkowej.

W Polsce gubernator Adam Glapiński jest oskarżany o próbę pobudzenia gospodarki poprzez obniżki stóp procentowych, aby pomóc swojemu wieloletniemu sojusznikowi z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w zdobyciu nowej kadencji w ubiegłomiesięcznych wyborach – jak się okazało, bezskutecznie.

Na Węgrzech prezes banku centralnego György Matolcsy znajduje się pod presją rządu Viktora Orbana, aby dalej obniżał stopy procentowe przed przyszłorocznymi wyborami lokalnymi i europejskimi.

Do sporów dochodzi na tle regionalnej inflacji, która pozostaje znacznie wyższa niż w Europie Zachodniej, co odzwierciedla czynniki strukturalne, takie jak bardzo ciasne rynki pracy, ale także powtarzające się w ostatnich latach wzorce przedwyborczych środków stymulacyjnych.

Regionalne aktywa w Europie Środkowo-Wschodniej, a także inne na całym świecie, podnoszą na duchu postrzeganie na rynkach finansowych, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych spowolniła zacieśnienie polityki pieniężnej i w związku z tym jest jak dotąd chroniona przed stratami wynikającymi z zawirowań politycznych.

Zwycięstwo wyborcze prounijnej koalicji Donalda Tuska doprowadziło nawet do wzrostu wartości polskich aktywów. Jednak inwestorzy i agencje ratingowe uważnie obserwują presję wywieraną na lokalnych bankierów centralnych, ponieważ inflacja nadal znacznie przekracza cel i jest mało prawdopodobne, aby powróciła na właściwą ścieżkę przed końcem 2025 r.

„Ogólne ramy polityki pieniężnej i wiarygodność banków centralnych Europy Środkowo-Wschodniej były wystarczające przed ostatnimi wstrząsami” – powiedziała Karen Vartapetov, starszy analityk ds. ratingów państw w S&P Global Ratings.

„Ten i następny rok sprawdzą tę wiarygodność”.

RZECZOWE KORZYŚCI

Badanie Banku Światowego przeprowadzone w 2021 r. wykazało, że ingerencja polityczna w politykę banku centralnego doprowadziła do utrzymujących się okresów wysokiej inflacji na rynkach wschodzących, takich jak Turcja i Argentyna.

READ  Zełenski honoruje Polaków zabitych przez Ukraińców w masakrze na Wołyniu podczas II wojny światowej

Obawy inwestorów o niezależność banku centralnego pogłębiają wieloletnią krytykę praworządności w Polsce i na Węgrzech, gdzie UE zawiesiła wielomiliardowe fundusze w związku z obawami o pogorszenie standardów demokratycznych. Rządy odrzuciły tę krytykę.

„Wiarygodność polityczna jest negatywną wrażliwością ratingową dla Węgier, a utrzymująca się wysoka inflacja wiąże się z negatywną wrażliwością dla Polski” – powiedział Paul Gamble, szef ratingów państw Europy wschodzącej w Fitch Ratings.

Nowy polski rząd przytacza próbę Glapińskiego obniżenia stóp procentowych łącznie o 100 punktów bazowych przed wyborami, a następnie pozostawienie ich bez zmian po głosowaniu jako dowód, że dostosował on politykę pieniężną do potrzeb swoich sojuszników z PiS. Obecnie toczy się postępowanie prawne, które może zakończyć się procesem gubernatora przed sądem stanowym.

Glapiński wielokrotnie zaprzeczał tym zarzutom.

W odpowiedzi na prośbę o komentarz ze swojego biura rzecznik NBP stwierdził, że urzędnicy zawsze postępowali zgodnie z prawem i że kroki mające na celu usunięcie Glapińskiego mogą mieć wpływ na polskie aktywa.

„Próby postawienia prezesa NBP przed sądem państwowym można bezpośrednio interpretować jako atak na niezależność banku centralnego” – powiedział rzecznik.

Sąd Stanowy składa się z prawników wybranych przez niższą izbę parlamentu.

Lokalne media podają, że od upadku komunizmu panel wydał tylko dwa wyroki skazujące, a proces, który mógł doprowadzić do wylądowania Glapińskiego w tym państwie, może zająć miesiące. Jeśli zostanie zawieszony, obowiązki przejmie wicegubernator Marta Kightley.

PODDAĆ SIĘ?

Na Węgrzech oczy wszystkich zwrócone są na to, jak Matolcsy – były sojusznik Orbana, który głośno krytykował jego politykę gospodarczą – poradzi sobie z żądaniami rządu dotyczącymi dalszego obniżenia stóp procentowych z 11,5%, najwyższego w UE.

Od maja bank centralny Węgier obniżył koszty pożyczek o 650 punktów bazowych i powstrzymał się od dokonania w zeszłym tygodniu większych obniżek pomimo nieco lepszych perspektyw inflacji. Oczekuje się, że do grudnia wzrost cen spadnie do 7% z oszałamiających 25% w pierwszym kwartale.

READ  Kobieta rezerwuje wakacje w Polsce i znajduje hotel zamknięty dwa lata temu

„Chociaż wydaje się, że istnieje wiele dobrych powodów, aby przyspieszyć tempo obniżek stóp procentowych, duża część inwestorów zagranicznych mogłaby postrzegać to jako kapitulację przed presją polityczną” – powiedział ekonomista ING Peter Virovacz.

Bank podał, że jego podstawowa stopa procentowa może spaść w lutym do jednocyfrowej wartości, co oznaczałoby obniżki o 75 punktów bazowych w każdym z dwóch kolejnych miesięcy. Biuro Matolcsy, którego kadencja upływa w marcu 2025 roku, nie odpowiedziało na pytania o komentarz.

W piątek spread dla polskich obligacji pięcioletnich wyniósł 282 punkty bazowe w stosunku do niemieckich bundów, natomiast dla węgierskich obligacji pięcioletnich spread wyniósł 437 punktów bazowych. Kształtowanie się tych premii będzie częściowo zależeć od tego, jak w nadchodzących miesiącach inwestorzy postrzegają politykę prowadzoną w Polsce i na Węgrzech jako wpływającą na banki centralne.

„Przy założeniu niezmienionych warunków, im mniej niezależny jest bank centralny, tym wyższy musi być realny zwrot, aby zrekompensować ryzyko” – powiedział Arif Joshi z Lazard Asset Management.

(Dodatkowe reportaże: Karol Badohal w WARSZAWIE; Tekst: Gergely Szakacs; Redakcja: Mark John i Toby Chopra)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *