Connect with us

Nauka

Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie zostanie otwarte za rok

Published

on

Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie zostanie otwarte za rok

Będzie to także pierwsza okazja, aby w pełni poznać przestrzeń budynku na Placu Defilad i jego potencjał w kształtowaniu otaczającego go miasta. Dla zwiedzających przygotowywany jest bogaty harmonogram wydarzeń towarzyszących oraz zbliżającej się 16. edycji festiwalu Warszawa w Budowie.

Cały zespół MSN Warsaw ciężko pracuje pierwsza wystawa kolekcji przygotowanej na inaugurację nowego gmachu muzeum. Przeprowadzka na plac Defilad, transport prac i instalacje w głównych galeriach nastąpi latem 2024 roku. Kolekcja sztuki polskiej i zagranicznej MSN Warsaw, gromadzona od 2005 roku, nigdy wcześniej nie była pokazywana publiczności w formie prezentacja tak kompletna, wielowymiarowa i spójna.

Ścieżkę wystawienniczą rozpocznie zbiór prac połączony z zaangażowaniem politycznym i marzeniami o budowaniu lepszego świata poprzez sztukę– powiedziała Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W drugiej części znajdą się prace powstałe z fascynacji popkulturą, reklamą i dizajnem, uwodzące serce i oko. Kolejny rozdział to sztuka oparta na bezkompromisowej wyobraźni, inspirowana niezliczonymi tradycjami: ludowymi, nieprofesjonalnymi i wernakularnymi praktykami artystycznymi, które rozkwitają z dala od ośrodków miejskich i ich konwencji. Ostatnia część wystawy będzie poświęcona problematyce granic sztuki, jej transcendencji wobec innych systemów wiedzy i produkcji kulturowej, szczególnie w kontekście dezintegracji i zniszczenia znanego nam świata.

Budynek MSN Warszawa, zaprojektowany przez nowojorskie studio architektoniczne Thomas Phifer and Partners, jest prawie skończony. Na każdym z sześciu pięter trwają prace remontowe, skupiające się na monumentalnej centralnej klatce schodowej. Muzeum zajmie ok powierzchnia całkowita prawie 20 000 m2, w tym 4500 m2 powierzchni wystawienniczej na pierwszym i drugim poziomie nad parterem. Galerie na piętrze oświetlone zostaną światłem słonecznym rozprowadzanym przez świetliki zamontowane na dachu.

Według Thomasa Phifera, projektanta budynku MSN Warsaw: Dach jest „piątą ścianą” budynku. Świetliki będą zacienione, gdyż nie chcemy, aby światło słoneczne docierało bezpośrednio do galerii i mogłoby uszkodzić dzieła sztuki. Zależy nam, aby galerie błyszczały rozproszonym światłem.

READ  Polska rozpoczyna proces pozyskiwania AW101

Oba poziomy ekspozycji będą widoczne „pokoje z widokiem”—pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ul. Marszałkowskiej i południowej części Placu Defilad, pozwalając odwiedzającym zobaczyć centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy. Dostępny dla mieszkańców będzie parter muzeum mieści się kawiarnia i księgarnia muzealna. Poziom ten został pomyślany jako miejsce publicznej agendy muzeum i integracji różnych dziedzin sztuki. Muzeum zaprosi także inne instytucje kulturalne i organizacje pozarządowe do współpracy przy wspólnych wydarzeniach w auli i przestrzeniach edukacyjnych.

Tomasz Fudala, historyk sztuki, kurator MSN Warszawa i współkurator festiwalu Warszawa w Budowie wyjaśnia: Dla muzeum dostęp do przestrzeni publicznej jest priorytetem i zgodnie z tym zaprojektowano budynek. Parter nowego gmachu muzeum zaprojektowano w nawiązaniu do miasta, Placu Defilad i przylegającego do niego parku. Zadaniem tej przestrzeni będzie stworzenie nowego, komfortowego i wygodnego środowiska miejskiego, zachęcającego do codziennego kontaktu z kulturą.

W budynku znajdować się będzie m.in kino na 150 osóbz ekskluzywnymi pokazami filmowymi i programem wydarzeń towarzyszących. Legendarne Studio Eksperymentalne Polskiego Radia zaprojektowane przez Oskara Hansena Pod koniec lat 50. obiekt zostanie odbudowany, wyposażając go w zabytkowe i nowoczesne wyposażenie, stając się na nowo sceną pracy twórczej i jam session dla nowych pokoleń artystów muzycznych. W budynku znajdą się także pracownie konserwatorskie, magazyn dzieł sztuki, archiwum oraz pomieszczenia administracyjno-techniczne dla pracowników muzeum.

Zdjęcie główne: Widok na nowy zespół budynków Warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR Warszawa, Thomas Phifer i Wspólnicy. Renderowanie przez Beauty and the Bit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *