Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Główne partie w Polsce, PiS i PO, sprzeciwiają się zmianie traktatu UE

Published

on

Główne partie w Polsce, PiS i PO, sprzeciwiają się zmianie traktatu UE

Dwie główne partie w Polsce, narodowo-konserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz centrowa Platforma Obywatelska (PO), oświadczyły, że odrzucą proponowane zmiany w traktatach UE, gdy będą przedstawiane je Parlamentowi Europejskiemu (PE) w tym tygodniu. przedstawione.

Lider PO, były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przestrzegł dziś, że pomysły te odzwierciedlają rodzaj „naiwnego entuzjazmu wobec euro”, który pchnął Wielką Brytanię do opuszczenia UE.

The plany, zaprezentowane w raporcie Komisji Konstytucyjnej Parlamentu Europejskiego, przesunęłoby proces decyzyjny w UE z jednomyślności wśród państw członkowskich na głosowanie większością kwalifikowaną. Rozszerzyłyby także i wzmocniły uprawnienia instytucji unijnych.

PiS – partia rządząca w Polsce od 2015 r., ale mająca opuścić rząd po zeszłomiesięcznych wyborach – od dawna odrzuca wszelkie propozycje dalszej centralizacji UE. Zamiast tego chce czegoś przeciwnego: aby blok stał się luźniejszą „Europą ojczyzn”.

Jacek Saryusz-Wolski, starszy poseł do Parlamentu Europejskiego PiS, nazwał te propozycje „antydemokratycznym przejęciem władzy za plecami obywateli”, które doprowadziłoby do „samozniszczenia” UE – podaje serwis informacyjny Euractiv

„Ten raport jest dowodem na to, jak niebezpieczna stała się UE” – dodał jego kolega z PiS Ryszard Legutko. „Przypomina nam to historię dr. Frankenstein, który chciał stworzyć cudowną istotę, a zamiast tego stworzył potwora.”

O ile PO tradycyjnie wspiera integrację europejską – i rzadko zgadza się w czymkolwiek ze swoim zaciekłym rywalem PiS – o tyle dziś Tusk wypowiedział się przeciwko propozycjom.

READ  Do głosowania rejestruje się rekordowa liczba Polaków za granicą, co budzi obawy, że lokale wyborcze sobie nie poradzą

„Wszyscy polscy eurodeputowani, którzy ze mną współpracują, będą głosować przeciwko przyjęciu raportu” – powiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP). Nie dzieje się tak „nie dlatego, że jesteśmy przeciwni postępowi integracji europejskiej” – dodał, ale raczej ze względu na specyfikę niektórych proponowanych pomysłów i tempo zmian.

UE „w wielu miejscach potrzebuje naprawy, ale najgłupszą metodą będzie popaść w ten bardzo naiwny entuzjazm dla integracji” – stwierdził Tusk.

„Pamiętamy brexit” – dodał Tusk, który był przewodniczącym Rady Europejskiej, gdy Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem bloku. „Jednym z powodów, dla których Wielka Brytania opuściła UE, był naiwny, czasem wręcz nieznośny entuzjazm dla euro, który przerodził się w projekty zmieniające charakter UE”.

Tusk zwrócił jednak uwagę, że nawet jeśli Parlament Europejski zagłosuje za planami, nadal będą one wymagały zgody państw członkowskich w Radzie Europejskiej – co jest mało prawdopodobne.

„Żadne ugrupowanie na polskiej scenie politycznej nie pozwoli nam angażować się w decyzje, manewry czy procesy, które ograniczałyby niezależność, suwerenność i interesy Polski” – powiedział.

Tusk dodał jednak, że po latach konfliktu między Warszawą a Brukselą pod rządami PiS, Polska wraz z nowym polskim rządem, który planuje utworzyć w przyszłym miesiącu, ponownie stanie się „wiodącym krajem w UE”.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

READ  Dzisiaj: 🇵🇱 Rozpoczyna się selekcja Polski Junior Eurowizji 2022

Główne źródło obrazu: Parlament Europejski/Flickr (pod CC BY 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *