Gospodarka
FX Daily: Niedźwiedzi relaks na Święto Dziękczynienia | Artykuł
USD: Święto Dziękczynienia jest relaksujące
Od publikacji wskaźnika CPI w USA w ubiegły wtorek dolar spadł o prawie 2%. zdecydowanie sugerował, że cykl zacieśnienia polityki Rezerwy Federalnej dobiegł końca. Spadek wartości dolara był powszechny, co oznacza, że nawet niekochany japoński jen znalazł kilku przyjaciół. Wydaje się jednak, że jest to raczej krótkie omówienie niedźwiedzich pozycji w innych częściach świata niż kompleksowa ponowna ocena cyklu łagodzenia polityki pieniężnej przez Fed. Tak naprawdę krótkoterminowe rentowności w USA, które naszym zdaniem mają kluczowy wpływ na spadek dolara w przyszłym roku, w ostatnich dniach niewiele się zmieniły.
Biorąc pod uwagę przypadające w czwartek w USA wielkie święto Dziękczynienia, spodziewamy się, że ta faza redukcji pozycji potrwa nieco dłużej. Dane wejściowe dla rynków walutowych w tym tygodniu będą obejmować wtórne dane z USA oraz publikację protokołów z posiedzenia FOMC, które odbędzie się 1 listopada. Przypomnijmy, że było to spotkanie, podczas którego Fed utrzymał swoje zaostrzające nastawienie, ale przyznał także, że zaostrzenie warunków finansowania spełniło część jego zadań. Rynek wydaje się być w nastroju, aby poczekać na gołębie doniesienia prasowe, co jutro wieczorem może okazać się ujemnym ryzykiem dla dolara.
DXY ma dobre wsparcie na poziomie 103,50, co oznacza 50% zniesienie lipcowego wzrostu. Może to oznaczać dolną granicę zakresu handlu w tym tygodniu, natomiast górną może być obszar 104,40/50.
Gdzie indziej kandydat libertarianizmu Javier Milei odniósł zdecydowane zwycięstwo w drugiej turze wyborów prezydenckich w Argentynie. Próbował skurczyć rząd, a nawet dolaryzować gospodarkę. Biorąc pod uwagę niepewny stan finansów publicznych i bardzo niską reprezentację jego partii w Kongresie, wygląda na to, że wdrożenie reform zajmie trochę czasu. Inwestorzy i firmy będą jednak zainteresowani tym, jak będzie się kształtował kurs wymiany. Oficjalny kurs wynosi 350 ARS/USD, „niebieski” kurs krawężnik to 920 ARS/USD, a 12-miesięczny NDF wynosi około 1600 ARS/USD. W poprzednim artykule omówiliśmy niektóre wyzwania związane z dolaryzacją.
Chrisa Turnera
EUR: Dobre wieści z Moody’s
W piątkowy wieczór do euro napłynęło zaskakująco pozytywne wieści, gdy agencja ratingowa Moody’s Investors Service podniosła perspektywę włoskiego długu publicznego do stabilnej z negatywnej, podnosząc jednocześnie rating Portugalii o dwa stopnie do A3. W zeszłym tygodniu rynek spekulował na temat możliwej obniżki ratingu Włoch.
Wiadomość ta pojawia się w momencie, gdy dolar przechodzi poważną korektę, a kurs EUR/USD przekracza poziom 1,09. Widzimy w tym tygodniu dobry opór dla EUR/USD na poziomie 1,0950/60 i jeśli nie zostanie on przełamany podczas jutrzejszej minuty posiedzenia FOMC, istnieje ryzyko, że EUR/USD może osiedlić się w pewnym przedziale 1,0860-1,0960.
Oprócz niezliczonej liczby mówców z EBC w tym tygodniu, najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu będzie ogłoszenie listopadowych premierów strefy euro w czwartek. W ostatnich miesiącach były one (negatywnym) czynnikiem rynkowym i naszym także Zespół makroekonomiczny strefy euro widzi tutaj niewiele miejsca na poprawę.
W czwartek odbędzie się także spotkanie polityczne Riksbanku. To bardzo bliska decyzja, ale my i niewielka większość wierzymy, że Riksbank podniesie główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 4,25%. Powinno to mieć nieco pozytywny wpływ na koronę szwedzką.
Chrisa Turnera
GBP: Skoncentruj się na obniżkach podatków
Nic dziwnego, że brytyjska kanclerz szuka sposobów na obniżenie podatków na początku roku wyborczego. W tym tygodniu skupimy się na jesiennym oświadczeniu, które naszym zdaniem mógł mieć Jeremy Hunt Biorąc pod uwagę lepszy niż oczekiwano rozwój budżetu, dostępnych jest około 16 miliardów funtów. Spekulacje na temat obniżek podatków skupiły się na podatkach od nieruchomości, a być może nawet podatkach dochodowych i ubezpieczeniach społecznych, na których skorzystaliby pracownicy z dolnej części spektrum dochodów. Jednakże nasz brytyjski ekonomista nie uważa, aby był to decydujący czynnik w historii stóp procentowych Banku Anglii, gdzie naszym zdaniem stopy osiągnęły najwyższy poziom, a BoE zacznie obniżać stopy procentowe w sierpniu przyszłego roku.
Spekulacje na temat obniżek podatków w sprzyjającym ryzyku środowisku będą prawdopodobnie dobrą wiadomością dla funta. GBP/USD może wzrosnąć do 1,2590, podczas gdy EUR/GBP może w tym tygodniu skorygować się z powrotem do 0,8700.
Chrisa Turnera
CEE: Mieszany obraz sytuacji walutowej w regionie
Dzisiejszy kalendarz jest w zasadzie pusty, a ciekawie będzie dopiero jutro. We wtorek opublikowane zostaną dane o przemyśle i rynku pracy w Polsce. Później poznamy decyzję Węgierskiego Banku Narodowego (NBH). Zgadzamy się z rynkiem i spodziewamy się kolejnej obniżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych, o czym telegrafował w zeszłym tygodniu wicegubernator. Sprzedaż detaliczną w Polsce poznamy wówczas w środę. W czwartek turecki bank centralny ponownie podniesie stopy procentowe, naszym zdaniem o 250 punktów bazowych do 37,5%. W piątek agencja Moody’s opublikuje przegląd ratingów Czech, gdzie od ponad roku spółka utrzymuje negatywną perspektywę. Widzimy tu szanse na poprawę perspektyw stabilnych.
Na rynku walutowym forint po raz pierwszy od ostatniego posiedzenia NBH w piątek zareagował negatywnie na spadek stóp procentowych, zamykając rozbieżność pomiędzy walutą a stopami procentowymi. Jednak ten tydzień będzie kluczowy dla posiedzenia banku centralnego i komunikacji i może przynieść nowe nagłówki na temat historii UE. Bardzo prawdopodobne, że zmienność będzie większa niż w poprzednich tygodniach, jednak biorąc pod uwagę piątkową dewaluację, jesteśmy raczej pozytywnie nastawieni do HUF. To powinno sprawić, że jeszcze w tym tygodniu kurs powróci do 376 EUR/HUF.
W Polsce dane z tego tygodnia prawdopodobnie potwierdzą ożywienie gospodarcze, co może dać impuls rynkom do wyceniania obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie. Jak wspominaliśmy w piątek, aprecjację z ostatnich dwóch dni uznaliśmy za przedwczesną i EUR/PLN powrócił do poziomu 4,380, który obecnie uważamy za wartość godziwą. Jednak naszym zdaniem krótki koniec krzywej ma duży potencjał do odwrócenia niektórych obniżek stóp procentowych od obecnych oczekiwań. To naszym zdaniem powinno być głównym czynnikiem kształtującym kurs złotego w tym tygodniu i dlatego poziom 4360 w tym tygodniu jest zatem kwestią czasu.
Czeska korona podąża natomiast za spadającymi rynkowymi stopami procentowymi, które w tym tygodniu powinny pozostać bez zmian. Spadek spreadu stóp procentowych w ciągu ostatnich dwóch dni zasadniczo do poziomu sprzed ostatniego posiedzenia CNB otwiera naszym zdaniem drogę do 24 600 EUR/CZK. Więcej możemy się spodziewać w tym tygodniu, po tym jak bankierzy centralni ponownie trafili na pierwsze strony gazet i ponownie poruszyli kwestię grudniowych obniżek stóp procentowych.
Franciszek Taborski
Pobierz artykuł w formacie PDF
Słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”