Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Marsz Niepodległości: Na wiecu nacjonalistów w Polsce można spodziewać się mniejszych tłumów | Wiadomości polityczne

Published

on

Marsz Niepodległości: Na wiecu nacjonalistów w Polsce można spodziewać się mniejszych tłumów |  Wiadomości polityczne

Warszawa, Polska – Oczekuje się, że tysiące osób wezmą w sobotę udział w nacjonalistycznym marszu w stolicy Polski, Warszawie, który organizatorzy nazywają „największą demonstracją patriotyczną w Europie”.

W ostatnich latach w corocznym Marszu Niepodległości bierze udział nawet 250 000 uczestników.

W tym roku eksperci i uczestnicy spodziewają się jednak niższej frekwencji ze względu na wewnętrzne podziały wśród liderów wiecu oraz po tym, jak tradycyjnie sprzymierzona z wydarzeniem Partia Konfederacji poniosła w zeszłym miesiącu spektakularną porażkę wyborczą.

Marsz został po raz pierwszy zorganizowany w 2010 r. dla upamiętnienia Dnia Niepodległości Polski i zazwyczaj przyciąga grupy prawicowe, konserwatywne i neofaszystowskie z całej Europy i Stanów Zjednoczonych.

Tradycyjnie odbywa się pod hasłem rasistowskim, ksenofobicznym i antyliberalnym.

Sobotni marsz rozpoczyna się o godzinie 14:00 czasu lokalnego.

„Wygląda na to, że marsz będzie znacznie mniejszy i mniej widoczny” – powiedział Al Jazeerze Przemysław Witkowski, profesor nadzwyczajny w Collegium Civitas i badacz ekstremizmu politycznego. „Mniej jest też osób, które zapisały się do tzw. Straży Marszowej – grupy ochotników, która prowadzi, chroni i kontroluje wydarzenie”.

Jednocześnie mniejsze liczby mogą oznaczać działanie bardziej „radykalnych” i brutalnych sił – dodał.

„Gdy tylko powstanie nowy, bardziej lewicowy rząd, czeka nas znacznie większe napięcie, które możemy odczuć nawet w tym roku, gdy marsz ma jeszcze status wydarzenia dorocznego” – powiedział Witkowski. „Ta decyzja może zostać cofnięta w przyszłym roku, a gdy marsz napotka problemy z rejestracją, z pewnością możemy spodziewać się większej przemocy”.

Tegoroczne hasło „Jeszcze Polska nie zginęła” nawiązuje do tekstu otwierającego hymn narodowy, po którym następuje „Póki żyjemy”.

Pieśń powstała w 1797 roku, kiedy Polska zniknęła z mapy świata, i miała na celu podniesienie morale polskich legionów walczących u boku Napoleona we Włoszech. Przekazywał przesłanie, że naród polski przeszedł walkę o niepodległość pomimo braku własnego państwa.

READ  EJ Obiena rządzi Polską z najlepszym w sezonie 5,81m

Sytuacja w Polsce nie mogła być bardziej odmienna od tej opisanej w piosence.

Jednak wielu przedstawicieli prawicy uważa, że ​​wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych, z których zwyciężyła koalicja liberalnej Platformy Obywatelskiej, konserwatywnej Trzeciej Drogi i lewicowej Lewicy, doprowadzą do stopniowej erozji niepodległości kraju .

Liberalne siły polityczne, tradycyjnie proeuropejskie i opowiadające się za większą integracją europejską, są traktowane z rosnącą podejrzliwością przez prawicę, w tym Partię Konfederacji, która powszechnie oczekiwała zdobycia od 12 do 14 procent głosów. Ostatecznie było to 8,6 proc.

„Najprawdopodobniej możemy spodziewać się zmiany w traktatach UE, która będzie miała wpływ na suwerenność i niezależność Polski na szczeblu międzynarodowym, a zwłaszcza w UE [European Union]Opowiadał reporterom w październiku Bartosz Malewski, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

„To hasło wyraża także nasze stanowisko w sprawie konieczności podkreślania suwerenności i zagrożeń dla suwerenności”.

Z tym zgadzają się pozostali uczestnicy marszu.

Grzegorz Cwik z nacjonalistycznego Stowarzyszenia Niklot powiedział Al Jazeerze, że obawia się „federalizacji Unii Europejskiej, cięć w wydatkach na wojsko i demontażu programów socjalnych”.

Zwycięska koalicja nie utworzyła na razie rządu, ale wyniki ostatnich wyborów to nie jedyne wyzwania stojące przed organizatorami marszu.

Były przywódca Marszu Niepodległości Robert Bakiewicz z biegiem lat zbliżył się do byłej rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość i powszechnie uważano, że wykorzystuje to wydarzenie do własnych celów politycznych.

Wielu demonstrantów zarzucało mu także, że uczynił demonstrację zbyt mainstreamową i walczył z radykalnymi nacjonalistami, którzy są faktycznie inicjatorami wydarzenia.

„Myślę, że niestety w ostatnich latach marsz stał się bardziej piknikiem i na przykład chuligani przestali w nim uczestniczyć” – stwierdził Cwik.

Ostatecznie spór Bakiewicza z bliskim środowisku konfederackim kierownictwem marszu doprowadził do publicznej wymiany oskarżeń i usunięcia Bakiewicza ze stanowiska.

Bakiewicz został także oskarżony o utrzymywanie w tajemnicy haseł do kont w mediach społecznościowych Marszu Niepodległości, blokując nowym władzom dostęp do popularnych stron fanowskich.

READ  Koronawirus u sąsiadów Polski. Jak przebiega pandemia w Niemczech, Czechach, Rosji, Słowacji i Ukrainie?

Jest mało prawdopodobne, że pojawi się na marszu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *