Connect with us

Gospodarka

Ceny złota rosną w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie | Artykuł

Published

on

Ceny złota rosną w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie |  Artykuł

Ceny złota na rynku kasowym wzrosły w zeszłym miesiącu powyżej 2000 dolarów za uncję, po raz pierwszy od maja, w obliczu konfliktów geopolitycznych i niepewności gospodarczej. Uważamy, że premia za ryzyko wojenne będzie nadal wspierać ceny złota. Jednak narracja Fed, że ceny złota będą wyższe przez dłuższy okres, będzie utrzymywała wzrost w ryzach

Złoto rośnie w zakładach Safe Haven

Ceny złota spadły do ​​najniższego poziomu około 1810 dolarów za uncję 4 października po publikacji dobrych danych o zatrudnieniu w USA, które wzmocniły oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA przed końcem roku. Następnie, po wybuchu konfliktu Izrael-Hamas 7 października, kierunek cen złota szybko się zmienił, a metal szlachetny zbliżył się do rekordu z 2020 r., wynoszącego około 2075 dolarów za uncję. Złoto wzrosło w zeszłym miesiącu o 7,3% wraz ze wzrostem popytu na bezpieczne aktywa. Uważamy, że złoto prawdopodobnie będzie nadal zyskiwać w obliczu wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie.

Popyt na bezpieczne przystanie przewyższa rosnące rentowności obligacji w dolarach amerykańskich

Źródło: Refinitiv Eikon, badania ING

Popyt na bezpieczniejsze aktywa przeważył wpływ rosnących realnych rentowności, które zazwyczaj są kluczowym czynnikiem napędzającym sprzedaż nieoprocentowanych metali szlachetnych. Od początku konfliktu Izrael-Hamas realna rentowność wzrosła o 7,7% miesiąc do miesiąca, osiągając nowy najwyższy poziom od 2007 r., podczas gdy indeks ważony obrotem handlowym w dolarach amerykańskich wzrósł w październiku do najwyższego poziomu od 11 miesięcy. Wyższe rentowności i silniejszy dolar zazwyczaj mają negatywny wpływ na złoto. Jednakże metal szlachetny radził sobie dobrze pomimo wzrostu, a napięcia geopolityczne stawały się coraz większym czynnikiem.

Złote fundusze ETF odnotowują ciągły odpływ

Niemniej jednak łączne zasoby funduszy ETF opartych na metalach szlachetnych w dalszym ciągu spadają pomimo rosnących cen spot. Dane Światowej Rady Złota (WGC) pokazały, że z funduszy ETF opartych na złocie odnotowano jak dotąd w tym roku odpływ 189 ton i obecnie od sześciu kwartałów z rzędu obserwuje się ujemny popyt, przy czym inwestorzy w fundusze ETF i kontrakty terminowe wykazują niewielki apetyt na metal szlachetny w obliczu rosnących rentowności obligacji Zapewnia inwestorom alternatywne, realne źródło dochodu. Zapasy spadły o 139 ton (-8 miliardów dolarów), choć stanowiło to poprawę w porównaniu z odpływem 244 ton w drugim kwartale 2022 roku. Popyt inwestycyjny spadł o 21% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku, głównie z powodu słabości spowodowanej przez fundusze ETF, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Europie, ponieważ inwestorzy coraz bardziej wierzyli, że główne banki centralne – zwłaszcza Rezerwa Federalna – gdzie stopy procentowe pozostaną niezmienne wysoko na dłużej.

Odpływ funduszy ETF trwa nadal

Źródło: Światowa Rada Złota, ING Research

Jednakże długie pozycjonowanie netto, odzwierciedlające nastroje na rynku złota, w drugiej połowie października przybrało wartość dodatnią wraz ze wzrostem cen spot. Pozycja długa netto na giełdzie COMEX wzrosła o 137% w ujęciu miesięcznym do 29 października.

Inwestorzy wracają do bezpiecznych przystani

Źródło: CFTC, WGC, ING Research

Popyt ze strony banków centralnych osiąga rekordowe poziomy od początku roku

Według Światowej Rady Złota (WGC) banki centralne zakupiły w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku około 800 ton złota. Była to rekordowa kwota za łącznie dziewięć miesięcy, ponieważ obawy geopolityczne skłoniły banki centralne do zwiększenia alokacji na aktywa zabezpieczające. Duży apetyt banków centralnych na złoto wynika także z chęci krajów do zmniejszenia swojej zależności od dolara amerykańskiego jako waluty rezerwowej.

Banki centralne zwiększyły w trzecim kwartale roku zakupy złota do 337 ton, głównie za sprawą większych zakupów z Chin (+78 ton), Polski (+57 ton), Turcji (+39 ton) i Indii (+9 ton) . Chiny były w tym roku największym nabywcą złota po 11-miesięcznej passie zakupów. Ludowy Bank Chin kupił w tym roku 181 ton złota, zwiększając swoje zasoby do 4% swoich rezerw.

Od początku roku zakupy netto złota przez banki centralne przed 2022 r. kształtują się na poziomie 14%. Ten nienasycony apetyt pomógł cenom złota przeciwstawić się rosnącym rentownościom obligacji i mocnemu dolarowi. Oczekujemy, że tendencja ta utrzyma się w czwartym kwartale ze względu na napięcia na Bliskim Wschodzie.

Chiny przewodzą szaleństwu zakupu złota przez bank centralny

Źródło: Światowa Rada Złota, ING Research

Fed zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, w listopadzie Fed drugi miesiąc z rzędu pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jednak prezes Fed Jerome Powell zasugerował, że bank może być gotowy na dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej. Według najnowszych danych z USA, w październiku zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 150 tys., poniżej szacunków. Ponadto stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła, co odciążyło Fed od dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej. Lista płac to liczba, na której skupiają się rynki, a przy spadającej stopie bezrobocia i płacach utwierdza to pogląd, że Fed ma już dość podnoszenia stóp procentowych Tak uważa nasz amerykański ekonomista.

Niższe stopy procentowe mają zazwyczaj pozytywny wpływ na złoto, które nie jest oprocentowane.

Nasz amerykański ekonomista zakłada, że ​​potrzeba dalszych podwyżek stóp procentowych obecnie dramatycznie spadła i oczekuje, że Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych w drugim kwartale 2024 r.

Złoto widzi dalsze wzrosty

Zrewidowaliśmy w górę naszą prognozę na czwarty kwartał do 1950 USD/oz i podnieśliśmy naszą średnią na 2023 r. do 1937 USD/oz, biorąc pod uwagę wybuch konfliktu Izrael-Hamas i groźbę eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie. Pozostajemy jednak przekonani, że narracja Fed o utrzymaniu wyższych stóp procentowych w dłuższym terminie będzie w stanie utrzymać wzrost w ryzach.

Patrząc w przyszłość na przyszły rok, spodziewamy się, że ceny złota ponownie wzrosną w przyszłym roku, średnio 2025 dolarów za uncję, zakładając, że Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych w drugim kwartale przyszłego roku, dolar osłabi się, a popyt na bezpieczną przystań utrzyma się w obliczu globalnej niepewności gospodarczej i centralnego zakupy bankowe pozostają wysokie.

prognoza ING

Źródło: Badania ING