Świat
Brytyjski premier Rishi Sunak zawiera przełomową umowę na testowanie sztucznej inteligencji – POLITICO
BLETCHLEY, Anglia (AP) – Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział w czwartek, że „podobnie myślące rządy” będą mogły przetestować modele sztucznej inteligencji ośmiu wiodących firm technologicznych przed udostępnieniem ich w ramach nowej umowy.
Na zakończenie dwudniowego szczytu dotyczącego sztucznej inteligencji w Bletchley Park w czwartek Sunak ogłosił podpisanie porozumienia przez Australię, Kanadę, Unię Europejską, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię, Koreę, Singapur, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, wiodące firmy testują „modele AI.
„Na razie testują je tylko firmy, które opracowują bezpieczeństwo nowych modeli sztucznej inteligencji. „To musi się zmienić” – powiedział Sunak sali pełnej dziennikarzy.
„Podobnie myślące rządy i firmy zajmujące się sztuczną inteligencją osiągnęły dziś przełomowe porozumienie. Będziemy wspólnie testować bezpieczeństwo nowych modeli sztucznej inteligencji przed ich wypuszczeniem na rynek. Jest to możliwe dzięki decyzji, którą podjąłem wraz z wiceprezydent Kamalą Harris dla rządów brytyjskiego i amerykańskiego, aby utworzyć wiodące na świecie instytuty bezpieczeństwa AI posiadające możliwości sektora publicznego w celu testowania najbardziej zaawansowanych modeli granic”.
Sunak powiedział, że osiem firm – Amazon Web Services, Anthropic, Google, Google DeepMind, Inflection AI, Meta, Microsoft, Mistral AI i Open AI – zgodziło się na dostęp już przyznany jego grupie zadaniowej Frontier AI, która jest liderem „deepen”. do nowego instytutu. Dostęp jest obecnie dobrowolny, chociaż rząd USA nałożył w swoim rozporządzeniu obowiązkowe wymogi dotyczące udostępniania niektórych informacji dotyczących bezpieczeństwa.
Sunak ogłosił także dalsze szczegóły porozumienia osiągniętego wczoraj z krajami w sprawie powołania międzynarodowego organu doradczego ds. zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją na granicach.
Wzorowany na Międzyrządowym Zespole ds. Zmian Klimatu (IPCC) będzie się składał z przedstawicieli 28 krajów uczestniczących w szczycie. Rząd brytyjski oświadczył, że zapewni w tym zakresie wsparcie sekretariatu.
Panel będzie także wspierać naukowca Yoshuę Bengio w przygotowaniu raportu „Stan nauki” na temat zagrożeń i możliwości związanych z pionierską sztuczną inteligencją. Raport nie będzie zawierał zaleceń politycznych, ale ma służyć jako źródło informacji dla kształtowania polityki międzynarodowej i krajowej. Zostanie on opublikowany przed kolejnym szczytem bezpieczeństwa, który odbędzie się w Korei Południowej w pierwszej połowie przyszłego roku.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”