Connect with us

Sport

W Omanie rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Amatorów w szachach 2023

Published

on

W Omanie rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Amatorów w szachach 2023

Mistrzostwa Świata Amatorów w Szachach 2023 zbliżają się do Sułtanatu Omanu.

Mistrzostwa Świata Amatorów w Szachach 2023 rozpoczynają się w czwartek, 2 listopada. Gospodarzem zawodów jest Sułtanat Omanu, reprezentowany przez Oman Chess Committee (OCC), a zawody odbędą się w kompleksie sportowym Sultan Qaboos w Bausher od 1 listopada 2023 r. 11. W mistrzostwach wzięło udział 427 zawodników z 64 krajów, w tym 356 zawodników i 71 kobiet.

Pierwsza runda mistrzostw rozpocznie się 2 listopada pod patronatem Saida bin Sultana al Busaidiego, Podsekretarza Kultury w Ministerstwie Kultury, Sportu i Młodzieży.

OCC wyraziło gotowość ze wszystkich względów organizacyjnych, technicznych i administracyjnych do zorganizowania Mistrzostw Świata Amatorów w szachach w 2023 roku. Oświadczenie to zostało ogłoszone podczas konferencji prasowej w kompleksie sportowym Sultan Qaboos, w której uczestniczył przewodniczący OCC Ahmed bin Darwish al Balushi i inne media.

Ahmed al Balushi podkreślił zaangażowanie komisji w zapewnienie niezapomnianych wrażeń zarówno uczestnikom, jak i widzom. Podkreślił, że partnerzy i prezesi firm sponsorujących będą sponsorami pierwszych rund mistrzostw.

Al Balushi powiedział, że podczas turnieju do Maskatu przybędą prezydenci arabskich, azjatyckich i międzynarodowych federacji szachowych.

Szef OCC ujawnił, że starannie dobrano szereg specjalnych zajęć i wycieczek, aby pomóc uczestnikom poznać atrakcje Sułtanatu. Inicjatywy te obejmują międzynarodowy kurs trenerski, który będzie trwał przez całe mistrzostwa.

Każdego ranka odbędą się także dostosowane do potrzeb zajęcia dla szkół i dzieci, które przyciągną każdego dnia około 100 dzieci i zachęcą ich do zainteresowania się szachami.

Mistrzostwa będą szeroko relacjonowane zarówno w mediach lokalnych, jak i poprzez transmisje na żywo w kilku oficjalnych kanałach, w tym w kanale Międzynarodowej Federacji Szachowej. Aby poprawić relacje z mistrzostw i zaangażowanie publiczności, uruchomiono dedykowany kanał YouTube. Na tym kanale będą pojawiać się komentarze w języku arabskim i angielskim, a także eksperci techniczni i trenerzy z różnych drużyn, którzy będą codziennie analizować mecze i podkreślać, co dzieje się na czołowych tablicach.

READ  Dlaczego w Polsce rośnie liczba gier? Główne czynniki napędzające

Wyjaśniając format mistrzostw, Al Balushi powiedział, że będzie to 9-rundowy turniej szwajcarski z klasyczną kontrolą czasu (90 minut + 30 sekund).

Oprócz głównego wydarzenia, 2 listopada OCC jest gospodarzem Szkolnego Festiwalu Szachowego we współpracy z Oman School Sports Association. W festiwalu bierze udział ponad 1000 uczniów i uczniów pierwszych klas, reprezentujących dziewięć dyrekcji oświaty w różnych prowincjach, w tym Al Dakhiliyah, Al Dhahirah, Al Buraimi, Dhofar, South Al Sharqiyah, North Al Sharqiyah, Muscat i North Al Batinah. Festiwal odbywający się na poziomie dyrekcji ma na celu wzmocnienie lojalności narodowej, promując jednocześnie praktykę szachową, aby poprawić zdolności rozwojowe i poznawcze uczniów, pobudzić twórcze i innowacyjne myślenie oraz promować inny i charakterystyczny sposób myślenia. Festiwalowi w guberniach towarzyszyć będą różne wydarzenia towarzyszące, w tym malowanie twarzy, ulubione występy dzieci, występy wizualne, przedstawienia teatralne, pokazy studenckie i różne konkursy, a wszystko po to, aby przybliżyć szachy w wyjątkowy sposób.

TRZY KATEGORIE

Zawody Mistrzostw Świata Amatorów w szachach składają się z trzech sekcji.

W klasie rankingowej „1700” bierze udział 270 zawodników, w tym 210 zawodników. W klasie rankingowej „2000” bierze udział 74 zawodników, w tym 96 zawodników. W kategorii rankingowej „2300” rywalizuje 74 zawodników, w tym 69 zawodników. Duża frekwencja podkreśla dobrą reputację Omanu jako miejsca rozgrywania turniejów oraz odzwierciedla duże zainteresowanie i wagę mistrzostw. Według Al Balushiego w programie biorą udział 64 kraje, w tym Algieria, Argentyna, Azerbejdżan, Brazylia, Bahrajn, Belgia, Chiny, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Egipt, Anglia, Hiszpania, Finlandia, Francja, Niemcy , Węgry, Indonezja, Indie, Iran, Irak, Włochy, Jamajka, Jordania, Japonia, Kazachstan, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Libia, Liban, Litwa, Maroko, Malezja, Malediwy, Meksyk, Paragwaj, Peru, Filipiny, Palestyna, Mongolia, Pakistan, Polska, Katar, Rumunia, Singapur, Sri Lanka, Sudan, Słowacja, Szwecja, Syria, Tajwan, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uganda, Ukraina, Stany Zjednoczone, Uzbekistan, Jemen, Zimbabwe, Kenia, Kirgistan i Sułtanat Omanu .

READ  Poznali¶my finalistki US Open! Serena Williams zaczê³a ¶wietnie, ale odpad³a US Open

Organizując te mistrzostwa, OCC ma na celu wzmocnienie społeczności szachowej w kraju poprzez przyciągnięcie większej liczby graczy i sędziów oraz zachęcanie do przyłączenia się nowych klubów. Ich celem jest także podniesienie międzynarodowego rankingu niektórych swoich zawodników, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju i wzrostu szachów w Omanie.

Komitet Szachowy Omanu dokłada wszelkich starań, aby zapewnić uczestnikom i widzom wyjątkowe wrażenia oraz wzmocnić swoją pozycję wiodącego światowego ośrodka sportowego w świecie szachów. Zwieńczeniem wysiłków OCC jest organizacja mistrzostw w Omanie. Odzwierciedla to wiarę Międzynarodowej Federacji Szachowej w zdolność OCC do zorganizowania i odniesienia sukcesu w tych Mistrzostwach Świata.

Zawody poprowadzi 19 międzynarodowych sędziów, na czele z Malezyjczykiem Abdul Hamid bin Abdul Majeed. Reprezentant Omanu Muslim al Wadhahi został także mianowany wiceprzewodniczącym komisji sędziowskiej. W skład komitetu wchodzą Irańczyk Mehrdad jako przedstawiciel koordynujący, a także członkowie Babrzhan z Kazachstanu, Ahmed Ajmi z Egiptu, Asaad Tawfiq z Iraku, Abdullah Murad ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Khalf al Azmi z Kuwejtu i Khaled al Hadidi. Hamdan al Hinai, Roqaya al Balushi, Sultan al Harasi, Ahmed al Kharousi, Khadija al Qasimi, Yasser al Raisi, Younes al Rashidi, Fatima al Gharibi i Aliaa al Siyabi z Omanu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *