Gospodarka
W zapieczętowanym grobie w Polsce odkryto 400-letnie szczątki dziecka, które kiedyś uważano za wampira
archeologia
Aby chronić zmarłego przed grobem, grób zamykano na kłódkę.
400-letnie szczątki dziecka odnaleziono w zapieczętowanym grobie w Polsce, w pochówku, który wskazuje na XVI i XVII wiek, obawiając się, że zmarły był potworem przypominającym wampira.
Na początku tego roku badacze prowadzili prace wykopaliskowe na nieoznakowanym cmentarzu masowym we wsi Pień, kiedy odkryli szczątki dziecka, prawdopodobnie małego chłopca w wieku około sześciu do siedmiu lat. Wykopaliskami kierował Dariusz Poliński, archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, poinformował Artnet News.
„Pierwotnie pochowano go w pozycji pionowej, twarzą w dół, z trójkątną żelazną kłódką pod stopami” – powiedział Poliński.
Wykopano szczątki chłopca, z wyjątkiem goleni i stóp. Poliński powiedział, że grób rozkopano po pochówku chłopca, ale badacze nie byli w stanie dokładnie określić, kiedy. Nie jest też jasne, co zamierzali z nim zrobić osoby, które ekshumowały jego ciało, choć niewykluczone, że miały one na celu spalenie lub zniszczenie ciała. Niedaleko jego grobu archeolodzy odkopali szczątki trójki kolejnych dzieci.
Poliński dodał, że grób chłopca jest wyjątkowy i że nie zaobserwowano pochówków innych dzieci w podobnym stanie.
„Tak naprawdę od chwili odkrycia było jasne, że odkryta kłódka, która w pewnym sensie zamykała ten grób, stanowiła zabezpieczenie przeciwko „Martwe dziecko” – oznajmił i nie podjęto żadnych działań, aby w jakikolwiek sposób zabezpieczyć szczątki chłopca.
Poliński zauważył, że na cmentarzu znaleziono także inne urządzenia zabezpieczające, m.in. sierpy oraz monety lub kamienie, które wkładano w usta osobom pochowanym na cmentarzu.
W XVI wieku ludzie bali się demonów i stworzeń takich jak wampiry, w które, jak wierzyli, zmarli mogą się przemienić, jeśli nie umrą „dobrą śmiercią”. Pochowany chłopiec mógł mieć także wady fizyczne, które powodowały, że ludzie obawiali się śmierci na dżumę lub popełnienia samobójstwa za życia – powiedział Poliński.
„Nie można z całą pewnością stwierdzić, że dziecko było postrzegane jako demon przypominający istotę zidentyfikowaną później jako wampir po XVII wieku, na przykład ducha lub upiora” – powiedział Poliński.
Poliński zauważył, że wiek XVI i XVII to dla Polski trudne czasy, naznaczone potopem szwedzkim, walkami z Kozakami, epidemiami, kryzysem gospodarczym i kontrreformacją. Takie warunki życia doprowadziły do wzrostu wiary w istoty demoniczne i poszukiwania kozłów ofiarnych w postaci „czarownic”.
W zeszłym roku zespół znalazł ciało kobiety w grobie, również zamkniętym na kłódkę, zaledwie dwa metry dalej. W obu grobach odnaleziono prawie podwójne, trójkątne kłódki. Została opisana jako „wampir” i znaleziono ją z zielonym nalotem na podniebieniu, a nagromadzenie nad grobem dziecka zawierało między innymi częściowo zielony fragment szczęki.
Poliński stwierdził, że w obu znaleziskach w Pieniu widać „mniej lub bardziej wyraźne ślady praktyk antydemonicznych (tzw. antywampirycznych).
„Nie mniej oba groby nie mają ścisłych odpowiedników, przynajmniej według wcześniejszych publikacji” – dodał – „ale wpisują się w ogólny obraz lęku przed nieznanym i prób znalezienia winowajcy niepowodzeń i tragedii”.
Więcej popularnych historii:
Najpopularniejszy malarz świata wysłał po mnie swoich zwolenników, bo nie spodobały mu się recenzje jego prac. Oto, czego się nauczyłem
Podczas wykopalisk w grobowcu pierwszej kobiety-faraona Egiptu archeolodzy znaleźli setki słojów zawierających resztki wina
Drugi Paris+ zaczął się z przytupem. Czy nowe przedsięwzięcie Art Basel może pewnego dnia zastąpić jej flagowe targi?
Czy na tym renesansowym obrazie znajduje się UFO? Zobacz 7 historycznych dzieł sztuki, które (prawdopodobnie) przedstawiają spotkania z Trzecim Stopniem
Muzeum w Glasgow odsłoniło wartą 3,7 miliona dolarów rzeźbę Rodina, której nie było w jego zbiorach od prawie 75 lat
Co kupuję i dlaczego: Przedsiębiorczyni artystyczna Hélène Nguyen-Ban o swoim oryginalnym „zauroczeniu sztuką” i posiadaniu książki o półtonach autorstwa Anselma Kiefera
Wieczorna aukcja Christie’s 20th i 21st Century osiąga stabilne wyniki, co jest osiągnięciem na obecnym letnim rynku sztuki
Na Pustyni Judzkiej odnaleziono cztery „doskonale zachowane” starożytne miecze rzymskie
Wczesna kopia „szalonego” listu Krzysztofa Kolumba opisującego szczegółowo, co odkrył w obu Amerykach, może zostać sprzedana na aukcji za 1,5 miliona dolarów
Podążać Wiadomości z Artnetu na Facebooku:
Chcesz być o krok przed światem sztuki? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje, wnikliwe wywiady i wnikliwe krytyczne wypowiedzi, które popychają dyskusję.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”