Zabawa
Nagrodzony Oscarem film „Pianista” został zamieniony w grę muzyczną
Podstawą była autobiograficzna relacja polskiego pianisty Władysława Szpilmana „Pianista”, Nagrodzony Oscarem w 2002 roku film z Adrienem Brodym w roli głównej doczekał się ekranizacji nowego spektaklu muzycznego: Pianista.
Zarówno film, jak i spektakl powstały na podstawie wspomnień Szpilmana.
Według George Street Playhouse znajdował się tam teatr z siedzibą w New Brunswick w stanie New Jersey gra Żydowski Szpilman, którego akcja czynna będzie do 22 października, był „najbardziej znanym młodym muzykiem swoich czasów, aż do wybuchu II wojny światowej jego obiecującą karierę przerwał”. Polskie radio. Choć uniknął deportacji, zmuszony był mieszkać (przez dwa lata) w sercu warszawskiego getta. Pod koniec swojej kryjówki (tam) pomógł mu Wilm Hosenfeld, niemiecki oficer nienawidziący nazistowskiej polityki. Po II wojnie światowej Szpilman wznowił karierę w polskim radiu, komponując setki piosenek i utworów orkiestrowych.
Spektakl wyreżyserował i zaadaptował na scenę: Emilia Manna. Rozwój rozpoczął się w McCarter Theatre Center w Princeton w stanie New Jersey, gdzie Mann był dyrektorem artystycznym i dramaturgiem-rezydentem w latach 1990–2020; Podczas swojej kadencji McCarter otrzymała nagrodę Tony dla najlepszego teatru regionalnego.
W „Pianiście” występuje ukraińsko-rosyjsko-żydowski aktor Daniel Donskoj jako Szpilman w swoim amerykańskim debiucie scenicznym. Donskoy występował w kilku teatrach w Wielkiej Brytanii, pracował także w Londynie jako reżyser teatralny, producent i dramaturg. Wystąpił w brytyjskich serialach „Detectorists”, „Casualty” i „Victoria”; w niemieckim serialu „Sankt Maik”; jako izraelski gangster Danny Dahan w serialu HBO „Strike Back”; oraz jako James Hewitt, kochanek księżnej Diany, w serialu Netflix „The Crown”.
Mann powiedziała niedawno, że od dzieciństwa „prześladowała ją rodzina mojej matki, która została zamordowana w okupowanej Polsce podczas Holokaustu”. „Widzenie, że faszyzm ponownie przybiera na sile zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie, nadaje temu artykułowi jeszcze większą pilność. Musimy z całą mocą urzeczywistnić wezwanie do działania „Nigdy więcej”.
Dodała, że w utworze „zarówno groza, jak i piękno” „sztuki krzyków” Szpilmana. Przeżyje, aby stworzyć więcej piękna na świecie.
W zeszłym tygodniu w wywiadzie Donskoy powiedział, że wcielenie się w Szpilmana było „trudne emocjonalnie i fizycznie, utrata rodziny osiem razy w tygodniu była nie lada wyzwaniem”.
Zauważył także, że w ciągu najbliższych kilku lat żaden ocalały z Holokaustu „nie przeżyje”. (Sztuka) jest jednym z najbardziej tragicznych przypomnień o tym, co może się wydarzyć, gdy zwycięży nienawiść”.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.