Gospodarka
MFW rewiduje prognozę inflacji w Polsce, przewiduje krótkoterminowe spowolnienie gospodarcze w Afryce By Investing.com
Inwestowanie.com | Redaktor Ambhini Aishwarya
Opublikowano 12 października 2023 o 4:58
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zrewidował swoje prognozy inflacji dla Polski i przewiduje nieco silniejsze niż wcześniej oczekiwano krótkoterminowe spowolnienie. Według zaktualizowanych szacunków opublikowanych w środę 11 października, Polska ma osiągnąć cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego (NBP) do końca 2026 roku. Oczekuje się, że inflacja cen towarów i usług konsumenckich obniży się z września na poziomie 8,2% Według Głównego Urzędu Statystycznego (CIS) do końca 2023 roku inflacja wzrośnie do 7,4% rok do roku. MFW prognozuje także stopę CPI na poziomie 5,5% do końca 2024 r. i 4% do końca 2025 r., docelowo dążąc do wzrostu w kierunku celu NBP wynoszącego 3,3%.
W raporcie zatytułowanym „Światło na horyzoncie?” W swoim badaniu opublikowanym tego samego dnia MFW przewidział krótkoterminowe spowolnienie gospodarki Afryki ze względu na silne wiatry, ale spodziewa się ożywienia do 2024 r. Wzrost PKB w Afryce Subsaharyjskiej wynosi oczekuje się spadku z 4% w 2022 r. do 3,3%, po czym ponownie wzrośnie do 4%. To prognozowane ożywienie przypisuje się spadającej inflacji, stabilizacji finansów publicznych i potencjalnemu wzrostowi.
Jednak w regionie pozostają istotne wyzwania ze względu na takie czynniki, jak pandemia, rosnące ceny żywności po inwazji Rosji na Ukrainę, agresywne podwyżki światowych stóp procentowych tworzące ograniczenia finansowe w miarę wzrostu kosztów obsługi długu oraz osłabienie walut. Przewiduje się, że Republika Południowej Afryki i Nigeria odegrają kluczową rolę w procesie ożywienia gospodarczego pomimo stojących przed nimi wyzwań.
W czwartek 12 października Gita Gopinath, pierwsza zastępca dyrektora zarządzającego MFW, wyraziła w wywiadzie zaniepokojenie gospodarczymi skutkami konfliktu Izrael-Hamas. Ostrzegł, że 10% wzrost cen ropy w wyniku przedłużającego się konfliktu może zwiększyć światową inflację o 0,4 punktu procentowego i zmniejszyć produkcję o 0,15 punktu procentowego w ciągu roku. Gopinath wspomniał także o kryzysie mieszkaniowym w Chinach i niedawnej obniżce stóp procentowych, potrzebie skutecznego procesu restrukturyzacji zadłużenia krajów o niskich dochodach, zaostrzeniu ograniczeń handlowych w zeszłym roku oraz „bardzo niekorzystnej” dynamice zadłużenia amerykańskiego skarbu państwa.
Ten artykuł powstał przy pomocy sztucznej inteligencji i został sprawdzony przez redaktora. Więcej informacji znajdziesz w naszym regulaminie.
Dołącz do milionów ludzi, którzy dzięki Investing.com pozostają na bieżąco ze światowymi rynkami finansowymi.
Pobierz teraz
Scenariusz: Inwestowanie.com
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”