Nauka
Coventry utrzymuje polskie powiązania z wrocławskim kampusem
Brexit osłabi pozycję Wielkiej Brytanii jako światowego lidera w nauce, sztuce i innowacjach, przewidywali liderzy szkolnictwa wyższego.
Ówczesna prezes Universities UK i prorektor University of Kent Julia Goodfellow zauważyła, że „w UE nasze znakomite brytyjskie uniwersytety są jeszcze silniejsze”.
Nieco ponad siedem lat później Uniwersytet w Kent ogłosił, że do 2023 r. zamknie swój kampus satelitarny brukselskiej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Belgii ze względu na „rosnące koszty” i szerszą presję.
Inni dostawcy spoza Wielkiej Brytanii również ograniczyli działalność na kontynencie. Uniwersytet Stanowy Nowego Jorku oświadczył, że wycofuje niektóre programy akademickie na swoim kampusie w Poczdamie w Niemczech. latem.
Natychmiast po decyzji o opuszczeniu UE inne instytucje brytyjskie odzwierciedlone Twoje opcje dla Europy.
– powiedział prorektor Uniwersytetu w Cardiff Colin Riordan Opiekun były uniwersytety, które myślały o stworzeniu kampusów w Europie – jednym z tematów dyskusji był nowy kampus dla walijskiej instytucji. Ale Riordan ostrzegł, że „świat jest pełen uniwersytetów, które tworzą nowe kampusy i parzą sobie palce”.
Nancy Rothwell, prorektor Uniwersytetu w Manchesterze, stwierdziła bez ogródek: „Nie widzę logiki w posiadaniu europejskiego kampusu. Nie widzę wartości. Kto miałby pokryć koszty operacyjne?
W 2017 r. King’s College London zasugerował, że istniejące partnerstwo badawcze z Technische Universität Dresden w Niemczech, znane jako transCampus, mogłoby stworzyć Europejski kampus.
Sugestia nigdy nie doszła do skutku, ale dziesięć lat po utworzeniu partnerstwa inicjatywa badawcza pozostaje silna.
Podczas gdy inni byli bardziej niezdecydowani, dwa uniwersytety w Lancaster i Coventry zdecydowały się na ten krok i ogłosiły utworzenie własnych kampusów w Unii Europejskiej.
Lancaster spoglądał na Lipsk w Niemczech, a Coventry na Wrocław w zachodniej Polsce.
Rozmowa z The PIE, reżyserze
Jacek Lewandowski z Coventry University Wrocław wyjaśnił, że kampus, który jest wynajmowany na następną dekadę, nie ma na celu jedynie utrzymania połączenia z lądem.Chociaż są to głównie studenci lokalni i studenci z innych krajów UE, celem jest pozyskanie 20% studentów spoza Europy. Jednak wraz z zespołem kierowanym przez Annę Olejnicką, która pełni funkcję regionalnego kierownika ds. rekrutacji studentów, europejski oddział kampusu – posiadający tę samą osobowość prawną co brytyjski uniwersytet w Wielkiej Brytanii – „wykonuje doskonałą robotę”, zapewniając rekrutację pracowników po brexicie brytyjskiego systemu szkolnictwa wyższego.
„Jest nas dwóch, którzy idą tą drogą.
„Jest nas dwóch, którzy idą tą drogą. Lancaster w Lipsku jest dobrym przykładem współpracy TNE pomiędzy Navitas i Lancaster. [But] zrobiliśmy to sami, będąc w 100% własnością uczelni, dzięki czemu po brexicie można nas uznać za wydział oparty na kontynencie europejskim – mówi Lewandowski.
Wspomina o biurokratycznych wyzwaniach, jakie brexit stworzył dla europejskich studentów przybywających do Wielkiej Brytanii, a także o problemach z przystępnością cenową, w wyniku których studenci z UE utracili dostęp do opłat za status pobytowy oprócz finansowania rządowego.
Chociaż studenci nie mogą uzyskać stypendiów ani wsparcia rządowego od rządu Wielkiej Brytanii, jak to miało miejsce wcześniej, Wrocław oferuje niższe koszty utrzymania. Dodatkową korzyścią dla studentów jest to, że każdy może dołączyć do brytyjskiego programu wymiany Turinga po Brexicie.
„SDla wielu studentów studia w Wielkiej Brytanii stały się [less] dostępny. I tu przychodzimy z ofertą dokładnie tych samych kursów, prowadzonych w języku angielskim, z tymi samymi dyplomami, ale w stylu sprzed brexitu” – stwierdza.
„Nigdy nie mieliśmy wrażenia, że to kampus helikopterowy w Polsce. Tak naprawdę chcieliśmy być częścią systemu szkolnictwa wyższego w Polsce i Europie.
„Kampus tak naprawdę stara się dopilnować, abyśmy nadal mogli współpracować i aby różnice polityczne nie miały wpływu na szkolnictwo wyższe, które tak naprawdę koncentruje się na budowaniu mostów, a nie ich burzeniu”.
Celem jest, aby w uczelni uczestniczyła mieszanka studentów: 40% lokalnych, 40% europejskich i 20% spoza UE. Obecnie na kierunkach z zakresu cyberbezpieczeństwa, informatyki i zarządzania przedsiębiorstwem kształci się ponad 100 studentów.
W czerwcu 2022 r. uruchomiła także program stypendialny w wysokości 50% dla uchodźców mieszkających w Polsce i uciekających przed wojną na Ukrainie.
„Chcemy pozyskać przede wszystkim studentów z 27 krajów UE” – dodaje Lewandowski.
Olejnicka wyjaśnia, że rekrutacja jest bardzo aktywna, uczestnicząc we wszystkich targach edukacyjnych w Polsce, a także targach zagranicznych i przy ścisłej współpracy z agentami.
Kampus zbudował także bardzo silną więź z miastem i chce podkreślić tę współpracę.
„Przyciągamy wielu ekspertów biznesowych i czołowych naukowców. Diaspora europejskich naukowców w Wielkiej Brytanii jest dość duża. Teraz trochę się to zmieniło. Wielu z nich czuło się trochę niepewnie po Brexicie i swojej przyszłości. Jestem tego przykładem” – mówi Lewandowski.
„Mieszkam w Wielkiej Brytanii od wielu lat. Oczywiście mógłbym tam kontynuować pracę, ale moje rodzinne powiązania z Polską skłoniły mnie do przyjęcia tej roli i połączenia życia rodzinnego z wkładem w rozwój systemu szkolnictwa wyższego w Wielkiej Brytanii.”
„Niektóre 95% naszych studentów drugiego roku pracuje”
Na początku września Cpiekarnik Uniwersytet Wrocławski świętował inauguracyjną uroczystość zakończenia studiów, a absolwenci będą pracować w takich firmach jak Smith and Nephew, Amazon, McKinsey & Company, RyanAir Labs, BASF i Nokia. Wyniki w zakresie zatrudnienia studentów są w centrum działań kampusu.
„Niektóre 95% naszych studentów drugiego roku pracuje, wielu z nich w uznanych, światowych firmach – wyszczególnia Olejnicka.
Doktorat honoris causa przyznano także byłemu prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi, co jeszcze bardziej umocniło związek uczelni z miastem.
„Cieszę się, że [Coventry University] można kojarzyć z Wrocławiem. Cieszę się również, że po brexicie możemy utrzymać tego typu kontakt intelektualny z naszymi przyjaciółmi w Wielkiej Brytanii” – powiedział podczas uroczystości.
Przemawiał tego lata prorektor Uniwersytetu Coventry, John Latham zauważony strategiczne znaczenie Polski dla agendy Coventry University Group w Europie.
Jest znany jako jedna z najbardziej międzynarodowych instytucji w Wielkiej Brytanii, mająca siedziby także w Belgii, Egipcie, Dubaju, Singapurze i Afryce oraz wspólny instytut, który zostanie otwarty z China University of Communication.
Dla Lewandowskiego, który pochodzi z Wrocławia, istnieje „prawdziwy impuls” do dalszego zwiększania liczby studentów na kampusie.
„IUmiędzynarodowienie polskiego systemu szkolnictwa wyższego jest bardzo ważne. Obydwa Uczelnie publiczne czy prywatne bardzo chętnie poddają się internacjonalizacji – dodaje. Coventry robi to, odnajdując swoje miejsce w lokalnym ekosystemie.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”