Connect with us

technologia

Nowe obawy dotyczące elektrowni jądrowej w Zaporożu: Wschodząca Europa w tym tygodniu

Published

on

Nowe obawy dotyczące elektrowni jądrowej w Zaporożu: Wschodząca Europa w tym tygodniu

Szybko poznaj ważne historie z Europy Środkowo-Wschodniej.


Wojna Rosji z Ukrainą

Jedna z nich twierdzi, że międzynarodowe organy regulacyjne nie są w stanie właściwie monitorować bezpieczeństwa w okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu Dokumentacja krytyczna opracowane przez Greenpeace i przesłane w czwartek rządom zachodnim.

Grupa prowadząca kampanię na rzecz środowiska stwierdza, że ​​Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ma zbyt mało inspektorów w największej elektrowni jądrowej w Europie (czterech) i że nałożono na nich zbyt wiele ograniczeń dostępu.

Argumentuje, że MAEA „nie jest w stanie spełnić wymogów swojego mandatu”, ale nie chce przyznać się do tego publicznie i dlatego nie podnosi tego, co nazywa rosyjskimi naruszeniami zasad bezpieczeństwa.

Shaun Burnie i Jan Vande Putte, specjaliści ds. energii nuklearnej w Greenpeace, podsumowują: „MAEA ryzykuje normalizacją wciąż niebezpiecznego kryzysu nuklearnego, bezprecedensowego w historii energii jądrowej, przy jednoczesnym przesadnym zwiększaniu jej rzeczywistego wpływu na wydarzenia w terenie”.

Ogromna elektrownia jądrowa w Zaporożu, posiadająca sześć reaktorów, została zajęta przez Rosję na początku marca 2022 roku i od tego czasu znajduje się na czele wojny. Położona jest nad rzeką Dniepr w środkowej Ukrainie, a wojska ukraińskie zajmują przeciwległy brzeg rzeki, dlatego elektrownia pozostaje na celowniku wojsk obu stron.

W czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało wideo pokazywać dowódca Floty Czarnomorskiej na konferencji, choć Ukraina twierdziła, że ​​go zabił.

Nie jest jasne, kiedy został nakręcony materiał przedstawiający Wiktora Sokołowa w połączeniu wideo z ministrem obrony.

Ministerstwo poinformowało, że spotkanie z urzędnikami wyższego szczebla odbyło się we wtorek.

Ukraińskie siły specjalne poinformowały w poniedziałek, że admirał Sokołow i 33 innych oficerów zginęło w ataku rakietowym na kwaterę główną floty w Sewastopolu na okupowanym Krymie.

W środę kanał telewizyjny Ministerstwa Obrony Rosji pokazał wideowywiad z admirałem Sokolowem, w którym stwierdził on, że flota funkcjonuje pomyślnie.

Nie jest jasne, kiedy klip został nakręcony.

Kijów nie podał bezpośrednio nazwiska admirała ani nie przedstawił dowodów na jego śmierć. Teraz mówi się, że doniesienia są „wyjaśniane”.

READ  Producent suplementów diety Laboratoria Natury oficjalnie otwiera nowy zakład w Polsce

„Wiadomo, że 34 oficerów zginęło w ataku rakietowym na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej” – podały w oświadczeniu ukraińskie siły specjalne.

Bruksela ma ostrzeżony Europejskie firmy i rządy oświadczyły, że mogą zakazać sprzedaży niektórych komponentów do Turcji i innych krajów, z których Iran i Rosja pozyskują części do dronów i innej broni atakującej ukraińskie miasta.

Komentarze Komisji Europejskiej są następujące: a Wyciek 47-stronicowego dokumentu do Guardiana Rząd ukraiński wyjaśnił w nim wykorzystanie zachodniej technologii i wezwał do użycia rakiet dalekiego zasięgu do ataku na zakłady produkujące drony w Rosji, Iranie i Syrii.

Ukraińska gazeta, zaprezentowana w sierpniu rządom G7, podała, że ​​w ciągu ostatnich trzech miesięcy doszło do 600 ataków na miasta z udziałem bezzałogowych statków powietrznych (UAV) wykorzystujących zachodnią technologię.

Jako pierwotnych producentów zidentyfikowanych komponentów wymieniono pięć europejskich firm, w tym polską spółkę zależną brytyjskiej międzynarodowej korporacji.

Nie ma dowodów na niewłaściwe postępowanie zachodnich firm, których części zidentyfikowano. „Produkcja irańskich UAV dostosowała się, w dużej mierze wykorzystując dostępne na rynku komponenty, których podaż jest słabo kontrolowana lub w ogóle nie jest kontrolowana” – czytamy w artykule.


Dadivank, ormiański średniowieczny klasztor w Górskim Karabachu


Więcej wiadomości z regionu

Separatystyczny rząd Górskiego Karabachu powiedział Rozwiąże się w czwartek, a nieuznana republika przestanie istnieć do końca roku, po prawie trzydziestu latach walki o niepodległość ormiański Władze podały, że ponad połowa ludności regionu już uciekła. Następnie odbyły się parady Azerbejdżan rozpoczęło w zeszłym tygodniu błyskawiczną ofensywę mającą na celu odzyskanie pełnej kontroli nad regionem i wezwało do rozbrojenia wojsk ormiańskich w Górskim Karabachu i rozwiązania rządu separatystów.

Kosowo W poniedziałek odbył się dzień żałoby po kosowsko-albańskim funkcjonariuszu policji zabity z serbski Napastnicy na północy kraju. Około 30 zamaskowanych mężczyzn w mundurach bojowych otworzyło ogień do patrolu policji w pobliżu wsi Banjska we wczesnych godzinach porannych w niedzielę, zabijając jednego funkcjonariusza i raniąc drugiego. Następnie uciekli do pobliskiego serbskiego klasztoru prawosławnego, gdzie zabarykadowali się wśród księży i ​​pielgrzymów. Impas zakończył się, gdy w niedzielny wieczór większość napastników uciekła pieszo pod osłoną ciemności. Trzej bandyci zostali zastrzeleni przez policję.

Robert Fico, Słowacja Trzykrotny premier ma szansę powrócić do władzy w okresie poprzedzającym zacięte spory Wybór Stwarzało to perspektywę, że kraj Europy Środkowej zrezygnuje ze zdecydowanego wsparcia dla sąsiedniej Ukrainy. W dwóch z czterech ostatecznych sondaży partia SMER Fico ma niewielką przewagę nad liberalną Postępową Słowacją (PS), która obiecała utrzymać kurs polityki zagranicznej. Rząd kierowany przez partię Fico mógłby zawrzeć sojusz z węgierskim przywódcą Viktorem Orbánem, który jest outsiderem na Ukrainie i kłóci się z Unią Europejską w sprawie praworządności.

Polska będzie wprowadzić Kontrole pojazdów przekraczających granicę Słowacja, oznajmił w poniedziałek premier, wprowadzając środki mające na celu powstrzymanie napływu imigrantów. Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w swojej kampanii na trzecią kadencję 15 października uczyniła migrację kluczowym tematem, włączając pytania w tej sprawie w referendum, które odbędzie się równolegle z głosowaniem. Tymczasem Słowacja zmaga się z falą nielegalnych imigrantów. Liczba nielegalnych migrantów przetrzymywanych na Słowacji wzrosła dziewięciokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym i w tym roku przekroczyła 27 000.

Polska będzie oferta Prezydent kraju, rząd i Komitet Olimpijski ogłosiły plany organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Będzie konkurować z Meksykiem, Indonezją i Turcją, które ogłosiły już oficjalne oferty, zainteresowanie wyraziły także Indie, Chiny i Egipt. „Po rozmowach naszym celem jest rozpoczęcie starań o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku” – zapowiedział Prezydent Andrzej Duda. „Nasz kraj dynamicznie się rozwija. Jesteśmy przekonani, że do 2036 roku będziemy gotowi zrealizować taki projekt infrastrukturalny.”

Rumunia Departament Obrony planuje zakup 32 myśliwców F-35 najnowszej generacji od amerykańskiego producenta Lockheed Martin za 6,5 ​​miliarda dolarów powiedział we wtorek. W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę Rumunia zwiększyła w tym roku swoje wydatki na obronność z dwóch do 2,5 procent produktu krajowego brutto. Rumunia ma 650-kilometrową granicę z Ukrainą i była świadkiem, jak konflikt zbliża się do jej granic, ponieważ Moskwa wielokrotnie atakowała ukraińskie porty za Dunajem. W ubiegłym roku firma zgodziła się na zakup 32 używanych myśliwców F-16 z Norwegii, oprócz 17 zakupionych w Portugalii od 2016 roku.

READ  OnePlus wyjaśnia, dlaczego nie jest zgodny z polityką Samsunga i Google dotyczącą 7-letnich aktualizacji telefonów

Sąd w mieście Mołodeczna koło Mińska Rozpoczęty Proces dziennikarza Alaksandra Mantsevicha odbył się w środę w związku z trwającymi represjami wobec niezależnych dziennikarzy i instytucji demokratycznych. Redaktor naczelny „Rehiyanalnaya hazeta” (gazety regionalnej) został aresztowany w połowie marca pod zarzutem dyskredytacji Białoruś i jej agencje rządowe. Zarzut wynika z doniesień gazety na temat sytuacji politycznej w kraju w latach 2020-2023. Białoruskie organizacje praw człowieka uznały Mantsevicha za więźnia politycznego.

Komisja Spraw Zagranicznych RP Estonia budynki Parlamentu zasugerował we wtorek, że rosyjska eksklawa Kaliningrad powinna w przyszłości nazywać się historyczną nazwą Królewiec. Komisja przedłożyła propozycję Komisji Językowej Estońskiego Towarzystwa Językowego. Przewodniczący Marko Mihkelson (Reforma) powiedział, że komisja doszła do wniosku, że należy zaprzestać używania w języku estońskim nazwy Kaliningrad z czasów sowieckich i zamiast niej używać historycznej nazwy Königsberg. Mihkelson podkreślił, że Łotwa, Litwa i Polska podjęły już podobne kroki.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać bezpłatnie i zawsze tak będzie. Nie ma tu żadnego paywalla. Jesteśmy niezależni i nie należymy ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.

Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję bardzo.

Wschodzące kraje Europy wspierają niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *