Gospodarka
Berlin dąży do rozszerzenia UE do 2030 r., ale Polska pozostaje przeszkodą – EURACTIV.com
The Capitals dostarcza najświeższych wiadomości z całej Europy poprzez raporty na miejscu dostarczane przez sieć medialną EURACTIV. Tutaj możesz zapisać się do newslettera.
Wiadomości europejskie, które warto przeczytać. Witamy w Stolice z EURACTIV.
W dzisiejszych wiadomościach ze Stolic:
BERLIN
Członkowie niemieckiego rządu koalicyjnego popierają rekomendacje ekspertów dotyczące rozszerzenia UE i ostrzegają przed zagrożeniami geopolitycznymi wynikającymi z opóźniania przyjęcia nowych członków. Jednak opór Polski wobec reform UE, które Berlin i Paryż uważają za niezbędne dla tego procesu, może stanowić przeszkodę – szacują eksperci. Czytaj więcej.
///
HAGA
Holendrzy badają ceny żywności w UE, aby stworzyć sprawiedliwy rynek. Holandia chce rozpocząć badania nad sposobami zaradzenia dysproporcjom w cenach żywności w ramach bloku, powołując się na potrzebę zapewnienia „uczciwego rynku”, ogłosił w poniedziałek ustępujący minister gospodarki Micky Adriaansens (VVD/Renew). Czytaj więcej.
///
PARYŻ
Macron ogłasza francuską strategię ochrony klimatu i chce więcej funduszy unijnych. Francja całkowicie wycofa się z węgla do 2027 r., ogłosił w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron, dodając, że ma nadzieję na większe europejskie finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu. Czytaj więcej.
///
WIEDEŃ
Wiedeń głosuje przeciwko nowemu zatwierdzeniu przez UE glifosatu. Austria będzie głosować przeciwko propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej odnowienia zatwierdzenia glifosatu, potwierdziło w poniedziałek austriackie Ministerstwo Rolnictwa. Czytaj więcej.
///
BRUKSELA
Państwo belgijskie pozywa w związku z brakami w polityce klimatycznej. ASBL „Affaire Climat” i ponad 70 000 obywateli ponownie wezwało sądy do nałożenia na rząd belgijski wiążących redukcji emisji po tym, jak ostatnia decyzja o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych została w dużej mierze zignorowana przez państwo. Czytaj więcej.
POŁUDNIE EUROPY
RZYM
Meloni prosi Scholza o wyjaśnienie finansowania statków ratowniczych organizacji pozarządowych. Niemcy muszą wyjaśnić, jak finansują organizacje pozarządowe Statki ratunkowe, które według unijnej agencji granicznej Frontex stanowią „czynnik przyciągający” nielegalną imigrację, napisała włoska premier Giorgia w liście do kanclerza Olafa Scholza. Czytaj więcej.
///
MADRYT
Przywódcy PP w Hiszpanii czeka „skazana na porażkę” inauguracja. Oczekuje się, że Alberto Núñez Feijóo, przywódcy centroprawicowej hiszpańskiej Partii Ludowej (EPP), nie będzie miał wystarczającej liczby mandatów, aby utworzyć rząd większościowy, gdy czeka go we wtorek głosowanie w sprawie jego inauguracji w parlamencie. Czytaj więcej.
Katalonia zajmuje się dystrybucją bezpłatnych, powszechnie dostępnych produktów menstruacyjnych wielokrotnego użytku. Idąc za przykładem Szkocji, od 2024 r. Katalonia będzie rozdawać za pośrednictwem aptek bezpłatne kubeczki menstruacyjne, bieliznę okresową i podpaski higieniczne 2,5 mln osób za pośrednictwem aptek, aby złagodzić ubóstwo okresowe i „być inspiracją dla Europy” – twierdzi katalońska minister ds. równości i feminizmu, Tània Verge, powiedziała Euractiv w poniedziałek. Czytaj więcej.
WSCHODNIA EUROPA
WARSZAWA
Minister spraw zagranicznych Polski oskarża Scholza o ingerencję w sprawy wewnętrzne i wybory. Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau odpowiedział w mediach społecznościowych na niedawne oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza w sprawie zarzutów o przekupstwo wizowe, wzywając go do poszanowania suwerenności Polski w przededniu ważnych wyborów krajowych. Czytaj więcej.
Polska mogłaby zaostrzyć kontrole na granicy ze Słowacją. Polska chce zaostrzyć kontrole na granicy ze Słowacją – podają polskie media, w związku z tym, że coraz więcej migrantów nielegalnie przekracza granicę polsko-słowacką tzw. „szlakiem bałkańskim”. Czytaj więcej.
///
PRAGA
Czeska zmiana prawa mająca na celu rozwiązanie problemu niedoborów leków spotyka się z krytyką. Aby zaradzić niedoborom leków, czeskie Ministerstwo Zdrowia nalega na nowelizację, która znacząco zmieni rolę wszystkich uczestników rynku leków, chociaż wyrażano obawy dotyczące dodatkowych kosztów bez odpowiedniej rekompensaty. Czytaj więcej.
Rosyjscy agenci przekupili czeskie osoby publiczne w celu szerzenia propagandy. Rosja bezpośrednio koordynowała szerzenie części dezinformacji w Czechach, a jej agenci przekupywali czeskie osobistości, aby rozpowszechniały rosyjską narrację o wojnie na Ukrainie, powiedział Michal Koudelka, szef Czeskiej Służby Informacyjnej Bezpieczeństwa (BIS). Czytaj więcej.
///
BRATYSŁAWA
Słowacka kampania crowdfundingowa finansuje maszynę do rozminowywania dla Ukrainy. Kampania crowdfundingowa na rzecz maszyny do rozminowywania Božena 5 ustanowiła nowy rekord w słowackim krajobrazie crowdfundingowym. Trwało 136 dni i rozpoczęło się symbolicznie 8 maja, dla upamiętnienia zwycięstwa nad faszyzmem. Zebrano ponad 650 000 euro. Czytaj więcej.
WIADOMOŚCI Z BAŁKANÓW
SOFIA
Bułgaria walczy z Rosją o kościół w Sofii. Bułgaria i Rosja toczą dyplomatyczny spór w sprawie losu tzw. rosyjskiego kościoła w Sofii tydzień po wydaleniu z kraju rosyjskiego księdza za stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Czytaj więcej.
///
BUKARESZT
Przed wyborami w Rumunii w 2024 r. wyłania się koalicja ekologiczna. W poniedziałek w Bukareszcie utworzono postępową zieloną koalicję, złożoną z kilku małych partii, która ma wziąć udział w czterech turach wyborów w 2024 roku. Czytaj więcej.
///
DZIEWICZY
Rosja wspiera Serbię w związku z tym, co UE określiła jako „atak terrorystyczny” w północnym Kosowie. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rzecznik rządu i ambasada Rosji w Belgradzie zareagowały i udzieliły wsparcia Serbii w obliczu tego, co Komisja Europejska określiła w niedzielę jako tchórzliwy atak terrorystyczny w północnym Kosowie. Czytaj więcej.
PORZĄDEK OBRAD:
- UE: Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen uczestniczy w szczycie Zielonego Ładu w Pradze w Czechach; Spotkanie z premierem Petrem Fialą;
- Vĕra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji, mówi o kształtowaniu przyszłości regulacji technologicznych podczas konferencji dotyczącej regulacji sztucznej inteligencji, Internetu i danych (RAID) 2023;
- Wiceprezydent Margaritis Schinas spotyka się w Dakarze z premierem Senegalu Amadou Ba, ministrem spraw wewnętrznych Antoine Diome i ministrem odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne Senegalu Annette Seck.
- Komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius bierze udział w pierwszym dialogu wysokiego szczebla UE–Chiny na temat gospodarki o obiegu zamkniętym; Prowadzenie warsztatów na temat wylesiania w Pekinie w Chinach;
- komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi przyjmuje gruzińskiego ministra spraw zagranicznych Ilię Darchiashvili;
- Mairead McGuinness, komisarz ds. usług finansowych, stabilności finansowej i unii rynków kapitałowych, spotyka się ze stałym przedstawicielem Japonii przy UE, Masaki Yasushi;
- Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson wygłasza przemówienie programowe na Konwencji Szefów Policji Europejskiej zorganizowanej przez Europol;
- Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič uczestniczy w 3. posiedzeniu wyższych urzędników ds. pomocy humanitarnej na temat Ukrainy w Oslo w Norwegii;
- Spikerka parlamentu Roberta Metsola spotyka się ze specjalną przedstawicielką USA ds. ożywienia gospodarczego Ukrainy Penny Pritzker;
- UE gości na rozmowach doradców ds. bezpieczeństwa narodowego Azerbejdżanu i Armenii;
- Hiszpania: Ustawodawcy debatują i głosują w sprawie inauguracji Alberto Nuneza-Feijoo na stanowisku premiera;
- Czech republika: Spotkanie ministrów rolnictwa Czech, Węgier, Polski i Słowacji;
***
[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson, Sofia Mandilara]
Przeczytaj więcej z EURACTIV
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”