Gospodarka
Posłowie wzywają do przeznaczenia dodatkowych 10 miliardów euro na wzmocnienie długoterminowego budżetu UE
W środę (20 września) europosłowie z Komisji Budżetowej Parlamentu zgodzili się na rewizję długoterminowego budżetu UE, zapewniając dodatkowe 10 miliardów euro na lata 2024-2027 w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej.
Propozycja komisji jest „ambitna” i „realistyczna” – stwierdził konserwatywny polski eurodeputowany Jan Olbrycht.
Przekonywał, że ambicje budżetowe Parlamentu wzmacniają kluczowe obszary budżetowe, takie jak reagowanie na kryzys, migracja i konkurencyjność UE.
W czerwcu władza wykonawcza UE zaproponowała zwiększenie długoterminowego budżetu UE o 66 miliardów euro w celu pokrycia wydatków związanych z migracją, kosztów związanych z planem naprawy po pandemii, specjalnego instrumentu mającego na celu wzmocnienie koncepcji UE w zakresie autonomii strategicznej oraz dotacji w wysokości 17 miliardów euro na pokrycie Ukrainy.
W swoim sprawozdaniu Parlament wzywa do przeznaczenia dodatkowych 3 miliardów euro oprócz wniosku Komisji o zwiększenie budżetu w celu sfinansowania nowej strategicznej platformy technologicznej dla Europy (STEP).
Posłowie wezwali także do przeznaczenia dodatkowych 2 miliardów euro na zarządzanie migracjami i kolejnych 5 miliardów euro na specjalny fundusz reagowania kryzysowego, który umożliwi UE reagowanie na nieprzewidziane sytuacje kryzysowe.
Komisja Budżetowa zgadza się również, że wszelkie koszty zadłużenia wynikające z planu stymulacyjnego, spowodowane inflacją, powinny przekraczać limity budżetu UE, aby zapewnić, że programy UE, takie jak Fundusz Spójności, nie zostaną zagrożone.
Posłowie argumentują, że kwota przeznaczona w ramach instrumentu Komisji na pokrycie kosztów finansowania zewnętrznego jest znacznie niższa od potrzebnej, pozostawiając lukę sięgającą 27 miliardów euro.
Sposób, w jaki Komisja poradziła sobie z długami objętymi planem naprawczym, był „rozczarowujący” – stwierdził Olbrycht.
Sprawozdanie, które zostało przyjęte 23 głosami za, przy 3 głosach przeciw i 3 wstrzymujących się, zostanie poddane głosowaniu na następnej sesji plenarnej w październiku.
Po przyjęciu Parlament Europejski rozpocznie negocjacje z państwami członkowskimi.
„Jeśli mamy ambicje polityczne, musimy zachować spójność w kwestiach finansowych” – powiedziała socjalistyczna portugalska eurodeputowana Margarida Marques.
„Wzywamy państwa członkowskie do podjęcia już teraz działań i spełnienia oczekiwań naszych obywateli i przedsiębiorstw” – powiedziała również.
Kraje UE, które muszą jeszcze zgodzić się na rewizję, prawdopodobnie sprzeciwią się prośbie Parlamentu o podwyższenie.
Choć większość krajów wyraziła poparcie dla udzielenia pomocy finansowej Ukrainie, pozostałe elementy pakietu prawdopodobnie spotkają się z większym oporem.
Przegląd długoterminowego budżetu UE ma również zostać omówiony na nadchodzącym szczycie szefów państw i rządów UE w przyszłym miesiącu.
W 2020 r. przywódcy UE uzgodnili pakiet stymulacyjny o wartości 750 mld euro (w cenach z 2018 r.) oraz długoterminowy budżet UE na lata 2021–2027 w wysokości 1,1 bln euro.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”