Gospodarka
FX Daily: Wzloty i upadki – ważny tydzień dla stóp procentowych i walut | Artykuł
USD: Dolar prawdopodobnie utrzyma wzrosty
To ważny tydzień dla posiedzeń w sprawie stóp procentowych, w których bierze udział sześć banków centralnych z grupy G10. Ton rynkom światowym nada środowe posiedzenie FOMC. Tutaj, Nasz zespół spodziewa się zdecydowanie jastrzębiej Rezerwy Federalnej, która pomimo utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie, w swoim komunikacie i na wykresach punktowych podnosi możliwość kolejnej podwyżki stóp do 5,50-5,75% jeszcze w tym roku.
Choć prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zobaczymy podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych ze strony czterech europejskich banków centralnych (patrz poniżej), wątpimy, czy dolar straci dużo, jeśli w ogóle, na wartości. Perspektywa dłuższego okresu niezmienionych stóp procentowych wywiera presję na stopy procentowe w USA i zmienność na rynkach, co sprawia, że strategie carry trade stają się bardzo modne. To – plus notowania ropy Brent w pobliżu 95 dolarów za baryłkę – powoduje silną ofertę USD/JPY i niewielu spodziewa się znaczącej zmiany polityki ze strony Banku Japonii w najbliższy piątek. Jeżeli Japonia podejmie dalsze kroki, nastąpi to prawdopodobnie pod koniec października, kiedy zostaną opublikowane nowe prognozy gospodarcze.
To także ważny tydzień dla kluczowych posiedzeń stóp procentowych na rynkach wschodzących. W regionie EMEA najważniejsze będzie to, czy Bank Centralny Turcji dokona w czwartek kolejnej istotnej podwyżki stóp procentowych (oczekiwane +500 punktów bazowych), aby móc kontynuować powrót do ortodoksyjnej polityki, podczas gdy Brazylia podnosi stopy procentowe o dalsze zgodnie z najnowszymi prognozami ma spaść o 50 punktów bazowych. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie handlem carry trade w tym roku, zarówno lira turecka, jak i real brazylijski mogą pozostać wspierane pomimo rozbieżnych tendencji w zakresie stóp procentowych.
W tym tygodniu odbędzie się kilka posiedzeń w sprawie stóp procentowych w Azji, ale nie oczekuje się żadnych zmian w zakresie kluczowych stóp procentowych w Chinach ani w innych częściach regionu.
DXY pozostaje stosunkowo silny i wydaje się, że nie ma powodu do zdecydowanego trendu spadkowego w tym tygodniu – chyba że wszyscy spotkamy się z niespodzianką ze strony Fed. W obszarze 105,40/80 znajduje się silny opór, który może osiągnąć szczyt w tym tygodniu. Jednak DXY powinien również w dalszym ciągu odnotowywać dobry popyt poniżej 105,00.
Chrisa Turnera
EUR: Słaby tydzień kończy się błyskawicznymi wskaźnikami PMI za wrzesień
Spadek w okolice 1,05 w nadchodzących tygodniach postrzegalibyśmy jako okazję do korekty zabezpieczeń przed sezonowym osłabieniem dolara w listopadzie i grudniu tego roku.
W pozostałych częściach Europy spodziewamy się podwyżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych w Szwajcarii, Szwecji i Norwegii – wszystkie w czwartek. Główne różnice między tymi walutami to: a) charakterystyka, gdzie kraje skandynawskie są „walutami wzrostu” o wysokim beta, frank szwajcarski jest bardziej defensywny, oraz b) zaangażowanie banku centralnego, gdzie Narodowy Bank Szwajcarski wspiera franka poprzez interwencje walutowe kontroluje mocniej. Kursy CHF/SEK i CHF/NOK wzrosły odpowiednio o 10% i 13% od początku roku i nie możemy przewidzieć odwrócenia się przed zakończeniem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed.
Chrisa Turnera
GBP: W czwartek powszechnie oczekiwana jest podwyżka BoE o 25 punktów bazowych
Ekonomiści są niemal jednomyślni w przewidywaniu podwyżki stóp procentowych Banku Anglii o 25 punktów bazowych w czwartek. Spowodowałoby to podniesienie podstawowej stopy procentowej do 5,50%. Jednak rynek znacznie ograniczył oczekiwania dotyczące przyszłego zacieśnienia polityki pieniężnej i dlatego będzie bardzo zainteresowany wypowiedzią BoE, czy podtrzyma sformułowania w stylu: „Jeśli pojawią się dowody na utrzymującą się presję, to dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej”. byłoby wymagane.
Istotne będzie także kształtowanie się wskaźnika CPI w Wielkiej Brytanii za sierpień – dane zostaną opublikowane jutro.
Jesteśmy pewni, że Bank Anglii z zainteresowaniem obserwował reakcję euro w zeszłym tygodniu po faktycznym ogłoszeniu przez EBC zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Jakakolwiek wskazówka, że główna stopa procentowa Wielkiej Brytanii będzie w jakikolwiek sposób „wystarczająco restrykcyjna”, najprawdopodobniej uderzy w funta. Pod koniec tego roku utrzymujemy lekką niedźwiedzią akcję na funcie, ponieważ spodziewamy się, że cykl łagodzenia polityki pieniężnej przez BoE w 2024 r. będzie większy niż obecnie wyceniany. Termin tej przeceny określimy jednak na podstawie czwartkowego komunikatu BoE.
Chrisa Turnera
CEE: Ostatnie słowa CNB przed przerwą w emisji
Ten tydzień w regionie będzie poświęcony historii globalnej, ale nadal zobaczymy kilka interesujących liczb i prelegentów z banków centralnych. Dziś w Czechach zostaną opublikowane dane PPI, najnowsze dane przed posiedzeniem CNB w przyszłym tygodniu. W Polsce inflację bazową poznamy w sierpniu. Nasi ekonomiści spodziewają się spadku z 10,6% do 10,0% rok do roku, nieco poniżej oczekiwań rynkowych. W środę poznamy dane o produkcji przemysłowej, PPI i rynku pracy w Polsce. Oczekuje się, że w sierpniu branża odnotuje dalszy spadek o 2,5% rok do roku, czyli więcej niż oczekiwał rynek. A w czwartek zobaczymy sprzedaż detaliczną w Polsce. Również w czwartek spotyka się turecki bank centralny i po zaskakująco dużej podwyżce w sierpniu spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp procentowych z 25% do 30%.
W tym tygodniu powinniśmy także usłyszeć wypowiedzi niektórych mówców banków centralnych. W Czechach w środę w tym tygodniu rozpoczyna się okres blackoutu przed wrześniowym spotkaniem, dlatego w nadchodzących dniach spodziewamy się większej liczby prelegentów w mediach. O niektórych z nich słyszeliśmy już w zeszłym tygodniu. Niedawno prezes CNB powiedział w weekend, że rynki powinny wkrótce zapomnieć o obniżkach stóp procentowych. Bank centralny również osiąga punkt krytyczny na Węgrzech i w drugiej połowie tygodnia mogliśmy usłyszeć więcej od przedstawicieli bankierów centralnych. Jeśli chodzi o ratingi państw, Moody’s opublikuje w piątek raport na temat Polski. Jednak tym razem nie powinno to być wydarzenie.
Na rynku walutowym w zeszłym tygodniu widzieliśmy potwierdzenie słabszych poziomów dla CEE i trudno spodziewać się większych zmian w tym tygodniu. Z drugiej strony wydaje się, że rynek zbudował już silne krótkie pozycje na czeskiej koronie i polskim złotym. W związku z tym mogliśmy zaobserwować pewne nowe wzrosty czeskiej korony w związku z oporem CNB wobec gołębich cen rynkowych. Może to zepchnąć koronę z powrotem w stronę 24,50 EUR/CZK. Rynkowe stopy procentowe w Polsce wskazują także, że w tym tygodniu nie powinniśmy spodziewać się dalszego osłabienia, a raczej stabilizację wokół obecnego kursu 4,65 EUR/PLN. Jednak kurs EUR/USD zajmie oczywiście centralne miejsce i będzie głównym czynnikiem kształtującym sytuację w drugiej połowie tygodnia.
Franciszek Taborski
Pobierz artykuł w formacie PDF
Słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”