Zabawa
Komedia „Biedne rzeczy” zdobywa główną nagrodę na festiwalu w Wenecji
Brytyjski film z Emmą Stone, Willemem Dafoe i Markiem Ruffalo w rolach głównych zachwycił festiwalowych widzów szaloną historią kobiety, która po śmierci zostaje wskrzeszona przez szalonego lekarza, który zastępuje jej mózg mózgiem nienarodzonego dziecka.
Dziecięca, ale posiadająca ciało dorosłej postaci, grana przez Stone’a, Bella Baxter, staje się coraz bardziej niezależna i podniecona w wyniku swoich eksperymentów seksualnych, wyruszając w podróż do samopoznania przez surrealistyczną wersję XIX-wiecznej Europy.
„Główną bohaterką jest Bella Baxter, niesamowita istota, której nie byłoby bez Emmy Stone, kolejnej niesamowitej istoty” – powiedział Lanthimos, mający na swoim koncie poprzednie filmy „Ulubiony” i „Homar”.
Wenecja rozpoczyna sezon nagród i regularnie wystawia wielkich faworytów do Oscarów: osiem z jedenastu ostatnich nagród dla najlepszego reżysera trafiło do filmów, które miały tu swoją premierę.
Najważniejsze nagrody aktorskie festiwalu powędrowały do dwóch amerykańskich gwiazd – Cailee Spaeny, która w filmie biograficznym „Priscilla” wcieliła się w byłą żonę Elvisa Presleya, oraz Peter Sarsgaard, który zagrał w mrocznym dramacie rodzinnym „Memory”.
Drugie miejsce w kategorii Srebrnego Lwa przypadło „Złu nie istnieje”, enigmatycznemu dramatowi wiejskiemu w reżyserii Japończyka Ryusuke Hamaguchi – jedynemu azjatyckiemu filmowi spośród 23 filmów ubiegających się o główną nagrodę.
Sobotnia ceremonia zakończyła 11-dniowy maraton filmowy, który przyciągnął do Wenecji wiele najlepszych filmów, ale znacznie mniej gwiazd niż zwykle, ponieważ długotrwały strajk hollywoodzkich aktorów uniemożliwił wielu gwiazdom przyjazd, aby promować ich twórczość.
Aktorzy i scenarzyści żądają, aby serwisy streamingowe i studia filmowe poprawiły swoje umowy i ograniczyły wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Odbierając nagrodę, Sarsgaard stwierdził, że należy ograniczyć sztuczną inteligencję i przestrzegł, że problem ma konsekwencje wykraczające daleko poza Hollywood.
„To święte doświadczenie bycia człowiekiem pozostawiono maszynom i ośmiu miliarderom, którzy są ich właścicielami. Jeśli zatem przegramy tę bitwę w wyniku strajku, nasza branża upadnie jako pierwsza z wielu” – powiedział.
Wśród innych nagród rozdanych w Wenecji znalazła się także nagroda specjalna jury za „Zieloną granicę” – wstrząsający film o migrantach, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej, w reżyserii polskiej Agnieszki Holland.
Najlepszy reżyser otrzymał Włoch Matteo Garrone za „Me Captain”, kolejny porywający film o imigrantach, który opowiada o dwójce nastolatków z Senegalu podróżujących przez Afrykę w nadziei dotarcia do Europy
Młoda gwiazda filmu, Seydou Sarr, zdobyła nagrodę dla najlepszego młodego aktora lub aktorki.
Najlepszy scenariusz przyznano Guillermo Calderonowi i Pablo Larrainowi za scenariusz do satyrycznego filmu El Conde o chilijskim dyktatorze, generale Augusto Pinochetie.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.