Connect with us

Nauka

Magna Carta udowadnia swoją wartość

Published

on

Magna Carta udowadnia swoją wartość

POLSKA-GLOBALNA

Trudno o lepszą ilustrację tego, co w praktyce oznacza nowa Magna Charta Universitatum, niż „wzorowy” sposób, w jaki Wrocławski Uniwersytet Medyczny i inne polskie uczelnie zareagowały na kryzys na sąsiedniej Ukrainie po inwazji rosyjskiej.

Rok po oficjalnym podpisaniu zaktualizowanej Magna Charta Universitatum (MCU) kilkuset liderów uniwersytetów zobowiązało się do przestrzegania zasad reagowania i odpowiedzialności wobec społeczeństwa, a także wolności akademickiej i autonomii instytucjonalnej, prorektorzy i dziekani przygotowują się do ponownego spotkania aby zobaczyć, jak zasady zostały przekształcone w pozytywne działania w całej Polsce w czasie potrzeby Ukrainy.

Liderzy i przedstawiciele uczelni z całego świata zgromadzą się na Uniwersytecie Łódzkim w Polsce w dniach 23–25 października na konferencji 2023 Konferencja rocznicowa Obserwatorium Magna Charta pod hasłem „Uniwersytety i przebudowa miast: rola badań i edukacji”. Wiadomości ze świata uniwersyteckiego jest oficjalnym partnerem medialnym wydarzenia.

Polska została celowo wybrana na lokalizację, aby międzynarodowi delegaci mogli z pierwszej ręki przekonać się, jak polskie uniwersytety i społeczeństwo zareagowały na kryzys humanitarny i migracyjny. Powinno także ułatwić uczestnictwo i spotkania dużej reprezentacji Ukrainy z międzynarodowymi uczelniami partnerskimi, które wykazały niezwykłą solidarność i wsparcie.

– powiedział David J Lock, Sekretarz Generalny Obserwatorium Magna Charta Wiadomości ze świata uniwersyteckiego że podpis twarzą w twarz nowego Karta Uniwersytetu Magna 2020, została opóźniona przez pandemię Covid-19 aż do zeszłorocznej konferencji w Bolonii we Włoszech i już udowodniła swoje znaczenie w sposobie, w jaki uniwersytety w Polsce i na całym świecie zjednoczyły się po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w dniu 24 lutego. 2022.

Część społeczności

Lock powiedział: „Sygnatariusze MCU są częścią społeczności, która wspiera Ukrainę od początku rosyjskich działań wojennych, a ci, którzy wezmą udział w naszej konferencji, będą mogli dowiedzieć się z doświadczeń polskich uniwersytetów, takich jak Wrocławski Uniwersytet Medyczny, co to oznacza bycia zwinną i odpowiedzialną uczelnią w czasach kryzysu.”

Podczas konferencji na stronie Obserwatorium Magna Charta zostanie opublikowany artykuł dr Agaty Strzadali z Katedry Humanistyki i Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, opisujący doświadczenia miasta Wrocławia, jego uczelni i studentów oraz inni obywatele i ciała, które gromadzili się, gdy przybyli uchodźcy z walk, najpierw w tysiącach, a potem w setkach tysięcy, z sąsiedniej Ukrainy.

– stwierdził Strzadała Wiadomości ze świata uniwersyteckiego że nadal ma żywe wspomnienia, szczególnie z początków rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jednak sporządzenie dokumentu wymagało zebrania różnych źródeł informacji w celu zilustrowania zakresu i głębokości reakcji kryzysowej.

READ  NASA przedstawia plan pierwszej kobiety na Księżycu do 2024 roku

„Niezbędna była skuteczna komunikacja, a strona internetowa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odegrała kluczową rolę zarówno w systemowych działaniach uczelni, jak i oddolnych inicjatywach studentów, lekarzy, farmaceutów, dentystów czy innych pracowników, pomogła mi na bieżąco śledzić liczne przykłady pomocy organizowanej przez młodych lekarze w tymczasowych ośrodkach relokacyjnych i [in] dokumentowanie ofiar cywilnych.”

Strzadale pomógł uniwersytecki zespół ds. mediów i komunikacji w prowadzeniu rejestru wydarzeń w terenie oraz przeprowadzaniu wywiadów z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w pierwszą linię pomocy oraz osobami odpowiedzialnymi na poziomie organizacyjnym.

Wśród nich znalazł się Prorektor ds. Budownictwa i Współpracy Zewnętrznej prof. Tomasz Zatoński, którego Dziekan prof. Piotr Ponikowski powołał w celu powołania zespołu koordynującego działania w ścisłej współpracy z samorządem lokalnym, innymi uczelniami i organizacjami pozarządowymi.

Wpływ społeczny

– stwierdził Strzadała Wiadomości ze świata uniwersyteckiego: „Chciałem opublikować ten artykuł, ponieważ jest to dokumentacja bardzo wyjątkowej i dramatycznej sytuacji; Mam nadzieję, że wyciągniemy z tego wnioski.

„Głównym celem było opisanie i analiza wpływu społecznego naszej uczelni oraz udokumentowanie tego, co udało się osiągnąć, a co należy poprawić. Innymi słowy, refleksja nad rolą [a] uniwersytet w społeczeństwie obywatelskim w czasach kryzysu migracyjnego”.

Zapytana o trzy główne wnioski, jakie można wyciągnąć z doświadczeń Wrocławia w pomaganiu ludziom uciekającym z sąsiedztwa przed rosyjską agresją, Strzadała odpowiedziała: „Najpierw określ swoje stanowisko i wyraźnie wskaż, że to, co się dzieje, jest złe, a także wsparcie państwa, według ich opinii, własne możliwości.

„Stale oceniaj swoje zasoby pod względem ludzi, infrastruktury i wiedzy specjalistycznej. Sprawdź, jakie są realne potrzeby i ich skalę, aby móc udzielić precyzyjnej pomocy.

„Ta precyzyjna pomoc nie zawsze jest łatwa, na przykład zbieranie leków lub sprzętu medycznego wymaga ekspertów, którzy zadbają o to, aby była ona bezpieczna i skuteczna oraz aby nie marnowała zasobów i czasu.

„Tak więc, jak wspomniałem, skuteczna komunikacja w celu koordynowania działań jest niezbędna”.

Strzadala stwierdziła, że ​​istotne jest także otwarcie się na „oddolne działania” studentów, młodych lekarzy i innych osób oraz wspieranie ich na poziomie organizacyjnym.

Po drugie, kluczowa jest pomoc psychologiczna i wsparcie emocjonalne, a także wzmocnienie pozycji osób w kryzysie migracyjnym – stwierdziła.

Ponadto osoby, które zgłosiły się jako wolontariusze lub przyjęły ludzi do swoich domów, co było częstą sytuacją w Polsce, również mogą potrzebować pomocy psychologicznej lub poradnictwa.

READ  Zaproszenie dla mediów: Weź udział w przedpremierowym programie prasowym, aby zobaczyć Juice w miejscu startu

„Otwarcie własnego domu lub pokoju dla osób, które właśnie opuściły strefę działań wojennych i pomoc im w rozpoczęciu nowego życia w obcym kraju, jest z pewnością wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych stron.

„Wreszcie termin uchodźca lub osoba wewnętrznie zastąpiona jest kategorią abstrakcyjną, ale w praktyce jest to prawdziwa osoba w bardzo trudnej i dramatycznej sytuacji, która może spotkać każdego, mnie lub ciebie, i to nas zaskakuje.

„Ważne jest, aby to uszanować i pamiętać o tym, oferując pomoc”.

Zapytana, dlaczego uczelnia i cała Polska tak skutecznie zjednoczyły się, współpracując ze sobą miastami i społecznościami lokalnymi, Strzadała odpowiedziała: „Moim zdaniem było to możliwe przede wszystkim dzięki masowemu ruchowi i zaangażowaniu zwyczajni obywatele. w całej Polsce.”

Solidarność jako wartość żywa

„Doświadczyliśmy dwóch różnych systemów totalitarnych, nazistowskiego i komunistycznego, i przetrwaliśmy jako społeczeństwo, bo solidarność jest żywą wartością dla Polaków.

„Pomoc potrzebującym pozwoliła nam przetrwać trudną przeszłość jako społeczeństwa podzielającego podstawowe wartości etyczne, co doprowadziło do powstania społeczeństwa obywatelskiego.

„Moim zdaniem pewne rzeczy można było zrobić lepiej lub wymagać jeszcze poprawy i uwagi, ale ogólnie, że tak powiem, egzamin na społeczeństwo obywatelskie zdał”.

Powiedziała, że ​​podpisanie Magna Charta Universitatum oznacza „dołączenie do wspólnoty uniwersytetów na całym świecie, co było wielkim zaszczytem, ​​ale także wielkim uznaniem naszej odpowiedzialności wobec społeczeństwa”.

Nie może się doczekać wymiany doświadczeń i wiedzy na całym świecie, a także zdobycia wsparcia kolegów z innych uczelni.

„Da nam to przestrzeń do bardziej ogólnej refleksji na temat uniwersytetu, naszych zadań i zawodu, niekoniecznie w powiązaniu z bardzo konkretnymi dziedzinami lub wynikami praktycznymi, takimi jak publikacje, „punkty” lub etapy naszej kariery, ale myślenie o naszej roli w społeczeństwie globalnym, w zmieniającym się świecie i w odniesieniu do środowiska naturalnego.”

potężna ilustracja

Lock określił artykuł dr Strzadali jako „wzorowy”, jeśli chodzi o opisanie reakcji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na kryzys na sąsiedniej Ukrainie i stwierdził, że jest to „niezwykła i wymowna ilustracja tego, do czego zmierzał Magna Charta Universitatum, mówiąc o odpowiedzialności i reagowaniu społeczeństwu”.

Ostatni rok Wiadomości ze świata uniwersyteckiego przeanalizował cele nowego Magna Charta Universitatum w wywiadzie z profesorem Chrisem Brinkiem, byłym rektorem Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki, w artykule zatytułowanym „Wolność i odpowiedzialność: potrzebujemy równej debaty na temat obu” przed konferencją w Bolonii w zeszłym roku z Obserwatorium Magna Carta.

READ  Badanie obala powstanie teorii spiskowych

Lock powiedział, że tematyka tegorocznej konferencji obejmuje transformację miast, czy jest to konieczne ze względu na zniszczenia wojenne, jak ma to miejsce na Ukrainie, czy też utratę tradycyjnych gałęzi przemysłu, zmiany klimatyczne czy przemiany społeczne, a także będzie dotyczyć badań i nauczania wkład w odbudowę.

Obserwatorium Magna Charta obsługuje obecnie prawie 1000 sygnatariuszy Magna Charta Universitatum z 94 krajów, a informacje o konferencji w Łodzi można znaleźć w tym linku.

Lock powiedział, że to, co Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu osiągnął we współpracy ze swoją społecznością, było fantastycznym przykładem reagowania na stale rosnące potrzeby w miarę rozwoju kryzysu, począwszy od oferowania nauczycielom stypendiów i schronisk, po budowanie partnerstwa i planowanie przyszłości na dzień, w którym wsparcie zostanie przyznane. być jeszcze bardziej wartościowi w odbudowie Ukrainy.

„Otwieramy przestrzeń w programie dla przedstawicieli Polski i Ukrainy, aby mogli spotkać się z innymi uczelniami, które są partnerami i potencjalnymi partnerami. Zapraszamy także liderów studenckich z Ukrainy i Polski, aby na konferencji było słychać od wewnątrz” – powiedział Lock.

Wyszukaj projekty

Obserwatorium Magna Charta uruchomiło także nową, ważną inicjatywę, o której poinformuje podczas konferencji, mającą na celu finansowanie projektów badawczych sprawdzających, co jest potrzebne uniwersytetom, aby wcielić w życie ideał reagowania i odpowiedzialności.

Lock powiedział: „Zawęziliśmy listę otrzymanych propozycji i w spotkaniu inauguracyjnym wzięło udział sześć projektów. Wśród nich znalazła się kandydatura z Ukrainy i Polski, a także kandydatury z Bangladeszu, Irlandii, Macedonii Północnej i Litwy.

„Projekty obejmują wzmacnianie pozycji kobiet i poprawę warunków życia poprzez lepsze projektowanie sypialni w społecznościach slumsów, po powiązanie programów nauczania i działań społeczności z celami zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, podejścia do ograniczania przemocy w społeczności i zintegrowane podejście do wspierania społeczności stojących w obliczu działań wojennych. .”

Lock powiedział, że projekty zostaną zaprezentowane na warsztatach przed rozpoczęciem konferencji, a artykuły na temat wszystkich projektów pojawią się na stronie internetowej Obserwatorium Magna Charta.

Nic Mitchell jest niezależnym dziennikarzem i konsultantem PR mieszkającym w Wielkiej Brytanii i specjalizującym się w europejskim i międzynarodowym szkolnictwie wyższym. Bloguje pod adresem www.delacourkomunikacja.com.

Artykuł został opublikowany we współpracy z Obserwatorium Magna Charta. Wiadomości ze świata uniwersyteckiego ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści redakcyjne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *