Gospodarka
Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych i w regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł
USA: Głównym tematem będzie prawdopodobnie wyższa inflacja
To bardzo ważny tydzień dla danych z USA, jako ostatnie ważne raporty przed wrześniowym posiedzeniem FOMC Rezerwy Federalnej. Na horyzoncie widać inflację cen konsumenckich i producentów, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, a ogólnym tematem będzie prawdopodobnie wyższa inflacja obserwowana w ostatnim czasie w porównaniu ze słabszą aktywnością w porównaniu z ostatnimi trendami. Niemniej jednak urzędnicy Rezerwy Federalnej wydają się wierzyć, że prawdopodobnie ponownie wstrzymają podwyżki stóp procentowych i dokonają ich ponownej oceny w listopadzie, przy czym pod koniec miesiąca przewidywane będzie zacieśnienie stóp procentowych jedynie o 2 punkty bazowe.
Jeśli chodzi o inflację, spodziewamy się dość dużych skoków miesięcznych odczytów głównych w sierpniu, z ryzykiem wzrostu w stosunku do konsensusu. Głównym czynnikiem wzrostu będą wyższe ceny benzyny, ale widzimy także ryzyko odbicia cen biletów lotniczych i opieki medycznej oraz wyższych cen ubezpieczeń. Czynniki te prawdopodobnie również przyczynią się do tego, że bazowy CPI wyniesie 0,3% miesiąc do miesiąca, a nie 0,2%, które odnotowaliśmy w poprzednich dwóch miesiącach. Spadek stawek czynszów za mieszkania będzie wyraźny, ale może nie wystarczyć do zrównoważenia oczekiwanej przez rynek skali. Mimo to inflacja bazowa spowolni do być może 4,4% rok do roku. Jesteśmy pewni, że we wrześniowym raporcie uda nam się zejść do 4% r/r i niezbyt daleko od 3,5% w październiku. Te stosunkowo stabilne dane o inflacji miesięcznej scharakteryzowalibyśmy jako tymczasowe załamanie prawdopodobnego wzmacniającego się trendu dezinflacyjnego.
W rzeczywistości interesujące było zobaczenie, jak w Beżowej Księdze Fed opisano niedawny wzrost wydatków konsumenckich jako wynikający z wydatków na turystykę, które „wzrosły”. Jednak ogólny konsensus był taki, że będzie to „ostatnia faza stłumionego popytu na podróże rekreacyjne w czasach pandemii”. Ponadto inne wydatki były słabsze, „szczególnie na pozycje inne niż istotne”. Może to być widoczne w raporcie sprzedaży detalicznej. Wiemy już, że sprzedaż samochodów również nieco spadła, należy jednak pamiętać, że jest to miernik wartości i że wyższe ceny, szczególnie benzyny, pomogą utrzymać ogólną sprzedaż detaliczną na poziomie dodatnim. Biorąc jednak pod uwagę szybkie wyczerpywanie się oszczędności i rosnącą liczbę niespłacanych kart kredytowych, istnieją obawy, że liczby te będą słabsze – szczególnie w związku ze wznowieniem spłat kredytów studenckich, co zwiększy presję finansową na gospodarstwa domowe.
Podsumowując raporty, spodziewamy się, że produkcja przemysłowa będzie znacznie słabsza niż wzrost o 1% w zeszłym miesiącu. Badania ankietowe dotyczące sektora przetwórstwa przemysłowego w dalszym ciągu wskazują na spadek, a słabość tego składnika może w pewnym stopniu zrównoważyć stabilność w sektorach użyteczności publicznej oraz górnictwie/wiertnictwie.
Oczekuje się, że kluczowe dane o płacach w Wielkiej Brytanii pomogą przeforsować podwyżkę stóp procentowych BoE we wrześniu
Badania coraz częściej pokazują, że presja cenowa w Wielkiej Brytanii słabnie, rynek pracy ochładza się, a wzrost gospodarczy spowalnia. Bank Anglii dał jednak jasno do zrozumienia, że czeka na faktyczne dane, które również pokażą te tendencje, a w przyszłym tygodniu poznamy kluczowe dane dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia.
Wzrost płac w sektorze prywatnym wynosi obecnie 8,2% i oczekuje się, że tak pozostanie, gdy w przyszłym tygodniu otrzymamy nowe dane. Istnieje jednak zewnętrzne ryzyko, że wzrost ten będzie nieco mniejszy, ponieważ oddzielne dane z wynagrodzeń w przedsiębiorstwach sugerują, że w sierpniu średnie płace faktycznie spadły na tym samym poziomie. Dane te są publikowane na miesiąc przed bardziej tradycyjnymi danymi dotyczącymi średnich tygodniowych zarobków. Zakładamy, że będzie temu towarzyszył dalszy, nieznaczny wzrost stopy bezrobocia i dalszy spadek liczby wolnych miejsc pracy. Stosunek wolnych miejsc pracy do liczby bezrobotnych szybko spada i zbliża się do poziomu sprzed pandemii.
Wszystko to wydaje się wystarczające, aby BoE we wrześniu ponownie podwyższyło stopy procentowe, szczególnie jeśli inflacja w sektorze usług wzrośnie w danych z dnia poprzedzającego ogłoszenie stóp procentowych. Podtrzymujemy jednak nasz apel o przerwę w listopadzie i spodziewamy się, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych będzie prawdopodobnie ostatnią.
Niezależnie od tego, otrzymujemy dane o wzroście za lipiec i spodziewamy się lekkiego spadku produkcji gospodarczej. W czerwcu nastąpił zaskakująco silny wzrost, w tym ogromny wzrost produkcji przemysłowej. Wzrost ten, który był bardzo nietypowy (poza okresem Covid), wydaje się być anomalią i w lipcu spodziewamy się pewnego spadku.
Polska: Oczekuje się, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich spadnie poniżej 9%
Rachunek bieżący (lipiec): 1 598 mln euro
Saldo obrotów bieżących Polski w ostatnich miesiącach uległo znacznej poprawie w kontekście poprawy salda handlowego. Skumulowane 12-miesięczne saldo obrotów bieżących w czerwcu okazało się dodatnie (+0,1% PKB), a na koniec 2022 r. zbliżyło się do 3,5% PKB. Choć w ostatnich miesiącach wzrost eksportu spowolnił w ujęciu nominalnym, import zaczął spadać wraz ze spowolnieniem wzrostu importowanych surowców energetycznych. W lipcu spodziewamy się kolejnej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących (1 598 mln euro), gdyż eksport (+1,7% r/r) przewyższył import (-5,8% r/r). Perspektywy na pozostałą część roku są mniej pozytywne, ponieważ zła sytuacja w niemieckim sektorze produkcyjnym prawdopodobnie negatywnie wpłynie na perspektywy polskiego eksportu. Z drugiej strony pozycje zewnętrzne mogłyby zyskać, jeśli obecne osłabienie złotego będzie kontynuowane.
CPI (sierpień): 10,1% r/r
GUS miał potwierdzić wstępny szacunek sierpniowej inflacji CPI na poziomie 10,1% r/r. Choć ogólna inflacja utrzymywała się na poziomie dwucyfrowym, dynamika cen w dalszym ciągu słabła. Obserwowany w zeszłym miesiącu spadek inflacji wynika głównie ze zmian cen żywności i napojów (spadek o 1% miesiąc do miesiąca), niższej rocznej dynamiki krajowej energii oraz dalszego osłabienia inflacji bazowej. Nasze obecne szacunki wskazują na spadek inflacji CPI rok do roku poniżej 9%.
Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych w przyszłym tygodniu
Kluczowe wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
Pobierz artykuł w formacie PDF
Słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”