Zabawa
Agnieszka Holland grozi podjęciem kroków prawnych w związku z filmem „Zielona granica” – Variety
Kontrowersje wokół weneckiego tytułu „Zielona granica” nasiliły się po tym, jak reżyserka Agnieszka Holland postawiła ministrowi sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro ultimatum w związku z jego komentarzami na temat jej filmu.
Według złożonego oświadczenia różnorodnośćHolland zatrudnił prawników Sylwię Gregorczyk-Abram i Michała Wawrynkiewicza. Domaga się publicznych przeprosin i zapłaty na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, twierdząc, że słowa Ziobry „naruszyły jej dobra osobiste”. Ziobro ma siedem dni na wywiązanie się z zapisanego w dokumencie obowiązku, w przeciwnym razie twórca „podejmie kroki prawne”.
„Ludźmi, którzy się boją, o czym Minister Sprawiedliwości doskonale wie, znacznie łatwiej jest rządzić” – wyjaśniła.
Prawicowi politycy w mediach społecznościowych krytykują Holandię, m.in. Krystyna Pawłowicz, która nazwała film „bezmyślnym, błędnym, nieodpowiedzialnym i haniebnym” oraz oskarżyła reżysera o „oczernianie rodzin” i „chorość z nienawiści”. Polska.”
O ile dla polskich dziennikarzy zgromadzonych w Wenecji takie reakcje nie były zaskoczeniem, o tyle zeznania Ziobry wywołały poruszenie.
„To szokujące, że polski minister w tak podły sposób obraża polską reżyserkę w momencie sukcesu jej filmu” – stwierdził Krzysztof Kwiatkowski w relacji dla „Gazety Wyborczej”.
Zauważył, że polski rząd obecnie „nie rozumie istoty debaty w demokratycznym państwie”. „Nigdy nie rozróżniała sztuki od propagandy i nie szanuje artystów”.
Adriana Prodeus z Vogue Polska dodała: „Ten film był oceniany przez władze, zanim jeszcze powstał. Holland postrzegana jest jako rzeczniczka opozycji, dlatego partia rządząca przedstawia ją jako reżyserkę krytykującą Polskę z zagranicy: jako wroga narodu”.
W „Zielonej granicy” Holland faktycznie przygląda się kilku lokalnym politykom, w tym samemu Ziobro.
„Fakt, że to robi, opiera się na wierności rzeczywistości, a nie na atakach osobistych. Nagroda za „Zieloną Granicę” [in Venice] byłoby znaczące dla kraju, w którym toczy się wojna ideologiczna, która przyćmiewa wojnę na granicy” – dodaje Prodeus.
Jak zauważył Mike Downey z Europejskiej Akademii Filmowej i jeden z producentów filmu, wielu kolegów wspierało Holland w trudnej sytuacji. Wśród nich jest aktorka Maja Ostaszewska, która gra jedną z bohaterek filmu.
„Zgadzam się z tobą” – oznajmiła, odpowiadając na „obraźliwy, obrzydliwy atak na artystę, ale także na wolność słowa i ekspresję twórczą”.
„Stoję po stronie Agnieszki Holland i wyrażam swój głęboki sprzeciw wobec haniebnych słów pod jej adresem. Podziwiam Twoją odwagę, mądrość, wrażliwość i poczucie obowiązku. Jesteś inspiracją i autorytetem.”
„Z całego świata nadeszły przesłania solidarności. Są oni bardzo doceniani w tak niebezpiecznych i trudnych czasach” – zauważył Downey. „Reakcja Agnieszki Holland i jej prawników jest odważna. W prawdziwym stylu Agnieszki z przekonaniem mówiła władzy prawdę. Jest niezwykle odważną i odważną artystką, której nieustraszoność w obliczu niesprawiedliwości oraz tak ohydnych i osobistych ataków ze strony niedoinformowanych członków reżimu była przykładem wielkiego osobistego zaangażowania i zaangażowania”.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.