Connect with us

Gospodarka

Więcej niż jeden na trzech Europejczyków rezygnuje z opieki zdrowotnej i pomija posiłki – EURACTIV.com

Published

on

Więcej niż jeden na trzech Europejczyków rezygnuje z opieki zdrowotnej i pomija posiłki – EURACTIV.com

Miliony Europejczyków rezygnuje z podstawowych dóbr, takich jak opieka zdrowotna i żywność, ze względów finansowych. Tak wynika z nowego badania opublikowanego w środę (6 września) przez Ipsos i francuską organizację charytatywną Secours Populaire.

Przeczytaj oryginalny francuski artykuł Tutaj.

Prawie co trzeci Europejczyk (29%) twierdzi, że pomimo tego, że co roku jest zadłużony, żyje w niepewnych warunkach Inflacja w strefie euro spada do 5,5% z 6,1% sześć miesięcy temu, jak wynika z najnowszego sondażu Secours Populaire i Ipsos.

„Sytuacja w całej Europie jest bardzo niepokojąca, nawet jeśli inflacja spadnie w 2023 r. Klasa średnia jest powszechna w niekorzystnej sytuacji” – czytamy w komunikacie prasowym.

Respondenci pochodzą z dziesięciu krajów europejskich: Francji, Grecji, Mołdawii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Włoch, Polski i Niemiec.

Z badania wynika, że ​​w ciągu ostatnich sześciu miesięcy więcej niż jeden na dwóch Europejczyków (51%) z tych krajów doświadczył braku opieki zdrowotnej, ogrzewania i/lub żywności.

Jeśli chodzi o zdrowie, ponad jedna trzecia Europejczyków twierdzi, że rezygnuje z opieki medycznej, ponieważ nie było jej na nią stać lub chciała zaoszczędzić pieniądze.

„Kwestia zdrowotna jest podobna do kwestii żywności: ludzie obchodzą się bez artykułów pierwszej potrzeby i jest to bardzo niepokojący wskaźnik” – ostrzegł Sébastien Thollot, sekretarz krajowy Secours Populaire, w wywiadzie dla EURACTIV.

Jednak dane dotyczące dostępu do opieki zdrowotnej różnią się w zależności od kraju: obawy wyraża 41% Rumunów, Serbów i Polaków w porównaniu z 22% Brytyjczyków i 21% Niemców. Podobny odsetek mają Francja i Włochy (37%) oraz Grecja i Portugalia (36%).

Dotknięte są także dzieci – 36% rodziców nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb, takich jak żywność, czesne, opieka zdrowotna czy odzież.

Grecji i Mołdawii

Choć problemy związane z brakiem bezpieczeństwa dotykają wszystkich zbadanych krajów, niezależnie od zamożności czy PKB, sytuacja w Grecji i kraju kandydującym do UE, Mołdawii, jest szczególnie niepokojąca, stwierdził Thollot z Secours Populaire.

READ  bne IntelliNews - MFW World Economic Outlook: rozbieżna ścieżka wzrostu dla rynków wschodzących

Prawie połowa Greków i Mołdawian uważa, że ​​ich sytuacja finansowa i materialna jest szczególnie niepokojąca.

Aby zaspokoić swoje potrzeby, 60% Greków i 70% Mołdawian korzysta z pomocy przyjaciół i rodziny, którzy pożyczają im lub przekazują pieniądze.

Ponadto 75% Greków i 67% Mołdawian ogranicza swoje podróże, aby zaoszczędzić na kosztach transportu.

„Przed wojną na Ukrainie poziom życia w Mołdawii był już bardzo niski” – powiedział Thollot.

„Jeśli chodzi o Grecję, kryzys z 2008 roku miał ogromny wpływ na gospodarkę” – dodał.

„Katastrofa społeczna” u progu Europy w obliczu nadchodzącego kryzysu

Choć stabilizacja cen energii i łagodna wczesna jesień przyniosły Europejczykom mile widzianą ulgę, nowe badanie sugeruje, że kryzys, na który kontynent przygotowuje się tej zimy, już nadszedł.

Co czwarty twierdzi, że…

Możliwy plan działania UE?

Francja jest także jednym z krajów dotkniętych falą niepewności, która obecnie ogarnia Europę.

Według badania 58% Francuzów obawia się popadnięcia w ubóstwo w krótkim okresie, a 45% ma trudności z opłaceniem niektórych procedur medycznych.

W odpowiedzi na rosnącą plagę francuska minister solidarności i rodziny Aurore Bergé ogłosiła we wtorek (5 września) finansowanie w wysokości 156 mln euro dla stowarzyszeń zajmujących się pomocą żywnościową.

„Inflacja szczególnie dotyka najbardziej bezbronne rodziny o niskich dochodach, studentów, osoby starsze i nasze dzieci” – stwierdził Bergé w komunikacie prasowym. „Jesteśmy przy nich w walce z prekarnością i wspieramy stowarzyszenia, które pomagają im na co dzień” – dodała.

Jednak według Thollota odpowiedzialność polityczna jest zarówno „narodowa”, jak i „europejska”.

W związku z tym organizacja charytatywna Secours Populaire oświadczyła, że ​​chciałaby zobaczyć zarys planu działania UE podobny do tego Program REACT-EU o wartości 47,5 miliarda euro aby zaradzić szkodom społecznym i gospodarczym spowodowanym przez pandemię.

„Potrzebujemy zdecydowanej reakcji politycznej ze strony UE” – dodał Secours Populaire.

READ  V4 Ag Chambers wzywa do przemyślenia strategii „od pola do stołu”

Chociaż ogólne wyniki nie są zbyt optymistyczne, badanie kończy się optymistycznym wskaźnikiem: pomimo trudności 76% Europejczyków jest skłonnych osobiście zaangażować się w pomoc osobom znajdującym się w najbardziej niekorzystnej sytuacji.

[Edited by Giedrė Peseckytė/Nathalie Weatherald]

Przeczytaj więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *