Gospodarka
Więcej niż jeden na trzech Europejczyków rezygnuje z opieki zdrowotnej i pomija posiłki – EURACTIV.com
Miliony Europejczyków rezygnuje z podstawowych dóbr, takich jak opieka zdrowotna i żywność, ze względów finansowych. Tak wynika z nowego badania opublikowanego w środę (6 września) przez Ipsos i francuską organizację charytatywną Secours Populaire.
Przeczytaj oryginalny francuski artykuł Tutaj.
Prawie co trzeci Europejczyk (29%) twierdzi, że pomimo tego, że co roku jest zadłużony, żyje w niepewnych warunkach Inflacja w strefie euro spada do 5,5% z 6,1% sześć miesięcy temu, jak wynika z najnowszego sondażu Secours Populaire i Ipsos.
„Sytuacja w całej Europie jest bardzo niepokojąca, nawet jeśli inflacja spadnie w 2023 r. Klasa średnia jest powszechna w niekorzystnej sytuacji” – czytamy w komunikacie prasowym.
Respondenci pochodzą z dziesięciu krajów europejskich: Francji, Grecji, Mołdawii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Włoch, Polski i Niemiec.
Z badania wynika, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy więcej niż jeden na dwóch Europejczyków (51%) z tych krajów doświadczył braku opieki zdrowotnej, ogrzewania i/lub żywności.
Jeśli chodzi o zdrowie, ponad jedna trzecia Europejczyków twierdzi, że rezygnuje z opieki medycznej, ponieważ nie było jej na nią stać lub chciała zaoszczędzić pieniądze.
„Kwestia zdrowotna jest podobna do kwestii żywności: ludzie obchodzą się bez artykułów pierwszej potrzeby i jest to bardzo niepokojący wskaźnik” – ostrzegł Sébastien Thollot, sekretarz krajowy Secours Populaire, w wywiadzie dla EURACTIV.
Jednak dane dotyczące dostępu do opieki zdrowotnej różnią się w zależności od kraju: obawy wyraża 41% Rumunów, Serbów i Polaków w porównaniu z 22% Brytyjczyków i 21% Niemców. Podobny odsetek mają Francja i Włochy (37%) oraz Grecja i Portugalia (36%).
Dotknięte są także dzieci – 36% rodziców nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb, takich jak żywność, czesne, opieka zdrowotna czy odzież.
Grecji i Mołdawii
Choć problemy związane z brakiem bezpieczeństwa dotykają wszystkich zbadanych krajów, niezależnie od zamożności czy PKB, sytuacja w Grecji i kraju kandydującym do UE, Mołdawii, jest szczególnie niepokojąca, stwierdził Thollot z Secours Populaire.
Prawie połowa Greków i Mołdawian uważa, że ich sytuacja finansowa i materialna jest szczególnie niepokojąca.
Aby zaspokoić swoje potrzeby, 60% Greków i 70% Mołdawian korzysta z pomocy przyjaciół i rodziny, którzy pożyczają im lub przekazują pieniądze.
Ponadto 75% Greków i 67% Mołdawian ogranicza swoje podróże, aby zaoszczędzić na kosztach transportu.
„Przed wojną na Ukrainie poziom życia w Mołdawii był już bardzo niski” – powiedział Thollot.
„Jeśli chodzi o Grecję, kryzys z 2008 roku miał ogromny wpływ na gospodarkę” – dodał.
Możliwy plan działania UE?
Francja jest także jednym z krajów dotkniętych falą niepewności, która obecnie ogarnia Europę.
Według badania 58% Francuzów obawia się popadnięcia w ubóstwo w krótkim okresie, a 45% ma trudności z opłaceniem niektórych procedur medycznych.
W odpowiedzi na rosnącą plagę francuska minister solidarności i rodziny Aurore Bergé ogłosiła we wtorek (5 września) finansowanie w wysokości 156 mln euro dla stowarzyszeń zajmujących się pomocą żywnościową.
„Inflacja szczególnie dotyka najbardziej bezbronne rodziny o niskich dochodach, studentów, osoby starsze i nasze dzieci” – stwierdził Bergé w komunikacie prasowym. „Jesteśmy przy nich w walce z prekarnością i wspieramy stowarzyszenia, które pomagają im na co dzień” – dodała.
Jednak według Thollota odpowiedzialność polityczna jest zarówno „narodowa”, jak i „europejska”.
W związku z tym organizacja charytatywna Secours Populaire oświadczyła, że chciałaby zobaczyć zarys planu działania UE podobny do tego Program REACT-EU o wartości 47,5 miliarda euro aby zaradzić szkodom społecznym i gospodarczym spowodowanym przez pandemię.
„Potrzebujemy zdecydowanej reakcji politycznej ze strony UE” – dodał Secours Populaire.
Chociaż ogólne wyniki nie są zbyt optymistyczne, badanie kończy się optymistycznym wskaźnikiem: pomimo trudności 76% Europejczyków jest skłonnych osobiście zaangażować się w pomoc osobom znajdującym się w najbardziej niekorzystnej sytuacji.
[Edited by Giedrė Peseckytė/Nathalie Weatherald]
Przeczytaj więcej z EURACTIV
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”