Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski państwowy gigant energetyczny inwestuje 1 miliard dolarów w magazynowanie dwutlenku węgla

Published

on

Polski państwowy gigant energetyczny inwestuje 1 miliard dolarów w magazynowanie dwutlenku węgla

Polski państwowy gigant energetyczny Orlen ogłosił plany zainwestowania 1 miliarda dolarów (4,2 miliarda złotych) w pierwszy projekt spółki dotyczący składowania dwutlenku węgla, który będzie realizowany na norweskim Morzu Barentsa.

Oczekuje się, że doświadczenie zdobyte w ramach projektu, realizowanego we współpracy z norweską spółką Horisont Energi, umożliwi Orlenowi opracowanie podobnych rozwiązań na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, pomagając branżom wysokoemisyjnym w ograniczeniu kosztów emisji, a samemu Orlenowi osiągnąć cel, jakim jest redukcja swój ślad węglowy o 25% do roku 2030.

„Efektywne i bezpieczne magazynowanie dwutlenku węgla jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności branż narażonych na wysokie koszty emisji” – powiedział Daniel Obajtek, dyrektor generalny Orlenu, który wczoraj podpisał memorandum o porozumieniu z Horisont Energi.

„Jeśli branża metalowa, nawozowa i cementowa chce nadal funkcjonować w Polsce, czy szerzej w Unii Europejskiej, musi znaleźć sposób na kontrolę emisji dwutlenku węgla” – dodał.

„Doświadczenie, które chcemy zdobyć u norweskiego wybrzeża, zostanie wykorzystane także w Polsce” – powiedział Obajtek. „Pozwoli nam to skutecznie wdrożyć sprawdzone i bezpieczne technologie oraz przygotować konkurencyjną ofertę dla polskiego przemysłu. W praktyce oznacza to niższe koszty dla polskich firm i zachowanie tysięcy miejsc pracy w Polsce.”

Dzięki współpracy z Horisont Energi norweska spółka zależna Orlenu, PGNiG Upstream Norwegia, otrzyma 50-proc. udział w koncesjach na złoże Polaris na Morzu Barentsa. Spółka stałaby się także operatorem złoża.

READ  Polska twierdzi, że dalsza pomoc naftowa dla Niemiec zależy od zakończenia rosyjskiej własności

Moc Polarisa szacuje się na 100 mln ton CO2, co według wstępnych szacunków wystarczy na realizację zatłaczania przez 12 do 25 lat. PGNiG Upstream Norwegia planuje szczegółową analizę projektu, ale dziś zakłada, że ​​usługa magazynowania może zostać uruchomiona w latach 2028-2029.

Podpisanie ostatecznej umowy planowane jest na październik, a decyzja inwestycyjna zapadnie w 2024 roku – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy współpracować z tak doświadczonym i kompetentnym zespołem” – powiedział Gabriel Clemens, dyrektor generalny Horisont Energi.

Równolegle z projektem składowania dwutlenku węgla Orlen prowadzi rozmowy w sprawie nabycia dodatkowych złóż gazu ziemnego u wybrzeży Norwegii i dąży do jak najszybszego osiągnięcia tam rocznej produkcji na poziomie sześciu miliardów metrów sześciennych (mld m3). W 2022 roku spółka wydobyła z Norwegii 3,5 miliarda metrów sześciennych gazu.

„Niedawno nabyliśmy 10% udziałów w licencji na Morzu Norweskim obejmującej złoża Adriana i Sabina. Realizujemy także inne procesy akwizycyjne, o których będziemy informować” – powiedział Obajtek, cytowany przez serwis informacyjny WNP.

„Mamy duże szanse zwiększyć wydobycie w Polsce i Norwegii do 12 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie i chcę to zrobić przed 2030 rokiem” – dodał.

Główny autor obrazu: Materiały prasowe Orlenu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *