Connect with us

Nauka

Niemcy pozyskają hipersoniczny system rakiet antybalistycznych – kolejny krok w stronę wojny nuklearnej

Published

on

Niemcy pozyskają hipersoniczny system rakiet antybalistycznych – kolejny krok w stronę wojny nuklearnej

W połowie sierpnia izraelskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że otrzymało zgodę USA na sprzedaż Niemcom systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Przejęcie systemu przez niemieckie Ministerstwo Obrony musi jeszcze zostać potwierdzone przez parlamenty obu krajów, ale zdaniem obserwatorów jest to już formalność. Komisja budżetu i obrony niemieckiego parlamentu zatwierdziła zakup już w czerwcu. Środek ten ma dalekosiężne implikacje militarne i geostrategiczne. Według niemieckich sił powietrznych Arrow 3 mógłby zacząć działać już w 2025 roku.

Wystrzelenie rakiety obronnej Arrow

Wokół nowego przejęcia toczy się dyskusja na temat przygotowań do wojny nuklearnej. System składa się z mobilnych jednostek rakietowych o zasięgu do 2400 km oraz trzech systemów radarowych. Wysłany w Niemczech Arrow 3 miałby pokryć całą Europę, w tym Moskwę i Krym, a także połowę Turcji oraz część Algierii i Libii. Pocisk osiąga prędkość ponad dziesięciokrotnie większą od dźwięku, może uderzać w rakiety na wysokości do 100 kilometrów i może być również użyty przeciwko satelitom. Szczególnie nadaje się do zwalczania broni masowego rażenia, takiej jak rakiety średniego i dalekiego zasięgu.

Kosztujący prawie cztery miliardy euro – opłacony ze 100 miliardów euro funduszu „specjalnych aktywów” dla armii niemieckiej – jest to największy kontrakt zbrojeniowy w historii Izraela. Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech, z zadowoleniem przyjął zgodę Stanów Zjednoczonych, mówiąc: „To historyczny dzień, który wyznacza punkt zwrotny w stosunkach między Izraelem a Niemcami”. Powiedział, że po raz pierwszy „izraelski system będzie chronił niebo nad Niemcami i całą Europą”. Steffen Seibert, ambasador Niemiec w Izraelu, powiedział, że to posunięcie „doda bardzo znaczący element do naszych stosunków wojskowych”.

Chociaż przejęcie Arrow 3 podkreśla bliskie powiązania dyplomatyczne i wojskowe między Niemcami a Izraelem, decyzja ta oznacza także odejście od innych „gotowych” systemów obrony przeciwrakietowej, takich jak amerykański Terminal High Altitude Area Defense lub wersja francusko-włoski SAMP/T (MAMBA), który w maju i czerwcu został przekazany armii ukraińskiej.

Wojna z mocarstwami nuklearnymi

Nabycie hipersonicznych rakiet antybalistycznych ma bezpośrednio na celu dalszą eskalację wojny zastępczej NATO przeciwko Rosji na Ukrainie. Jest to wojskowy następstwo szalonych wypowiedzi czołowych polityków i strategów wojskowych NATO, że rosyjska broń nuklearna nie powinna „odstraszać” Zachodu od realizacji jego celów wojskowych na Ukrainie. Według źródeł izraelskich system uzbrojenia jest także w stanie obronić się przed rakietą hipersoniczną Kinschal o zdolności nuklearnej, której rosyjskie wojsko używa przeciwko pozycjom ukraińskim od marca 2022 roku.

READ  W dużym badaniu stwierdzono, że zamknięty umysł przewiduje niezgodność ze środkami zapobiegawczymi COVID-19

Rozwój przez Niemcy własnej strategicznej i taktycznej obrony przeciwrakietowej ma także umożliwić ich siłom powietrznym prowadzenie wojny z Rosją i innymi mocarstwami nuklearnymi niezależnie od wsparcia wojskowego USA. Program Arrow wywodzi się z izraelsko-amerykańskiego projektu rozpoczętego w 1986 roku, mającego na celu włączenie Izraela do amerykańskiej Inicjatywy Obrony Strategicznej (SDI). Prezydent USA Ronald Reagan trzy lata wcześniej w niesławnym przemówieniu telewizyjnym oświadczył, że SDI zapewni armii amerykańskiej „środki umożliwiające uczynienie broni nuklearnej nieskuteczną i przestarzałą” oraz „wyeliminowanie zagrożenia ze strony strategicznych rakiet nuklearnych”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *