Connect with us

Gospodarka

Produkcja energii z paliw kopalnych w UE osiąga rekordowo niski poziom: raport – EURACTIV.com

Published

on

Produkcja energii z paliw kopalnych w UE osiąga rekordowo niski poziom: raport – EURACTIV.com

W środę (30 sierpnia) paliwa kopalne wygenerowały zaledwie 33% energii elektrycznej w UE, co stanowi najniższy udział w historii, jak wynika z danych z 1990 r.

Spadek produkcji energii elektrycznej z węgla i gazu był spowodowany spadkiem zużycia energii elektrycznej o 4,6% w całej Unii w związku z wysokimi cenami energii elektrycznej po inwazji Rosji na Ukrainę i utrudnieniami w dostawach gazu. Poinformował o tym zespół doradców Ember Climate.

„Spadek zużycia paliw kopalnych jest znakiem czasów” – powiedział analityk Ember Matt Ewen.

Jak podał Ember, produkcja węgla spadła o 23% i po raz pierwszy w maju stanowiła mniej niż 10% całkowitej produkcji energii elektrycznej w UE.

Choć ceny gazu spadły z „kryzysowego maksimum” w ciągu ostatniego roku, nadal są dwukrotnie wyższe niż w pierwszej połowie 2021 r. – wynika z raportu.

Spadek zużycia energii elektrycznej następuje po podjęciu przez prawie wszystkie państwa członkowskie UE środków nadzwyczajnych w celu zwalczania rosnących cen w okresie od listopada do marca.

Z raportu wynika, że ​​popyt przemysłowy, szczególnie w Niemczech, również spadł w tym okresie.

Paliwa kopalne stanowią obecnie „najniższy w historii udział w miksie energetycznym” wynoszący 33%, stwierdził Ember.

Największe spadki zużycia paliw kopalnych rok do roku odnotowano w Portugalii, Austrii, Bułgarii, Estonii i Finlandii – o ponad 30%.

Ember ostrzegł jednak, że za spadkiem zużycia paliw kopalnych stoi niższy popyt i nie jest on „zrównoważony ani pożądany”.

Ponieważ oczekuje się, że popyt w przyszłości wzrośnie, zastąpienie paliw kopalnych źródłami alternatywnymi musi nastąpić szybciej, stwierdził Ewen.

Wzrost udziału energii odnawialnej i cięcia

Produkcja energii słonecznej wzrosła w pierwszej połowie tego roku o 13% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r., podczas gdy produkcja energii wiatrowej wzrosła o skromniejsze 4,8%.

W Danii i Portugalii energia odnawialna stanowiła ponad 75% koszyka elektroenergetycznego, podczas gdy w Grecji i Rumunii po raz pierwszy energia odnawialna stanowiła ponad 50% udziału w dostawach.

READ  Estoński CIT i opodatkowanie spółek komandytowych. Prezydent podpisał nowe regulacje

W krajach takich jak Hiszpania i Polska energię słoneczną wyłączano czasami, aby uniknąć przeciążenia sieci elektroenergetycznych lub dlatego, że taniej jest wyłączać energię słoneczną niż elektrownie na paliwa kopalne.

„Istnieją punkty, w których występują zatory w sieci i ograniczenia dotyczące energii odnawialnej” – powiedział analityk Ember, Chris Rosslowe.

„Naprawdę szybką rzeczą, którą można by zrobić, byłoby przyspieszenie udostępniania pamięci masowej w sieci. Projekty magazynowania baterii można realizować bardzo szybko” – powiedział.

Jednak wzrost w zakresie czystej energii nadal nie był wystarczający, aby zrekompensować lukę powstałą w wyniku spadku zużycia paliw kopalnych, jak stwierdzono w raporcie.

„Pilnie potrzebne są ogromne wysiłki, zwłaszcza w zakresie energii słonecznej i wiatrowej, aby wesprzeć odporną gospodarkę w całej Europie” – stwierdził Ewen.

Analitycy twierdzą, że rozpoczął się „koniec ery paliw kopalnych”.

Według nowego raportu opublikowanego w środę (12 kwietnia) przez zespół doradców ds. energetyki Ember, rok 2023 będzie początkiem spadku zużycia paliw kopalnych po szczycie globalnej emisji energii elektrycznej w 2022 r.

[Edited by Frédéric Simon]

Przeczytaj więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *