Connect with us

Gospodarka

Polska występuje do Trybunału Sprawiedliwości UE o unieważnienie trzech unijnych polityk klimatycznych

Published

on

Polska występuje do Trybunału Sprawiedliwości UE o unieważnienie trzech unijnych polityk klimatycznych

Polski rząd złożył pozew przeciwko Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej, utrzymując, że trzy polityki klimatyczne UE zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu i nie chronią dobrostanu obywateli.

Warszawa zwróciła się do Sądu Najwyższego UE – Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z siedzibą w Luksemburgu – o uchylenie trzech dyrektyw, które obejmują przełomowe wycofywanie przez Unię silników spalinowych.

REKLAMA

Działania prawne ogłoszone w czerwcu przez minister klimatu Annę Moskwę i wszczęte 17 lipca zostały w poniedziałek opublikowane przez Komisję Europejską.

Pierwsza twierdzi, że unijny zakaz sprzedaży nowych samochodów emitujących CO2 od 2035 r. nałoży nadmierne obciążenie na najbiedniejszych w społeczeństwie i będzie miał „poważne negatywne konsekwencje dla europejskiego przemysłu samochodowego, wykluczenie społeczne i wykluczenie osób biedniejszych z rynku pracy”. transport”.ciągnie”. oraz rosnące nierówności wśród obywateli pod względem poziomu życia”.

Drugim wyzwaniem jest to, że wyznaczone przez UE dla Polski roczne cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu kraju.

Ostatnim wyzwaniem jest unijna tzw. rezerwa stabilności rynkowej, która ma na celu eliminację nadwyżki uprawnień do emisji w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji. Warszawa twierdzi, że może zwolnić miejsca pracy w górnictwie, co doprowadzi do „większych nierówności społecznych między państwami członkowskimi i wzrostu wykluczenia społecznego”.

Polska twierdzi, że dyrektywy naruszają traktaty UE, ponieważ zostały przyjęte bez jednomyślnego poparcia Rady, która reprezentuje 27 państw członkowskich UE, mimo że mają istotne implikacje dla bezpieczeństwa energetycznego krajów.

UE określa siebie jako światowego lidera w procesie przechodzenia na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Jednak podczas gdy potencjał Polski w zakresie energii odnawialnej rośnie, kraj pozyskuje około 70% energii elektrycznej z węgla. Bardziej rygorystyczne przepisy UE, które wejdą w życie w 2025 r., ograniczą finansowanie państwowe, jakie Warszawa może zapewnić swoim elektrowniom węglowym.

READ  Brawo Polska za wspieranie Ukrainy. A teraz pogódź się z Niemcami - POLITICO
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *