Nauka
X Elona Muska usuwa post zaprzeczający Holokaustowi po dniach krytyki | Wiadomości naukowe i technologiczne
Nastąpiło to po tym, jak Muzeum Auschwitz skrytykowało decyzję Elona Muska o usunięciu funkcji blokującej ze swojej platformy, twierdząc, że pozbawiłoby ją to możliwości „blokowania użytkowników promujących zaprzeczenie i nienawiść”.
Za Tom Acres, reporter technologiczny
Wtorek, 22 sierpnia 2023 r., 10:53 w Wielkiej Brytanii
Platforma społecznościowa Elona Muska X usunęła post zaprzeczający Holokaustowi kilka dni po podkreśleniu go przez Muzeum Auschwitz.
Z relacji pamiątkowej wynika, że materiał o charakterze obraźliwym dotyczył m.in masowe morderstwa dokonane przez nazistów jako „bajkę” i w niedzielę zamieścił antysemicki mem.
Choć wcześniej X świergotuznając negowanie Holokaustu za naruszenie swoich zasad, początkowo poinformowała muzeum, że w publikacji nie ma nic złego, i pozostało aktywne.
Post został usunięty we wtorek rano, a konto, które miało tylko 20 obserwujących, zostało zawieszone.
Od tego czasu muzeum naświetliło inną relację zawierającą teorię spiskową o Holokauście.
Konto @MillerStream ma znacznik weryfikacji i prawie 100 tys. obserwujących.
Muzeum podało, że X nie odpowiedział na liczne doniesienia dotyczące tego wpisu.
„Tym razem nawet nie otrzymaliśmy odpowiedzi” – dodał, zaznaczając relacje Piżmo To jest Szef X Linda Yaccarino.
Sky News skontaktowało się z X z prośbą o komentarz.
Musk usuwa funkcję blokady
Dzieje się to po krytyce Muzeum Auschwitz Decyzja Muska o usunięciu funkcji blokady z X.
Ta zmiana jest najnowszą z długiej listy kontrowersyjnych zmian w podejściu do moderowania treści na platformie. odkąd miliarder przejął władzę w październiku ubiegłego roku.
Powiedział, że funkcja blokowania „nie ma sensu” i będzie obowiązywać tylko w przypadku wiadomości bezpośrednich.
Muzeum Auschwitz, które przechowuje teren byłego obozu koncentracyjnego w Polsce, w którym naziści zamordowali co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, szybko sprzeciwiło się tej zmianie.
„Nie zajęcie się komentarzami o charakterze antysemickim i zaprzeczającym Holokaustowi, które pojawiają się w naszych publikacjach poświęconych ofiarom Auschwitz, byłoby wyrządzeniem ich pamięci” – stwierdził.
„Decydujemy się blokować użytkowników, którzy promują zaprzeczanie i nienawiść”.
Zobacz więcej informacji:
Talibowie popierają zadowolenie Muska
Musk ujawnia powód rebrandingu Twittera
„Swoboda wypowiedzi”
Musk, który sam siebie określa jako absolutystę wolności słowa, wielokrotnie bronił swojego stanowiska w sprawie moderowania treści.
Wcześniej w tym miesiącu, X pozwał organ nadzorujący mowę nienawiści który oskarżył najbogatszego człowieka świata o nadzorowanie wzrostu liczby obraźliwych postów i dezinformacji.
Poinformowało o tym Centrum Zwalczania Cyfrowej Nienawiści wzrost nienawistnego językaskrytykował upadek polityki dezinformacji na temat Covid-19To jest umieszczanie reklam obok postów kontrowersyjne doniesienia.
Firma zajmująca się mediami społecznościowymi, w zeszłym miesiącu zmieniono nazwę na Xpowiedział, że wszelkie zmiany w polityce mają na celu ochronę „wolności słowa”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”