Najważniejsze wiadomości
Polska przedstawia referendum w sprawie unijnej polityki uchodźczej – DW – 13.08.2023
Polska przedstawiła w niedzielę nowe pytanie referendalne w sprawie polityki UE wobec osób ubiegających się o azyl z Bliskiego Wschodu i Afryki.
W referendum Polacy zostaną zapytani, czy popierają przyjęcie „tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki” w ramach unijnego programu przesiedleń, powiedział premier Mateusz Morawiecki na X, platformie znanej wcześniej jako Twitter.
Referendum zaplanowano na 15 października, tego samego dnia odbędą się również wybory parlamentarne.
Chociaż Polska przyjęła ponad milion ukraińskich uchodźców, kraj Europy Środkowej jest mniej otwarty dla osób ubiegających się o azyl z krajów z większością muzułmańską. W ostatnich miesiącach migranci z Bliskiego Wschodu i Afryki próbowali przedostać się przez białoruską granicę do Polski. Warszawa oskarżyła Mińsk o wykorzystywanie zdesperowanych ludzi jako broni politycznej.
Czy PiS może ponownie wykorzystać migrację dla sukcesu wyborczego?
Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) chce to zrobić migracja Ważny temat kampanii, bo ma zapobiec dojściu do władzy opozycyjnej Platformy Obywatelskiej. Na czele Platformy Obywatelskiej stoi Donald Tusk, który był premierem Polski w latach 2007-2014, a później przewodniczącym Rady Europejskiej.
PiS wykorzystał nastroje antyimigranckie, aby zapewnić sobie zdecydowaną większość w niższej izbie parlamentu, Sejmie, w wyborach w 2015 roku. W tym roku ponad milion osób przybyło do Europy w poszukiwaniu azylu, wielu uciekając przed konfliktami w krajach takich jak Syria, Irak czy Afganistan.
W czerwcu UE osiągnęły konsensus w sprawie kluczowych przepisów dotyczących azylu i migracji w bloku. Umowa stanowi, że kraje członkowskie muszą albo przyjąć swoją część osób ubiegających się o azyl, albo wpłacić na wspólny fundusz UE.
Polska i Węgry odrzuciły propozycję UE dotyczącą przyjmowania osób ubiegających się o azyl.
PiS wielokrotnie łączył Donalda Tuska z polityką migracyjną UE, twierdząc, że Tusk zrobił więcej dla Niemiec niż dla Polski. Część polskiego elektoratu nadal żywi antyniemieckie nastroje w związku z II wojną światową.
Tusk powiedział wcześniej, że propozycja referendum migracyjnego pokazuje obawy PiS o swoje perspektywy wyborcze. inflacjawraz z Niezadowolenie z surowego polskiego prawa aborcyjnegomoże spowodować, że wyborcy poparli PO w tym cyklu wyborczym.
Planowane są kolejne referenda
Ponadto na 15 października zaplanowano kilka innych referendów zaplanowanych przez PiS.
Kolejna kwestia referendum dotyczy tego, czy Polacy popierają wyprzedaż spółek Skarbu Państwa. Szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że Niemcy chcą „osadzić Tuska w Polsce, aby sprzedawać wspólną własność”.
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska określiła to referendum jako „wielkie oszustwo PiS”. Zwróciła uwagę, że państwowy koncern naftowy Lotos został częściowo sprzedany przez rząd, a kontrolowana przez państwo spółka Saudi Aramco kupiła część jego aktywów.
Planowane jest kolejne pytanie referendalne Październik czy wyborcy opowiadają się za podniesieniem wieku emerytalnego. PiS obniżył wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.
W czasie pełnienia funkcji premiera Tusk opowiadał się za podniesieniem wieku emerytalnego zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. W 2021 roku później uznał tę decyzję za błąd.
Oczekuje się, że polski rząd ogłosi w poniedziałek temat czwartego referendum.
wd/jcg (AP, dpa)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.