Gospodarka
Najważniejsze wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł
Kluczowe dane mają zostać opublikowane w Polsce w przyszłym tygodniu, z oczekiwanym spadkiem CPI i PKB drugi kwartał z rzędu. Na Węgrzech wszystkie oczy będą zwrócone na wstępne dane o wzroście PKB w II kw., ponieważ oczekuje się, że przełamie on passę trzech kolejnych kwartałów ujemnego wzrostu
Polska: Publikacja CPI i wstępnego PKB
CPI (lipiec): 10,8% r/r
Oczekuje się, że GUS potwierdzi swoje wstępne szacunki lipcowej inflacji CPI na poziomie 10,8% r/r. Według wstępnych szacunków ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w ujęciu miesięcznym o 1,2%, ceny nośników energii dla budownictwa mieszkaniowego nie zmieniły się od czerwca, a ceny benzyny wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,4%. Szacujemy, że inflacja bazowa spadła do 10,5% r/r z 11,1% r/rw poprzednim miesiącu. Roczna inflacja będzie w sierpniu zbliżona do jednocyfrowej, az pewnością spadnie poniżej 10% r/r we wrześniu.
Wstępny PKB (II kw. 23): -0,3% r/r
Według naszych prognoz drugi kwartał 2023 roku był drugim z rzędu kwartałem, w którym PKB spadł rok do roku. Spodziewamy się, że gospodarka skurczyła się w podobnym tempie jak w pierwszym kwartale, z jeszcze ostrzejszym rocznym spadkiem konsumpcji prywatnej (prawie -3% r/r), podczas gdy inwestycje w środki trwałe nadal rosły. Oczekujemy, że dodatni wkład eksportu netto przeważył nad hamowaniem wynikającym ze zmiany zapasów. Bardziej wyraźna poprawa aktywności gospodarczej prognozowana jest na IV kwartał.
Węgry: Oczekuje się, że w drugim kwartale wzrost PKB stanie się dodatni
Głównym wydarzeniem w przyszłym tygodniu na Węgrzech będzie wstępna publikacja wzrostu PKB za drugi kwartał. Po tym, jak Węgry znajdowały się w technicznej recesji przez trzy kwartały, spodziewamy się, że Węgry zakończą tę fazę boomem.
Nasza prognoza zakłada wzrost PKB o 0,8% kw/kw, przy czym głównym motorem napędowym będzie rolnictwo i usługi. Osiągom tych pierwszych sprzyjają wyjątkowo sprzyjające warunki pogodowe. Dodajmy do tego strasznie słaby rolniczy rok 2022, a wkład rolnictwa w roczny wzrost może być bliski rekordu.
Z drugiej strony, biorąc pod uwagę nadal presję popytu krajowego, spodziewamy się, że budownictwo i produkcja będą znaczącym hamulcem wzrostu. Ponieważ aktywność gospodarcza została pobudzona w ciągu ostatniego roku przez transfery rządowe w pierwszej połowie 2022 r., ogólny efekt bazy będzie niekorzystny. W tym kontekście spodziewamy się dalszego spadku PKB o 1,2% w ujęciu rocznym w drugim kwartale 2023 r.
Ważne wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”