Gospodarka
Sprzedaż łososia do UE rośnie pomimo obaw związanych z brexitem – Daily Business
Szkoccy producenci łososia po raz kolejny przeciwstawili się krytykom Brexitu, zwiększając sprzedaż do UE.
Polska (wzrost o 48%) i Holandia (wzrost o 114%) – obecnie czwarty i szósty największy światowy rynek – odzwierciedlają wzrost na innych rynkach centralnych i redystrybucyjnych w UE. Sprzedaż eksportowa w UE wzrosła w pierwszej połowie o 3% do 173 mln GBP.
Inne kraje, które odnotowały największy wzrost wartości, to Stany Zjednoczone, Chiny, Tajwan – aż o 174% – oraz Singapur, Japonia i Hiszpania, gdzie łączna sprzedaż wzrosła o 9% w pierwszej połowie roku.
Francja pozostaje zdecydowanie najważniejszym międzynarodowym miejscem docelowym dla łososia szkockiego i chociaż sprzedaż do tego kraju spadła o 5% w pierwszej połowie roku, zostało to z nawiązką zrekompensowane przez szerszy światowy popyt.
Łosoś premium „Label Rouge”, nagrodzony francuską etykietą „Najlepszy łosoś na świecie”, stanowi obecnie około 12% eksportu. Wizją jest zwiększenie tego udziału do 15% do 2026 roku oraz otwarcie rynków w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech, gdzie znak jakości jest coraz bardziej rozpoznawalny.
Zdrowy poziom sprzedaży łososia do UE przeczy ciągłym twierdzeniom SNP i innych krytyków Brexitu, że szkockie firmy nie osiągnęły zysku po opuszczeniu Unii.
Tavish Scott, dyrektor zarządzający grupy handlowej Salmon Scotland, powiedział: „Pierwsza połowa roku to kolejny okres niesamowitych sukcesów łososia szkockiego.
„Szkocki łosoś nie tylko przynosi gospodarce Wielkiej Brytanii setki milionów funtów i tworzy tysiące miejsc pracy, ale także umożliwia rozwój odległych społeczności przybrzeżnych”.
Eksport spoza UE wzrósł o 19%, ponieważ producenci szukali nowych rynków i rozszerzyli sprzedaż do obecnych klientów.
Całkowita sprzedaż eksportowa łososia wyniosła w ubiegłym roku 578 mln GBP, wciąż poniżej rekordowego poziomu 617 mln GBP w 2019 r., ale nowe dane sugerują, że szkocki łosoś jest gotowy na kolejny udany rok.
Chociaż ilość ryb wysyłanych za granicę nieznacznie spadła, odzwierciedlało to ograniczoną globalną podaż – podczas gdy wzrost międzynarodowego popytu spowodował wzrost cen.
Oddzielnie krajowy rynek łososia w Wielkiej Brytanii szacuje się na około 1,2 miliarda funtów rocznie, a wartość dodana brutto (WDB) tego sektora wynosi 766 milionów funtów dla gospodarki Szkocji i Wielkiej Brytanii.
Łosoś hodowlany bezpośrednio zatrudnia 2500 osób w Szkocji, a dalsze 10 000 miejsc pracy zależy od tego sektora.
Brytyjski sekretarz stanu ds. Szkocji i eksportu, Lord Malcolm Offord, powiedział: „Są to niezwykle zachęcające dane dotyczące eksportu szkockiego łososia i wskazują na kolejny dobry rok dla sektora”.
„Od USA po Chiny rośnie eksport naszych wysokiej jakości produktów, co świadczy o globalnym popycie na nie.
„Ugruntowuje pozycję łososia jako jednego z największych produktów eksportowych Wielkiej Brytanii, a rząd Wielkiej Brytanii zrobi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc sektorowi kontynuować ten wzrost w nadchodzących miesiącach i latach”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”