Nauka
Konsorcjum kierowane przez firmę Thales Alenia Space zostało wybrane do wdrożenia i eksploatacji infrastruktury WEkEO 2.0 dla EUMETSAT i jego partnerów
Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), ogłasza podpisanie umowy Copernicus WEkEO 2.0 Service Delivery and Operations z Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), reprezentującą europejską Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), Mercator Ocean International (MOI) i Europejska Agencja Środowiska (EEA), wspólnie zwani WEkEO Partners, w celu świadczenia usług w chmurze obliczeniowej i powiązanych usług dla platformy WEkEO 2.0. System ten zastąpi obecne WEkEO Data Access and Information Services (DIAS) finansowane przez Komisję Europejską i zapewni szybki i bezpieczny, uproszczony dostęp do danych i produktów z europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus i innych usług środowiskowych.
Platforma WEkEO jest ważną bramą do wykorzystania mocy wiodących danych środowiskowych z przestrzeni kosmicznej. Zapewnia nie tylko bezpłatny i otwarty dostęp do danych z konstelacji Sentinel, a także danych i produktów z czterech usług Copernicus skoncentrowanych na danych środowiskowych (morskich, atmosferycznych, klimatycznych i lądowych), ale zapewnia również bezpłatny (i płatny) dostęp do potężnych środowisk przetwarzania środowisk wirtualnych, które pozwalają użytkownikom przekształcać dane. Przedsiębiorcy, badacze lub wszyscy zainteresowani obywatele mogą korzystać z platformy WEkEO do tworzenia aplikacji o wartości dodanej, opracowywania modeli i przekształcania danych lub po prostu eksplorować dane w oparciu o przestrzeń kosmiczną programu Copernicus oraz dane pochodzące z technologii i modeli in situ.
Platforma WEkEO v1, obecnie działająca z umową dotyczącą poziomu usług na poziomie 99,70%, jest z powodzeniem obsługiwana przez Thales Alenia Space i CloudFerro od 2019 roku i została wdrożona w trzech krajach europejskich (Niemcy, Włochy i Polska), łącząc usługi w chmurze prywatnej i publicznej.
Umowa WEkEO 2.0 przewiduje zastąpienie WEkEO v1 zupełnie nową, najnowocześniejszą platformą WEkEO 2.0, zapewniającą ciągłość i stabilność usług WEkEO na lata. Obejmuje dostarczanie „jako usługi” wirtualnej infrastruktury obliczeniowej, pamięci masowej i sieciowej, a także dostęp do danych i hostowane zasoby przetwarzania. Nowa platforma będzie oferować ulepszone funkcje użytkownikom WEkEO, takie jak funkcje bezserwerowe, które umożliwiają przetwarzanie na żądanie blisko danych, a także hybrydyzację z High Performance Computing (HPC), umożliwiającą wykonywanie złożonego i masowego szybkiego przetwarzania danych. Thales Alenia Space zapewni płynne przejście obecnych użytkowników WEkEO na nową platformę do końca 2023 roku.
Przeglądarka danych WEkEO
Nowa umowa świadczy o doskonałości usług świadczonych przez Thales Alenia Space i jej partnerów dla WEkEO v1, z którego korzysta obecnie ponad 14 000 użytkowników, zapewniając dostęp do ponad 410 zestawów danych od partnerów EUMETSAT i WEkEO. Nowa platforma WEkEO 2.0 skorzysta z polityki linii produktów segmentu naziemnego Thales Alenia Space, a w szczególności z rozwiązania GeoDataCenter, platformy przetwarzania danych i usług opracowanej specjalnie dla nowych podmiotów w dziedzinie obserwacji Ziemi.
Thales Alenia Space jest liderem konsorcjum złożonego z uznanych uczestników WEkEO v1: CloudFerro, Orange Business Services, GMV oraz dwóch nowych partnerów, CGI i MEEO.
Bertrand Denis, wiceprezes ds. obserwacji i nauki w Thales Alenia Space, powiedział: „Thales Alenia Space ma przyjemność zostać ponownie wybranym przez EUMETSAT do kontynuowania działania WEkEO 2.0, potwierdzając ich zaufanie do naszych możliwości projektowania, wdrażania i obsługi takich zaawansowana platforma usług informacji i dostępu do danych. Ta nowa platforma będzie zawierała istotne zmiany, które poprawią doświadczenia użytkowników WEkEO i nadal będą upraszczać dostęp do danych i produktów partnerów Copernicus, EUMETSAT i WEkEO. Uzupełnienie naszej oferty systemów kosmicznych o najnowocześniejsze rozwiązania segmentu naziemnego jest kluczowym elementem naszej strategii rozwoju w dziedzinie obserwacji Ziemi i jesteśmy dumni, że EUMETSAT ma zaufanie do tego podejścia”.
EUMETSAT
Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych jest organizacją międzyrządową z siedzibą w Darmstadt w Niemczech, zrzeszającą obecnie 30 państw członkowskich. Jej głównym zadaniem jest wdrażanie europejskich satelitarnych systemów obserwacji pogody i udostępnianie danych partnerom. Na zlecenie Komisji Europejskiej, w ramach projektu Copernicus, EUMETSAT wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną realizuje projekt wykorzystania danych satelitarnych do monitorowania atmosfery, oceanów i zmian klimatycznych.
ECMWF
Europejskie Centrum Prognoz Średniookresowych jest niezależną organizacją międzyrządową, która współpracuje z 34 krajami. ECMWF jest także instytutem badawczym oraz instytucją przygotowującą i rozpowszechniającą numeryczne prognozy pogody dla krajów członkowskich. Na zlecenie Komisji Europejskiej ECMWF prowadzi monitoring atmosfery w ramach Systemu Monitoringu Atmosfery Copernicus oraz monitoring zmian klimatu (Copernicus Climate Change Service).
Mercator Ocean International
Jest to prywatna firma non-profit z siedzibą we Francji niedaleko Tuluzy. Mercator Ocean International zajmuje się tworzeniem systemów prognozowania pogody na podstawie danych oceanicznych. Firma współpracuje z wieloma instytucjami naukowo-badawczymi oraz realizuje dla Komisji Europejskiej projekt usługi monitoringu środowiska morskiego Copernicus.
Europejska Agencja Środowiska
Agencja Unii Europejskiej (UE), założona w 1994 r., dostarcza wiedzę i dane wspierające europejskie cele środowiskowe i klimatyczne.
O PRZESTRZENI THALES ALENIA
Dzięki ponad 40-letniemu doświadczeniu i unikalnemu połączeniu umiejętności, wiedzy i kultur Thales Alenia Space oferuje opłacalne rozwiązania dla telekomunikacji, nawigacji, obserwacji Ziemi, zarządzania środowiskiem, eksploracji, nauki i infrastruktury orbitalnej. Rządy i przemysł prywatny polegają na Thales Alenia Space przy projektowaniu systemów satelitarnych, które zapewniają połączenia i pozycjonowanie w dowolnym miejscu i czasie, monitorują naszą planetę, usprawniają zarządzanie jej zasobami oraz badają nasz Układ Słoneczny i nie tylko. Thales Alenia Space postrzega przestrzeń kosmiczną jako nowy horyzont, pomagając budować lepsze i bardziej zrównoważone życie na Ziemi. Spółka joint venture pomiędzy Thales (67%) i Leonardo (33%), Thales Alenia Space dołącza również do Telespazio, tworząc Space Alliance firm macierzystych, które oferuje pełen zakres usług. Thales Alenia Space odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości około 2,2 miliarda euro w 2022 roku i zatrudnia około 8500 pracowników w 17 lokalizacjach w 10 krajach Europy oraz fabrykę w USA.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”