Connect with us

Nauka

Sztuczne materiały w gniazdach mogą stanowić zagrożenie dla ptaków: badanie

Published

on

Sztuczne materiały w gniazdach mogą stanowić zagrożenie dla ptaków: badanie

Według nowych badań 176 gatunków ptaków na całym świecie wykorzystuje w swoich gniazdach różnorodne materiały antropogeniczne. Ptaki wykorzystują nasze resztki lub wyrzucone materiały na całym świecie. Ptaki morskie w Australii używają w swoich gniazdach sieci rybackich, rybołowy w Ameryce Północnej używają sznurka, ptaki miejskie w Ameryce Południowej używają niedopałków papierosów, a kosy w Europie zbierają plastikowe torby do wykorzystania w swoich gniazdach. Badanie to zostało opublikowane w specjalnym wydaniu Philosophical Transactions of the Royal Society B na temat „Ewolucyjna ekologia gniazd: podejście krzyżowe”.

Zdaniem naukowców ten materiał znaleziony w ptasich gniazdach może być korzystny. Na przykład niedopałki papierosów zatrzymują nikotynę i inne związki, które odstraszają ektopasożyty przyczepiające się do skóry młodych ptaków i wysysające ich krew. Tymczasem twardsze materiały syntetyczne mogą pomóc w zapewnieniu wsparcia strukturalnego dla gniazdujących ptaków, podczas gdy folia z tworzywa sztucznego może pomóc w zapewnieniu izolacji i utrzymaniu ciepła piskląt. Pomimo tych potencjalnych zalet należy pamiętać, że materiał antropiczny może być szkodliwy dla ptaków. Mark Mainwaring powiedział: „W specjalnym wydaniu podkreślono, że gniazda wielu różnych taksonów – od ptaków po ssaki, od ryb po gady – pozwalają im przystosować się do presji wywołanej przez człowieka. gniazd, aby zapewnić rodzicom i potomstwu miejsce do schronienia się przed stale rosnącymi temperaturami w zmieniającym się klimacie”.

Materiały antropogeniczne czasami szkodzą ptakom. Rodzice i dzieci są czasami śmiertelnie zaplątani w sznurek do belownicy. W międzyczasie potomstwo czasami połyka materiał antropogeniczny po pomyleniu go z naturalną zdobyczą. Wreszcie włączenie kolorowych materiałów antropogenicznych do gniazd przyciąga drapieżniki do tych gniazd, które następnie atakują jaja lub pisklęta. Oznacza to, że musimy zmniejszyć ilość plastiku i innych materiałów wytworzonych przez człowieka, które wyrzucamy. Główna autorka badań Zuzanna Jagiełło, która pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, dodała: „Szeroka gama gatunków ptaków umieściła w swoich gniazdach materiały antropogeniczne. Jest to niepokojące, ponieważ coraz bardziej oczywiste jest, że takie materiały mogą szkodzić pisklętom” a nawet dorosłe ptaki”. Zuzanna Jagiełło powiedziała też, że „potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, ile gatunków ptaków na całym świecie umieszcza te materiały w swoich gniazdach, abyśmy mogli w pełni zrozumieć skalę problemu”.

READ  Efekt Viktora Orbana: dlaczego amerykańscy konserwatyści kochają Węgry

Drugi autor badania, Jim Reynolds, naukowiec z Centre for Ornithology na Uniwersytecie w Birmingham w Wielkiej Brytanii, zauważył: „W szybko urbanizującym się świecie, który dzielimy z wieloma różnymi taksonami zwierząt, nie jest zaskakujące, że ptaki wykorzystują nasze odrzucone materiały w Chociaż wiele pozostaje jeszcze do zrozumienia, w jaki sposób tworzywa sztuczne wpływają na ptaki, ekscytujące jest to, że ptaki, dzięki swojej dużej mobilności i biologii reprodukcyjnej, mogą okazać się silnymi biomonitorami antropogenicznego zanieczyszczenia środowiska”. (ANI)

(Ta historia nie została zredagowana przez zespół Devdiscourse i jest generowana automatycznie z konsorcjalnego kanału).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *