Connect with us

technologia

Wielka Brytania i Polska podpisują nowe „Partnerstwo strategiczne 2030”

Published

on

Wielka Brytania i Polska podpisują nowe „Partnerstwo strategiczne 2030”

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly i minister obrony Ben Wallace spotkali się z polskim ministrem spraw zagranicznych w Lancaster House w Londynie podpisały nowe „Partnerstwo strategiczne 2030”.

To ostatnie zobowiązanie – ujednolicenie wspólnych priorytetów na arenie światowej i wzmocnienie ich współpracy w dziedzinie obronności – opiera się na tym Traktat między Wielką Brytanią a Polską z 2017 r. Długoletnia współpraca obronna, którą obaj prowadzili od tego czasu, rozpoczęła się wraz z traktatem polsko-brytyjskim.

„Aby to osiągnąć, budujemy zdolności nowej generacji dla naszych sił zbrojnych; prowadzenie wspólnych ćwiczeń szkoleniowych wspierających operacje powietrzne, lądowe, morskie, kosmiczne i cybernetyczne; wzmocnienie polityki odstraszania i obrony NATO; i zjednoczeni w naszym podejściu do Indo-Pacyfiku; groźby rządowe; działania hybrydowe; w tym instrumentalizację migrantów; i zwalczania nielegalnej migracji” – powiedział dokument partnerski wyjaśnione.

Oba narody zgodziły się, że ich ministrowie spraw zagranicznych i obrony będą nadzorować wdrażanie tego partnerstwa na dorocznym, dwustronnym spotkaniu Kwadrygi.

brytyjska i polska obrona powietrzna

W kwietniu Wielka Brytania i Polska podpisały jeden Duża umowa eksportowa w zakresie obrony przeciwlotniczej o wartości 1,9 miliarda funtów. To wprowadziło brytyjski system obrony powietrznej MBDA w całej Europie. Wielka Brytania wyposaży 22 polskie baterie obrony powietrznej w brytyjskie modułowe pociski przeciwlotnicze (CAMM) i wyrzutnie w ramach programu PILICA+.

To była znacząca umowa, która ucieleśnia to, co najnowsze partnerstwo po raz kolejny ma nadzieję osiągnąć. Zamierza jednak robić to na większą skalę, co skłoni jej sojuszników i partnerów z UE i NATO do wspólnych działań.

Jednak Wielka Brytania i Polska nie zgadzają się co do niektórych obszarów bezpieczeństwa, takich jak inicjatywa European Sky Shield. Podczas gdy Wielka Brytania dołączyła do projektu w momencie jego uruchomienia w październiku ubiegłego roku, a raporty z tego tygodnia sugerowały, że notorycznie neutralne kraje, takie jak Austria i Szwajcaria, rozważają przystąpienie do kierowanego przez Niemcy programu obrony powietrznej, Polska i Francja są wyjątkiem.

READ  Narażenie na ftalany związane z przedwczesnym porodem

Ukraina w centrum nowego partnerstwa

„W dłuższej perspektywie będziemy pomagać Ukrainie w odstraszaniu i obronie przed każdą dalszą agresją” – podkreślono w dokumencie.

„Uznajemy potrzebę wspierania przejścia Ukrainy na standardowy sprzęt NATO, aby umożliwić interoperacyjność i zaopatrzenie oraz dostosowanie go do wartości NATO.

„Jednocześnie obie strony uznają potrzebę nadania nowego rozmachu stosunkom NATO-Ukraina i wyniesienia ich na nowy, wyższy poziom. „Dotyczy to odpowiedzi na euroatlantyckie aspiracje Ukrainy i wykracza poza oświadczenia związane z decyzjami szczytu NATO w Bukareszcie” – zasugerowały oba narody.

Mniej jasne jest to, że oba narody popierają wejście Ukrainy do NATO. Sugerują, że mapa drogowa wejścia Ukrainy do sojuszu wojskowego wykracza daleko poza nieokreślone i niejasne zapewnienia, które NATO złożyło Ukrainie i Gruzji podczas szczytu w Bukareszcie w 2008 roku.

W obliczu zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie to wspólne oświadczenie sugeruje, że długoterminowy proces członkostwa Ukrainy w NATO jest perspektywą, która nie została jeszcze całkowicie zniweczona.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *