Connect with us

technologia

Polska Hynfra zbuduje jordańską fabrykę zielonego amoniaku o mocy 530 MW

Published

on

Polska Hynfra zbuduje jordańską fabrykę zielonego amoniaku o mocy 530 MW
Oczekuje się, że zielony wodór i amoniak będą stanowić dużą część wdrażania energii odnawialnej w regionie MENA. Zdjęcie: Patrick Neckman, Flickr

Polska firma wodorowa Hynfra założyła w Jordanii nowe przedsięwzięcie w celu budowy zielonej fabryki amoniaku zasilanej panelem fotowoltaicznym o mocy 530 MW.

Jordan Green Ammonia LLC została utworzona jako spółka joint venture między Hynfra i jordańskim menedżerem inwestycji przemysłowych Fidelity Group, której głównym celem jest budowa tej zielonej fabryki amoniaku w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Akaba (ASEZ). ASEZ to wyznaczony obszar niskotaryfowy, którego celem jest rozwój przemysłu, turystyki i handlu w regionie.

Oprócz instalacji fotowoltaicznej o mocy 530 MW – której szczegóły dotyczące dostawy i technologii nie zostały ujawnione – projekt obejmuje magazyn energii, elektrolizer i zakład odsalania wody morskiej i ma produkować od 100 000 do 200 000 ton amoniaku rocznie.

„Nasz jordański projekt ma szansę odegrać ważną rolę w dekarbonizacji światowego rynku amoniaku” — powiedział Wael Suleiman, założyciel Fidelity Group i dyrektor generalny Jordan Green Ammonia. „W ciągu kilku dekad konwencjonalny amoniak zostanie całkowicie zastąpiony amoniakiem odnawialnym. Jednocześnie oczekuje się, że do 2050 roku zapotrzebowanie na produkcję amoniaku wzrośnie prawie czterokrotnie. Jesteśmy częścią tej rewolucji”.

Fidelity Group współpracuje przede wszystkim z producentami surowców energetycznych, naftowych i petrochemicznych w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA).

Produkcja zielonego wodoru i amoniaku w regionie MENA nabiera tempa. Technologia PV Premium opublikował w zeszłym miesiącu dogłębne spojrzenie na rolę, jaką zielone elektrownie wodorowe będą odgrywać w biznesie dekarbonizacji Bliskiego Wschodu, a wiele dużych projektów jest w przygotowaniu.

Jednym z największych jest zakład w Arabii Saudyjskiej, który do końca 2026 roku ma produkować 600 ton zielonego wodoru dziennie, zasilany przez 4 GW projektów fotowoltaicznych i wiatrowych. Projekt osiągnął w zeszłym miesiącu zamknięcie finansowe w wysokości 8,4 miliarda dolarów.

W Abu Dhabi powstanie również duża zielona fabryka amoniaku, zasilana 650 MW z fotowoltaiki.

READ  25 lat biura Happold w Polsce

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *