Connect with us

Gospodarka

Zastosowane w budżecie prognozy wzrostu gospodarczego są zbyt optymistyczne

Published

on

Zastosowane w budżecie prognozy wzrostu gospodarczego są zbyt optymistyczne

budżet

Tegoroczny budżet wymaga deficytu, jeśli prognozy się nie sprawdzą, mówi grupa monitorująca

Przywódcy luksemburscy byli zbyt optymistyczni, przygotowując tegoroczny budżet, który będzie miał deficyt i zwiększy nadchodzącą presję ze strony wyższego bezrobocia i długoterminowych potrzeb w zakresie większych wydatków na mieszkania, wydatki na obronę i przejście na czystszą energię, powiedział krajowy regulator.

Prognozy wzrostu gospodarczego na poziomie 2,4% w tym roku i 3,8% w przyszłym roku wyniosą około 1,5% w 2023 i 2,5% w 2024, podała Krajowa Rada Finansów Publicznych (CNFP) w oświadczeniu oceniającym budżetowanie ustawodawcze.

„Oczekuje się, że deficyty wyniosą -1,5% PKB w 2023 r. i -1,7% PKB w 2024 r. (lub 1,5 mld euro)” – powiedział CNFP, którego członkowie śledzą publikację swojego raportu w Komisji Finansów Izby posłów zebrało się w poniedziałek.

„Zmiana sytuacji w finansach publicznych może zagrozić przestrzeni fiskalnej w przypadku pogorszenia się warunków makroekonomicznych” – stwierdziła Rada.

Oczekuje się, że inflacja w tym roku jeszcze spadnie, ale prawdopodobnie w ciągu najbliższych czterech lat będzie mniej nowych miejsc pracy i wzrośnie stopa bezrobocia – poinformowała rada.

Nowe dane pokazują, że Luksemburg rozpoczął rok od niemal najwyższego wzrostu gospodarczego w UE po zakończeniu 2022 roku na minusie.

Wzrost ogólnej aktywności gospodarczej w Luksemburgu o 2% w okresie od stycznia do marca w porównaniu z poprzednim kwartałem został przekroczony jedynie przez 3,8% w Unii Europejskiej, jak podała w czwartek unijna agencja statystyczna Eurostat. Następnie PKB Wielkiego Księstwa wzrósł spadek o 2,2% w ostatnim kwartale 2022 r w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku.

Wynik gospodarczy Luksemburga w pierwszych trzech miesiącach tego roku był o 0,4 punktu procentowego niższy od wzrostu odnotowanego przez przedsiębiorstwa i konsumentów w pierwszym kwartale 2022 r., gdy świat wychodził z pandemii Covid-19 i przed inwazją Rosji na Ukrainę Sektor energetyczny gwałtownie wzrósł i Ceny żywności.

READ  bne IntelliNews – Polski PKB w czwartym kwartale wzrósł o 1,7% rok do roku

Aktywność gospodarcza w Wielkim Księstwie wzrosła Jak podała krajowa agencja statystyczna Statec, inflacja wzrosła o 2,2% między kwietniem a czerwcem ubiegłego roku io 3,8% w trzecim kwartale, po czym spadła o 2,2% rok do roku w ostatnich trzech miesiącach roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *