Gospodarka
Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA w przyszłym tygodniu
USA: Oczekuje się, że Fed podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych w lipcu
Jastrzębia retoryka Fed była kontynuowana w zeszłym tygodniu i prawdopodobnie zobaczymy jej więcej w nadchodzącym tygodniu, ponieważ kilku urzędników ma zaplanowane przemówienia. Decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie została opisana jako spowolnienie ścieżki zacieśniania monetarnego, a nie „pauza”, i jako taka prawdopodobnie musielibyśmy zaobserwować słabość w tworzeniu miejsc pracy i wzrost poniżej 0,2% miesiąc do miesiąca inflacji, aby powstrzymać Fed przed podwyższeniem stóp procentowych o 25 punktów bazowych w lipcu.
Kalendarz danych obejmuje zamówienia na dobra trwałego użytku i liczbę mieszkań, które powinny pozostać względnie stabilne. Najważniejszym wydarzeniem będzie jednak preferowana przez Fed miara inflacji, centralny deflator wydatków osobistych. Niestety, nie spodziewamy się realnego spowolnienia i ceny lipcowej podwyżki prawdopodobnie wzrosną.
Kanada: Bank of Canada ponownie zaczął podnosić stopy procentowe w tym miesiącu
W Kanadzie poznamy dane o inflacji i PKB. Bank Kanady wznowił podnoszenie stóp procentowych w tym miesiącu po przerwie trwającej od stycznia. Pozostajemy przekonani, że inflacja nieco wyhamuje, a bazowy CPI może spaść poniżej 4%. Jednak, podobnie jak w przypadku Fed, prawdopodobnie nie wystarczy to, aby zapobiec ostatecznej podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych w lipcu
Polska: CPI (czerwiec Flash): 12,2% r/r
Nasz wstępny szacunek – który w najbliższych dniach może zostać nieznacznie zrewidowany – wskazuje na spadek inflacji CPI do 12,2% r/rw czerwcu z 13,0% r/rw maju. Spodziewamy się, że roczna dynamika cen żywności będzie zbliżona do obserwowanej w maju, a inflacja bazowa zbliży się do majowego odczytu 11,5% r/r. Rok do roku ceny benzyny odnotowały kolejny gwałtowny spadek, a energia mieszkaniowa również odnotowała słabszy roczny wzrost w tym miesiącu.
Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia we wrześniu jednocyfrowej inflacji CPI, co NBP sygnalizuje jako warunek wstępny ewentualnej obniżki stóp w tym roku. Na koniec 2023 roku obserwujemy inflację konsumencką nieco powyżej 8% rok do roku. W sierpniu inflacja zasadnicza może spaść poniżej inflacji bazowej, która naszym zdaniem będzie słabnąć w znacznie wolniejszym tempie niż inflacja zasadnicza.
Źródło: ING
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”