Temperatury wody oceanicznej w Wielkiej Brytanii i Irlandii są o ponad 9 stopni Fahrenheita (5 stopni Celsjusza) powyżej średnich długoterminowych dla tej części roku, co budzi obawy o śmierć organizmów morskich jeszcze w tym roku.
pomiary satelitarne pokazują, że nieoczekiwana morska fala upałów szczególnie uderzyła w ogólnie zimne północno-wschodnie wybrzeże Szkocji i północno-zachodnią Irlandię. Podobne skrajności wykryto w Morzu Bałtyckim u wybrzeży Niemiec i Polski.
Naukowcy zajmujący się klimatem klasyfikują obecną morską falę upałów jako ekstremalną do ekstremalnej kategorii IV lub V, co według Craiga Donlona, eksperta ds. obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jest niezwykle niezwykłe o tej porze roku.
Powiązany: 10 niszczycielskich oznak zmian klimatu, które satelity widzą z kosmosu
„Ekstremalne morskie fale upałów nie są codziennym wydarzeniem na wodach Wielkiej Brytanii” – powiedział Donlon w raporcie ESA. deklaracja. „Dane satelitarne, wraz z danymi naziemnymi, pozwolą nam udokumentować wpływ tej morskiej fali upałów, w tym stres na ekosystem morski, wpływ na sektory takie jak akwakultura i rybołówstwo, modyfikację lokalnych wzorców wiatrów i możliwe opady deszczu, które może przyjść później”.
Obecna fala upałów jest zwieńczeniem okresu wzrostu temperatur na północnym Atlantyku, który rozpoczął się w kwietniu. Brytyjski urząd meteorologiczny Met Office poinformował, że temperatury oceanów na północnym Atlantyku w maju były najcieplejsze od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1850 r., średnio o 2,25 stopnia F (1,25 stopnia C) powyżej średnich wartości z okresu od 1961 do 1990 roku. . .
Według profesora Alberta Kleina Tanka, szefa Met Office Hadley Center, do nieoczekiwanego ocieplenia przyczyniły się wyjątkowo łagodne wiatry znad oceanu.
„Zwykle unoszący się w powietrzu pył znad Sahary pomaga ochłodzić ten region, blokując i odbijając część energii słonecznej; ale lżejsze niż przeciętne wiatry zmniejszyły ilość pyłu w atmosferze regionu, potencjalnie prowadząc do wyższych temperatur” – powiedział Tank w Met Office deklaracja.
Czerwiec również zapowiada się jako jeden z najgorętszych w historii pomiarów na całym świecie, dodając więcej paliwa do ocieplenia oceanów.
Morska fala upałów na północnym Atlantyku zbiega się z początkiem ocieplenia el nino wzór, który rozwinął się na Pacyfiku w ostatnich miesiącach, ale który prawdopodobnie będzie miał daleko idące konsekwencje na całym świecie. Naukowcy obawiają się, że obecna ekstremalna morska fala upałów to dopiero początek tego, co może być trudnym latem nowych ekstremalnych warunków klimatycznych.
„To naprawdę zaskakująca sytuacja globalna, ponieważ dodatkowe ocieplenie powierzchni, które teraz obserwujemy, w końcu zmiesza się z słupem wody oceanu” – powiedział Donlon. „Część tego nadmiaru ciepła dotrze do Oceanu Arktycznego poprzez prądy oceaniczne przez Cieśninę Fram i Morze Norweskie, jeszcze bardziej pogłębiając zanikanie arktycznego lodu morskiego. Będziemy szczegółowo monitorować, aby zobaczyć, jak wszystkie te aspekty ewoluują z wielkim zainteresowaniem”. .
Jules Kajtar z Narodowego Centrum Oceanografii w Southampton w Wielkiej Brytanii, powiedział Grupa Muzeów Nauki że wyjątkowo ciepłe temperatury morza mogą mieć niszczący wpływ na ekosystem morski na wodach Wielkiej Brytanii
„Powodem, dla którego jesteśmy zaniepokojeni, jest to, że ekosystem nie doświadczył wcześniej takich temperatur o tej porze roku” – powiedział. „Ocieplenie oceanów może sprawić, że woda stanie się bardziej kwaśna i doprowadzić do obniżenia poziomu tlenu w wodzie”.