Gospodarka
Intel inwestuje 4,6 miliarda dolarów w polską witrynę chipów
Amerykański gigant chipowy Intel zainwestuje do 4,6 mld USD w budowę nowej lokalizacji w Polsce i stworzy w ten sposób około 2000 miejsc pracy, poinformowała firma w piątek.
Nowy obiekt we Wrocławiu „pomoże zaspokoić krytyczne potrzeby w zakresie zdolności montażowych i testowych, których Intel oczekuje do 2027 roku” – napisał Intel w oświadczeniu.
Inwestycja w Polsce ma na celu pomóc Unii Europejskiej w stworzeniu bardziej odpornego łańcucha dostaw półprzewodników i zmniejszeniu zależności od Azji, czytamy w oświadczeniu.
Premier Mateusz Morawiecki ocenił to oświadczenie jako element „wzmocnienia i konsolidacji współpracy transatlantyckiej” z USA.
„Dzięki tej inwestycji Intela Polska będzie odtąd ważną częścią niezbyt rozbudowanego systemu dostaw tych najbardziej zaawansowanych technologii” – powiedział Morawiecki dziennikarzom we Wrocławiu.
Intel jest jednym z wiodących na świecie producentów półprzewodników i wytwarza szeroką gamę produktów, w tym chipy najnowszej generacji.
UE zamierza do 2030 r. odzyskać 20 procent światowych mocy produkcyjnych półprzewodników – podwoić obecną produkcję – i zainwestowała miliardy w fabryki chipów Intela w Niemczech i Irlandii.
Intel powiedział, że jego europejskie operacje przyczynią się do oszczędności w unijnym łańcuchu dostaw i że firma planuje wyprodukować chipy o wartości 80 miliardów euro w Europie w ciągu dziesięciu lat.
Intel powiedział, że budowa jego fabryki w Niemczech, która ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2023 roku, jeszcze się nie rozpoczęła, częściowo z powodu inflacji.
Niemieckie Ministerstwo Gospodarki ogłosiło, że zamierza wesprzeć budowę dodatkowymi środkami publicznymi.
Ogłoszenie nowej lokalizacji Intela w Polsce następuje po trudnym dla firmy pierwszym kwartale 2023 roku.
W kwietniu firma ogłosiła gwałtowny spadek sprzedaży w okresie styczeń-marzec, ponieważ gwałtownie spadł popyt na półprzewodniki, zwłaszcza do komputerów osobistych.
Firma została również dotknięta spadkiem popytu na chipy do centrów danych i stara się konkurować z Nvidią o półprzewodniki leżące u podstaw generatywnej sztucznej inteligencji w stylu ChatGPT, głównego nowego, głodnego sektora.
Branża chipów jest znana ze swojej zmienności, ponieważ popyt i podaż zmieniają się wraz ze spadkami i wzrostami światowej gospodarki.
Jej kluczowa rola w globalnym łańcuchu dostaw stała się oczywista u szczytu pandemii Covid.
Blokady i ograniczenia zdrowotne ograniczyły produkcję w Azji, uniemożliwiając zaspokojenie rosnącego popytu na chipy, podczas gdy wszyscy korzystali z Internetu w celu pracy, zakupów i rozrywki.
Półprzewodniki stały się również politycznym pionkiem między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, ponieważ Waszyngton wzywa swoich sojuszników do zaprzestania dostarczania Chinom najnowocześniejszych układów scalonych.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”