Connect with us

Gospodarka

Polska w globalnych łańcuchach dostaw: globalne szanse i lokalne ryzyka | raport

Published

on

Polska w globalnych łańcuchach dostaw: globalne szanse i lokalne ryzyka |  raport

Silna reakcja na globalne wstrząsy podażowe

Polskie firmy wykazały się w ostatnich latach dużą odpornością na bezprecedensowe szoki zewnętrzne. Gdy pandemia Covid-19 zachwiała łańcuchami dostaw, a wojna na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost cen paliw, zarówno menedżerowie, jak i pracownicy szybko przystosowali się do narastających zawirowań. Tak silna reakcja sygnalizuje pozytywne perspektywy dla Polski w przyszłości, która może charakteryzować się większą zmiennością, niepewnością, złożonością i niejednoznacznością (tzw. „świat VUCA”).

powrót do normalności

Od tego czasu wyniki globalnego łańcucha dostaw powróciły do ​​czegoś w rodzaju normalności, a pierwsze oznaki poprawy zaczęły się w połowie 2022 r., wzmocnione przez zniesienie przez Chiny ograniczeń związanych z pandemią w grudniu. Widzimy to na poziomach z jesieni do lata 2019 opisanych w indeksie syntetycznym (opracowanym przez Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku). Historia Indeksu Presji w Łańcuchu Dostaw sięga końca lat 90. XX wieku i pokazuje nadejście zjawiska „czarnego łabędzia” w latach 2020-21.

Global Supply Chain Pressure Index, NY Fed Odchylenie od średniej wieloletniej

Źródło: nowojorski Fed

Średnie światowe wskaźniki cen żywności FAO w latach 2014-2016 = 100

Źródło: FAO za pośrednictwem Bloomberga

Wnioski oparte na danych makroekonomicznych wydają się przeczyć informacjom dostarczonym przez polskie firmy (starsi przedstawiciele 20 firm z różnych sektorów) oraz trzy działające w Polsce Izby Gospodarcze (niemiecką, skandynawską i włoską).

Szansa na rozwój nowych firm

Ta nowa, nieznana rzeczywistość stawia przed nami nie tylko dodatkowe koszty i ryzyka, ale także nowe wyzwania i możliwości wynikające z większego zainteresowania Polską zarówno firm światowych, jak i europejskich. Ich deklaracje – a czasem konkretne decyzje biznesowe – mogą oznaczać większe zamówienia i inwestycje zagraniczne w kraju (nearshoring w przeciwieństwie do wcześniejszego offshoringu).

Najpopularniejsze lokalizacje sourcingu i reshoringu dla firm europejskich, N=210

Źródło: Alex Hadwick (red.), Reuters Events

W czasach wzmożonych napięć geopolitycznych położenie geograficzne Polski może być zmorą, ale także odskocznią do rozwoju gospodarczego.

Dla gospodarek zachodnich Polska jest buforem przed agresywną Rosją i pomostem do powojennych działań na Ukrainie, w dużej mierze dzięki blisko 25-letniemu członkostwu w NATO i 20-letniemu członkostwu w UE. Zdywersyfikowana baza produkcyjna tego kraju może też stanowić alternatywę dla Chin jako tzw. „fabryka światowa”.

Co będzie kluczem do wykorzystania tych globalnych możliwości? Naszym zdaniem łagodzenie lokalnych ryzyk musi być priorytetem. Obejmują one:

  1. Zwiększona presja inflacyjna (i związane z nią wysokie koszty finansowania zewnętrznego)
  2. Niedobór wykwalifikowanych pracowników potęguje spirale cen i płac
  3. Skomplikowane i niestabilne podatki i przepisy
  4. Blokada funduszy unijnych
  5. Powolny postęp w transformacji energetycznej

Przyjrzymy się bliżej każdemu z tych obszarów i ocenimy ich indywidualny wpływ w naszym pełnym raporcie poniżej.

słowa kluczowe

READ  Delegacja Ligi Arabskiej w Polsce po ofercie mediacji między Rosją a Ukrainą
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *