Connect with us

Gospodarka

Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA w przyszłym tygodniu

Published

on

Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA w przyszłym tygodniu

USA: Kolejna podwyżka stóp procentowych?
Oczekiwania dotyczące stóp procentowych zmieniły się znacznie wyżej od czasu, gdy Fed podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych 3 maja, kiedy to rynek odebrał komentarz Fed jako sygnał, że poprzeczka do dalszych podwyżek jest wysoka. Jednak od tego czasu dobre dane o zatrudnieniu, utrzymująca się inflacja i fala jastrzębiej retoryki sugerują nastrój do kolejnej podwyżki stóp, jeśli nie na posiedzeniu FOMC 15 czerwca, to na posiedzeniu 26 lipca.

Nasza główna teza pozostaje taka, że ​​połączenie wyższych kosztów finansowania zewnętrznego i ograniczonej dostępności kredytów poważnie odbija się na wydatkach przedsiębiorstw i konsumentów w środowisku, w którym nastroje są już na poziomie recesji. Historycznie wzrost akcji kredytowej opóźniał zmiany warunków kredytowych o 12 miesięcy, podobnie reagowało bezrobocie. Biorąc pod uwagę gwałtowne zaostrzenie warunków udzielania kredytów ponad 12 miesięcy temu i stopy procentowe w górę o 500 punktów bazowych od marca 2022 r., spodziewamy się, że gospodarka pokaże wpływ w drugiej połowie tego roku. Ponieważ jednak kilku urzędników Fed argumentuje, że stopy procentowe należy dalej podnosić, aby zapewnić powrót inflacji do 2% w czasie, musimy zaakceptować fakt, że uważamy, że stopy procentowe osiągnęły szczyt i że od czwartego kwartału nastąpią agresywne obniżki stóp procentowych. zakwestionowane.

Najważniejsze dane z przyszłego tygodnia, raport o zatrudnieniu oraz to, czy uda nam się osiągnąć porozumienie w sprawie pułapu zadłużenia, aby uniknąć potencjalnie katastrofalnej niewypłacalności, będą miały kluczowe znaczenie dla oceny, czy podwyżka stóp faktycznie nastąpi. Transakcja i dobre zatrudnienie bez wątpienia podsyciłyby oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych i prawdopodobnie ostatecznie zaakceptujemy, że jest to najbardziej prawdopodobny wynik. Jednak oznaki spowolnienia na rynku pracy i obawy rynku o brak rozwiązania problemu pułapu zadłużenia mogą szybko spowodować, że oczekiwania na podwyżki stóp szybko znikną.

READ  Polska: Zakupy węgla za pogorszeniem bilansu handlowego w sierpniu | pstryknąć

Inne dane, których należy szukać, to raporty ISM, oferty pracy i ceny nieruchomości.

Polska: Oczekuje się, że dezinflacja będzie kontynuowana

Polska może zwiększyć wskaźnik cen konsumpcyjnych: 13,0% r/r.

Nasz szacunek wskazuje na dalszy spadek inflacji CPI w Polsce do 13% r/r. Naszym zdaniem maj przyniósł znaczny miesięczny spadek cen paliw (zwłaszcza oleju napędowego) i niewielki spadek kosztów energii w mieszkaniach, podczas gdy ceny żywności w ujęciu miesięcznym niewiele się zmieniły. Oczekuje się, że dezinflacja będzie kontynuowana, a do końca 2023 roku prawdopodobnie odnotujemy jednocyfrowy wzrost inflacji CPI. Jednak dalszy postęp w kierunku celu Narodowego Banku Polskiego na poziomie 2,5% będzie trudniejszy.

Węgry: Widok z sesji Parlamentu Europejskiego

Nie sądzimy, aby przyszłotygodniowe dane z Węgier były przełomowe dla inwestorów, chociaż ekonomiści mogą znaleźć wiele samorodków złota. W pierwszej kolejności GUS opublikuje szczegółowe dane o PKB dotyczące załamania w I kwartale. Spodziewamy się, że szczegóły pokażą, że główną słabością aktywności gospodarczej było spowolnienie popytu krajowego. Wysoka inflacja połączona z wysokimi stopami procentowymi oznacza spadek konsumpcji i inwestycji. Na ten ostatni wpływ ma również decyzja rządu o odroczeniu (lub zamrożeniu) wydatków publicznych w celu dostosowania się do ograniczeń budżetowych.

Kolejnym ciekawym raportem danych jest marcowy końcowy bilans handlowy, w którym zobaczymy skąd ten pozytywny wzrost salda zewnętrznego. Spodziewamy się dalszego zawężenia deficytu handlowego związanego z energią, podczas gdy bilans pozaenergetyczny charakteryzuje się nadal solidną aktywnością eksportową przemysłu (głównie produkcja baterii do samochodów i pojazdów elektrycznych).

Jeśli chodzi o PMI dla przemysłu, sugerujemy zignorowanie danych, ponieważ ostatnio nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością ze względu na ogromną przewagę sektora eksportowego w indeksie, podczas gdy na Węgrzech sektor produkcyjny napędzany popytem krajowym gwałtownie spada. Negatywny wpływ na nastroje inwestorów może mieć 1 czerwca sesja Parlamentu Europejskiego, na której PE będzie debatował i prawdopodobnie przyjmie rezolucję pozbawiającą rząd węgierski prawa do głosowania w drugiej połowie objęcia rotacyjnej prezydencji UE w 2024 r. Zagadnienia prawne.

READ  Niezachwiane zaufanie inwestorów do polskiej waluty - pierwsza wiadomość

Türkiye: Perspektywy na przyszłość są niepewne

Biorąc pod uwagę wskaźniki wyprzedzające wskazujące na pewne ożywienie po początkowej słabości po trzęsieniu ziemi, spodziewamy się, że wzrost PKB w I kwartale wyniesie 3,6% r/r. Perspektywy na przyszłość są jednak niepewne ze względu na wiele czynników: zagrożenia stabilności makroekonomicznej potencjalnie obciążające popyt krajowy, utrata dynamiki eksportu w związku ze spowolnieniem wzrostu w strefie euro, wyższa premia za ryzyko, a także zaostrzenie globalnych warunków finansowych, a także ponieważ wymagające lokalne otoczenie regulacyjne zwiększyło presję na sektor korporacyjny.

Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA w przyszłym tygodniu
Źródło: ING

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *