Connect with us

Gospodarka

Bruksela wzywa kraje UE do zaprzestania wspierania energii do końca roku

Published

on

Bruksela wzywa kraje UE do zaprzestania wspierania energii do końca roku

Komisja Europejska stwierdziła w środę, że wszelkie środki wsparcia powinny mieć na celu „ochronę wrażliwych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw”, gdyby ceny energii ponownie zaczęły rosnąć.

W środę Komisja Europejska zwróciła się do rządów w całej Unii Europejskiej o zaprzestanie działań wspierających ceny energii do końca tego roku.

Według organu wykonawczego UE jest to konieczne, aby mogły one przestrzegać zasad budżetowych.

Po totalnej inwazji Rosji na Ukrainę rządy krajów UE rzuciły się na złagodzenie skutków rosnących kosztów energii.

Ale Bruksela mówi teraz, że środki wsparcia, jeśli nadal są potrzebne, powinny mieć na celu ochronę wrażliwych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

„Najważniejszym środkiem jest zniesienie ogólnych środków promocji energii. Moim zdaniem tutaj masz większe pole manewru” – powiedział dziennikarzom Paolo Gentiloni, unijny komisarz ds. gospodarki, dodając: „Oczywiście nie zagłębiamy się zbytnio w politykę podatkową różnych państw członkowskich.

Przepisy podatkowe zostały zawieszone na czas pandemii COVID-19, ale zawieszenie to wygaśnie w 2024 roku.

Obecnie trwa dyskusja nad przeglądem zasad, ale nadal toczy się otwarta debata na temat tego, jak chronić inwestycje, jednocześnie zmniejszając zadłużenie i deficyt.

Komisarz Gentiloni mówi, że sygnały są pozytywne.

„Pomimo tego, że mamy malejące zadłużenie i malejącą relację deficytu do PKB i potrzebujemy bardziej rozważnej polityki fiskalnej, nie wpadliśmy w pętlę, jak w poprzednich kryzysach, która stopniowo zmniejsza poziom inwestycji publicznych. ” powiedział.

Jednocześnie unijna władza już ostrzega, że ​​kryterium deficytu nie spełni 14 krajów – Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Węgry, Malta, Polska, Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Hiszpania, Słowenia i Słowacja – w okresie zadłużeniowym kryterium nie spełniają trzy kraje: Włochy, Francja i Finlandia.

Komisja zaproponuje Radzie wszczęcie w przyszłym roku procedur nadmiernego deficytu, potencjalnie prowadzących do nałożenia kar finansowych na tych, którzy łamią przepisy.

READ  Redukcja czasu pracy. Nadchodzą zmiany
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *