Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska partia rządząca proponuje projekt ustawy o odblokowaniu Trybunału Konstytucyjnego

Published

on

Polska partia rządząca proponuje projekt ustawy o odblokowaniu Trybunału Konstytucyjnego

WARSZAWA, 5 maja (Reuters) – Liczba sędziów w pełnym składzie polskiego Trybunału Konstytucyjnego zostanie zmniejszona na mocy opublikowanej w piątek ustawy posłów partii rządzącej, która ma rozwiązać spór grożący odcięciem dostępu do środków na blokadę Unia Europejska .

Sąd został podzielony przez spór o to, czy wygasła kadencja jego prezes Julii Przyłębskiej, co budzi wątpliwości, czy wymaganych 11 sędziów weźmie udział w kluczowej rozprawie 30 maja w sprawie reformy sądownictwa, którą kraj musi przejść, aby uzyskać dostęp do funduszy unijnych.

Projekt ustawy ograniczyłby liczbę sędziów wchodzących w skład pełnego sądu do dziewięciu.

„Proponowana ustawa usprawni pracę sądu i pozwoli na szybsze rozpatrywanie spraw o kluczowym znaczeniu – zapewni ciągłość działania sądu w sytuacjach, gdy zebranie się w rozsądnej liczbie sędziów będzie utrudnione lub obiektywnie niemożliwe” – napisano. w uzasadnieniu faktury.

„Prawo zapobiegnie też celowej obstrukcji, która mogłaby być destrukcyjna zarówno z perspektywy samej instytucji, jak i Rzeczypospolitej jako całości”.

W lutym polski parlament uchwalił ustawę, która ma nadzieję, że rząd uwolni miliardy funduszy unijnych, ale prezydent Andrzej Duda powiedział, że wątpi w konstytucyjność zmian w sądownictwie i postanowił skierować je do Trybunału Konstytucyjnego.

Nie jest jasne, kiedy opublikowany w piątek projekt ustawy trafi pod obrady parlamentu i czy rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uzyska większość do jego uchwalenia ze względu na różnice zdań z jego młodszym partnerem koalicyjnym Suwerenną Polską.

Suwerenna Polska ostro krytykuje wszelkie ustępstwa w sprawie praworządności wobec Brukseli.

W lutym Komisja Europejska pozwała Polskę do sądu najwyższego UE za naruszenie prawa UE przez Trybunał Konstytucyjny. Pozew jest częścią szerszego sporu o praworządność, który doprowadził do zawieszenia finansowania UE dla Warszawy.

Reportaż Anny Włodarczak-Semczuk i Alana Charlisha, montaż: Emelia Sithole-Matarise

READ  Aplikacja do walki z przemocą szkolną

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *