Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska i Japonia pogłębiają współpracę wodorową

Published

on

Polska i Japonia pogłębiają współpracę wodorową

Polska i Japonia podpisały protokół ustaleń, który pogłębi współpracę wodorową między obydwoma krajami.

W tweecie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała: „Dzisiaj wraz z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimurą podpisałam memorandum o współpracy między naszymi krajami w tej dziedzinie. Umowa ta doprowadzi do wzrostu zainteresowania Inwestycje wodorowe w Polsce Inwestycje wodorowe.

„Dzisiaj nakreśliliśmy również nowe obszary współpracy. Oprócz wodoru jest to technologia CCS do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. To kolejny krok w kierunku suwerenności energetycznej”.

Japonia zacieśniła więzi z Europą, podpisując w grudniu memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru z UE.

Azjatycka elektrownia planuje zbudować kompleksowy międzynarodowy łańcuch dostaw wodoru, aby do 2030 roku obniżyć koszty wodoru i promować wykorzystanie amoniaku w ciepłownictwie
Wytwarzanie energii jako niskoemisyjne paliwo przejściowe.

Niedawno ogłosiła ambicje zwiększenia rocznych dostaw wodoru z obecnych dwóch milionów ton do 12 milionów ton w 2040 roku.

W ramach planów rewizji swojej podstawowej strategii wodorowej pod koniec maja tego roku (2023), japoński rząd ma również nadzieję na przyciągnięcie 15 bilionów JPY (112,86 miliardów USD) w publicznych i prywatnych inwestycjach w ciągu najbliższych 15 lat, aby przyspieszyć wykorzystanie wodoru i odnawialnych źródeł energii.

Premier Fumio Kishida powiedział: „Zintensyfikujemy nasze krajowe wysiłki na rzecz dekarbonizacji, odpowiadając jednocześnie na ostrą międzynarodową konkurencję w zakresie energii odnawialnej i wodoru”.

Kontynuuj czytanie: Japonia zwiększa swoje ambicje związane z wodorem

Japoński plan walki ze zmianami klimatycznymi obejmuje trzy kamienie milowe. Po pierwsze, zgodnie z konwencją klimatyczną Organizacji Narodów Zjednoczonych, Japonia zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 26% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2013 r.

Drugim jest zachęcanie do rozwoju innowacyjnych technologii do 2050 r., które umożliwią Japonii przyczynienie się do redukcji nagromadzonego atmosferycznego CO2 na całym świecie do poziomu „poza zerem”.

READ  Biden spotyka się z czołowymi ukraińskimi urzędnikami w Polsce

Trzeci i najbardziej ambitny kamień milowy, ogłoszony przez premiera Sugę Yoshihide 26 października 2020 r., wzywa Japonię do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. i skierowania Japonii na ścieżkę osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w ciągu 30 lat.

Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród europejskich producentów wodoru, za Niemcami i Holandią, z roczną produkcją na poziomie około 1,3 mln ton, ale tylko marginalna część wodoru pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Rozwój jej gospodarki wodorowej wymaga stworzenia całego łańcucha wartości, w szczególności budowy nowych mocy wytwórczych OZE, instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych ze źródeł niskoemisyjnych, procesów i technologii dla sektora zapotrzebowania na energię, ciepłownictwo, transport i inne sektory gospodarki.

PKN ORLEN planuje budowę trzech publicznych stacji tankowania wodoru w polskich miastach: Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach.

H2 View poinformował w listopadzie ubiegłego roku, że stacje w Poznaniu i Katowicach mają zostać oddane do użytku w drugiej połowie 2023 r., a w Wałbrzychu – na początku 2025 r.

Kontynuuj czytanie: PKN ORLEN buduje w Polsce trzy nowe stacje tankowania wodoru

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *