Gospodarka
Obława na bezpośrednie inwestycje zagraniczne: OPEC mówi IEA, aby przestała podważać umowy naftowe, ExxonMobil zatwierdza projekt o wartości 12,7 miliarda dolarów w Gujanie, MM Group modernizuje zakład w Polsce | fDi Intelligence – Twoje źródło informacji o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych
Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) powinna być „bardzo ostrożna” w kwestii podważania inwestycji w ropę naftową, ostrzegła Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w oświadczeniu wydanym 27 kwietnia.
Haitham Al Ghais, sekretarz generalny OPEC, powiedział, że krytyka kartelu, w skład którego wchodzi 13 światowych producentów ropy naftowej, była błędna. „Obwinianie inflacji za ropę było błędne i technicznie błędne” – powiedział w komunikacie.
„Jeśli cokolwiek ma doprowadzić do przyszłej niestabilności, to powtarzające się wezwania MAE do zaprzestania inwestowania w ropę, wiedząc, że wszystkie prognozy poparte danymi przewidują zapotrzebowanie na więcej tego cennego surowca, aby napędzać globalny wzrost gospodarczy i dobrobyt”. w nadchodzących dziesięcioleciach w krajach rozwijających się” – dodał.
Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA, powiedział wcześniej Bloombergowi, że OPEC powinien być „bardzo ostrożny”, ponieważ wyższe ceny ropy prowadzą do osłabienia światowej gospodarki i utrudnienia zielonej transformacji. „Inflacja w górę jest ostatnią rzeczą, którą chcemy zobaczyć” – powiedział.
ExxonMobil zatwierdza projekt w Gujanie o wartości 12,7 miliarda dolarów
Amerykański gigant energetyczny ExxonMobil zatwierdził piąty projekt w swoim podmorskim bloku naftowym Stabroek u wybrzeży Gujany, inwestując więcej kapitału w rozwój krajowego sektora naftowego i gazowego, zgodnie z oświadczeniem firmy z 26 kwietnia.
Projekt Uaru o wartości 12,7 miliarda dolarów ma rozpocząć produkcję w 2026 roku i produkować do 250 000 baryłek ropy dziennie. ExxonMobil obsługuje morski blok Stabroek, w którym znajduje się Uaru, a także bloki Canje i Kaieteur. W 2015 roku firma dokonała pierwszego znaczącego odkrycia ropy naftowej na morzu w Gujanie.
„Nasza piąta wielomiliardowa inwestycja w Gujanie jest przykładem długoterminowego zaangażowania ExxonMobil w zrównoważony wzrost gospodarczy kraju” — powiedział w oświadczeniu Liam Mallon, prezes ExxonMobil Upstream Company.
MM Group modernizuje fabrykę w Polsce
Austriacki producent tektury MM Group ogłosił w oświadczeniu z 26 kwietnia, że w ciągu najbliższych trzech lat dokona strategicznej inwestycji w wysokości 660 mln euro w modernizację swojej fabryki w Kwidzynie w północnej Polsce.
Inwestycja składa się z trzech części: nowy kocioł regeneracyjny i turbina parowa w celu obniżenia kosztów firmy i śladu węglowego; druga linia miazgi i suszarnia miazgi; i unowocześnia swoje maszyny, aby umożliwić przejście na rynek papieru siarczanowego do worków i odejście od papieru do kserokopiarek. MM Kwidzyn to największa w firmie fabryka tektury i papieru.
I w końcu: Japoński rząd zapewni subsydia w wysokości 150 miliardów Y (1,1 miliarda USD) na wsparcie projektu ogniw akumulatorowych o wartości 400 miliardów Y, który ma zostać opracowany przez japońskiego producenta silników i akumulatorów GS Yuasa. Nikkei poinformował 27 kwietnia.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”