Connect with us

Gospodarka

Czy Korea Południowa stanie się kolejnym głównym dostawcą broni dla Ukrainy?

Published

on

Czy Korea Południowa stanie się kolejnym głównym dostawcą broni dla Ukrainy?

Sygnalizując możliwą zmianę stanowiska swojego kraju w sprawie rosyjskiej wojny na Ukrainie, prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol otworzył drzwi do możliwego bezpośredniego wsparcia wojskowego dla Kijowa, ponieważ Seul chce odegrać większą rolę w globalnym bezpieczeństwie przed ważnym szczytem Prezydent Joe Biden w Waszyngtonie w tym tygodniu.

Sygnalizując możliwą zmianę stanowiska swojego kraju w sprawie rosyjskiej wojny na Ukrainie, prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol otworzył drzwi do możliwego bezpośredniego wsparcia wojskowego dla Kijowa, ponieważ Seul chce odegrać większą rolę w globalnym bezpieczeństwie przed ważnym szczytem Prezydent Joe Biden w Waszyngtonie w tym tygodniu.

powiedział Yoon w jednym wywiad z Reutersem przed spotkaniem, że Korea Południowa rozważy wysłanie Ukrainie pomocy wykraczającej poza „pomoc humanitarną lub finansową”, jeśli siły rosyjskie dokonają dalszych masakr lub ataków na dużą skalę na ludność cywilną na Ukrainie – uwagi umniejszające wysiłki Seulu odzwierciedlające przyjęcie bardziej proaktywnego podejścia rolę w globalnych sojuszach związanych z USA, ponieważ stoi w obliczu rosnących zagrożeń ze strony sąsiedniej Korei Północnej i Chin.

Ewentualne odroczenie zostałoby przyjęte z otwartymi ramionami w Waszyngtonie, gdzie przedstawiciele administracji Bidena namawiają sojuszników do zebrania większej ilości dostaw wojskowych dla Ukrainy w miarę zmniejszania się własnych zapasów NATO. Ale może to również mieć swoją cenę, ponieważ może umieścić Koreę Południową na celowniku zarówno Pekinu, jak i Moskwy, jednocześnie pogłębiając więzi ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią oraz stanowiąc drażliwe wyzwanie dyplomatyczne dla rodzącego się rządu Yoon. Krótko mówiąc, Waszyngton i jego sojusznicy z NATO chcą, aby ogromne zapasy wojskowe Korei Południowej zostały otwarte dla Ukrainy. A Rosja sygnalizuje, że zrobi wszystko, aby to powstrzymać.

Korea Południowa znajduje się na szczycie jednego z największych na świecie zapasów artylerii i pocisków artyleryjskich, jednocześnie odpierając zagrożenie ze strony Korei Północnej. Produkuje również wysokiej klasy czołgi podstawowe K2 i samobieżne haubice artyleryjskie K9, które przyciągnęły kraje Europy Wschodniej, które chcą wzmocnić swoje siły zbrojne, aby utrzymać przepływ dostaw na Ukrainę i odstraszyć Rosję.

READ  Plany Polski w zakresie energetyki węglowej i jądrowej są realizowane wraz z partnerami z USA

„Najwyraźniej, [South Korea] jest bardzo ważnym producentem sprzętu wojskowego” – powiedział wysoki urzędnik administracji Bidena. „Myślę, że możemy znaleźć sposoby, aby – poprzez uzupełnianie zapasów, catering dla innych, a także potencjalne wsparcie obronne – oni… mogli odegrać ważną rolę w tym, co się dzieje”.

W tym miesiącu Seul zgodził się pożyczyć Stanom Zjednoczonym 500 000 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, co z kolei daje Waszyngtonowi więcej swobody w wysyłaniu większej ilości artylerii na Ukrainę.

Niektórzy eksperci twierdzą, że komentarze Yoon nie zapowiadają nagłej, poważnej zmiany w polityce Korei Południowej, ale przygotowują grunt pod wysłanie pomocy wojskowej, jeśli Rosja dramatycznie eskaluje konflikt. „Myślę, że Yoon wyznacza czerwoną linię, której przekroczenie zmieniłoby taką grę, że byłoby nieodpowiedzialne, gdyby Korea Południowa przestała się angażować. Innymi słowy, nie sądzę, aby była to tak duża zmiana, jak się wydaje” – powiedział Frank Aum, ekspert z Amerykańskiego Instytutu Pokoju i były urzędnik Departamentu Obrony USA.

Ale Yoon, który nawet wpadł na pomysł wysłania bezpośredniej pomocy wojskowej na Ukrainę, z kwalifikacjami i wszystkim innym, wywołał ostrą reakcję dyplomatyczną i zawoalowane groźby ze strony Rosji, że może ona dostarczyć Korei Północnej zaawansowaną technologię wojskową w odwecie, podkreślając presję geopolityczną, przed którą stoi jego rząd. Rosja podobno kupiła już miliony pocisków artyleryjskich i rakiet od Korei Północnej, ponieważ boryka się z własnym kryzysem zaopatrzeniowym.

„Zastanawiam się, co mieszkańcy [South Korea] powiedzą, gdy zobaczą najnowsze konstrukcje rosyjskiej broni w rękach swoich najbliższych sąsiadów – naszych partnerów z KRLD [North Korea]?” Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji i bliski sojusznik obecnego prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedział w poście na Telegramie.

Z drugiej strony kraje NATO znajdujące się na wrażliwej wschodniej flance sojuszu, w tym Polska, otwarcie wzywają Bidena do bezpośredniego naciskania na Yoon, aby rozpoczął wysyłkę broni na Ukrainę. Ukraina spala zachodnią amunicję wojskową i zaopatrzenie w zastraszającym tempie, co sprawia, że ​​wysocy rangą zachodni urzędnicy wątpią, czy uda im się utrzymać obecny poziom wsparcia przez cały drugi rok wojny.

READ  (REDAKCJA „Korea Times”, 23 listopada)

Yoon widzi się też narażonym na wewnętrzne naciski polityczne w kwestii uzbrojenia Ukrainy. Lee Jae-myung, lider głównej partii opozycyjnej w Korei Południowej, Partii Demokratycznej, zorganizował konferencję prasową ostro krytykować Yoon zasugerował, że Korea Południowa mogłaby otworzyć drzwi do uzbrojenia Ukrainy, argumentując, że takie posunięcie skłoniłoby Moskwę do bliższej współpracy militarnej z Koreą Północną.

Wizyta Yoon w Białym Domu zbiega się z 70. rocznicą sojuszu USA-Korea Południowa i rozejmu, który przerwał wojnę koreańską. Yoon będzie pierwszym prezydentem Korei Południowej, który odwiedzi Biały Dom od ponad dekady i będzie to szóste spotkanie Yoon i Bidena, po poprzednich spotkaniach w Seulu, Madrycie, Londynie, Nowym Jorku i Phnom Penh w Kambodży. Tempo spotkań świadczy o tym, jak ważny dla administracji Bidena jest sojusz USA z Koreą Płd., zwłaszcza w kontekście walki z Chinami na arenie światowej i rosnącego zagrożenia ze strony programu nuklearnego Korei Północnej.

Korea Południowa starała się wzmocnić swoje kanały dyplomatyczne z Europą, a Yoon został pierwszym południowokoreańskim przywódcą, który wziął udział w szczycie NATO, który odbył się w Madrycie w czerwcu ubiegłego roku. Starała się również zająć pozycję głównego eksportera broni na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem rynków w Europie, zgodnie ze strategią Yoon polegającą na zwiększeniu własnej skuteczności wojskowej Seulu i ożywieniu gospodarki kraju. Wzrósł eksport broni z Korei Południowej 140 procent w 2022 r., w tym duży kontrakt zbrojeniowy z Polską o wartości prawie 6 mld USD oraz ewentualny nowy kontrakt zbrojeniowy z Rumunią na ten rok, w tym haubice K9 i amunicję.

Transza tajnych amerykańskich dokumentów, które wyciekły do ​​sieci w zeszłym miesiącu, pokazała, że ​​rząd Yoona walczył z perspektywą dostarczenia Stanom Zjednoczonym pocisków artyleryjskich, aby nie trafiły na Ukrainę i nie wywołały dyplomatycznej reakcji na Seul. Zgodnie z dokumentami południowokoreańscy urzędnicy uważali sprzedaż 330 000 sztuk pocisków artyleryjskich kal. 155 mm do Polski jako obejście problemu oznaczającego Polskę jako końcowego użytkownika pocisków – nawet jeśli sprzedaż miała na celu pośrednią pomoc Ukrainie.

READ  Przegrani Polski wykrzykują zwycięzców unijnego objęcia Ukrainy - POLITICO

Rosnąca rola Korei Południowej na europejskich rynkach zbrojeniowych i ogromne zapasy amunicji są kluczowe dla tego, dlaczego Ukraina jest tak wysoko w programie spotkania Biden i Yoon, nawet z innymi dużymi korporacjami, takimi jak Chiny i Korea Północna. „Stany Zjednoczone uznają, że Korea Południowa jest jednym z czołowych eksporterów broni na świecie” – powiedział Aum, były urzędnik Pentagonu.

Urzędnicy amerykańscy nie powiedzieli, czy Biden specjalnie poprosił Yoon o wysłanie broni bezpośrednio na Ukrainę, ale podkreślili, że Biały Dom rozumie presję, pod jaką znajduje się Korea Południowa. „Myślę, że rozumiemy ich obawy” – powiedział wysoki urzędnik administracji. „Myślę, że oni też rozumieją, jak krytyczna jest sytuacja na Ukrainie”.

Mimo to urzędnik dodał: „Prawdopodobnie nie ma na świecie kraju, który lepiej rozumie, co to znaczy mieć skuteczną globalną reakcję, gdy kraj zostaje brutalnie zaatakowany przez sąsiada. [South Korea]”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *